Advert
Advert
Advert

ÖĞRENCİLERE SINAV KAYGISI İLE BAŞETME KONFERANSI…

ÖĞRENCİLERE SINAV KAYGISI İLE BAŞETME KONFERANSI…
Bu içerik 7234 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

Yoğun bir şekilde üniversite sınavlarına hazırlanan öğrencilere yönelik “Sınav Kaygısı ile Başetme Yöntemleri ” konulu konferans düzenleniyor…

İlçemizde bulunan liselerde eğitim öğretim gören ve üniversite sınavlarına hazırlanan 12’nci sınıf öğrencilerine yönelik “Sınav Kaygısı ile Başetme Yöntemleri ” konulu konferans düzenleniyor. Bilgivizyon Kişisel Gelişim Danışmanlık Merkezi Aile Danışmanı - Uzman Eğitmen Ayşe Sandal’ın sunumuyla daha önce Gürel Lök Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile Milas Anadolu Lisesi’nde düzenlenen konferansın sonuncu Cumhuriyet Anadolu Lisesi’nde gerçekleştirildi.

Huzursuzluk, endişe, tedirginlik…

Öğrencilerin yanı sıra okul yönetimi ve öğretmenlerin de takip ettiği “Sınav Kaygısı ile Başetme Yöntemleri” konulu konferansa kaygının tanımını “Tehlike veya tehdit olarak algılanan durumlarda ortaya çıkan; duygusal, davranışsal ve fiziksel değişiklikler ve tepkilerin yer aldığı, otomatik, sağlıklı ve doğal bir yanıt mekanizmasıdır” şeklinde yapan ve sınav kaygısını ise “Öncesinde öğrenilen bilginin sınav sırasında etkili bir biçimde kullanılmasına engel olan ve başarının düşmesine yol açan yoğun kaygı” olarak ifade eden Sandal, “Çocukların sınava yüklediği anlamlar, sınavla ilgili zihinde oluşturulan imaj, sınav sonrası duruma ilişkin atıflar ve sınav sonrası elde edilecek kazanımlara verilen önem sınav kaygısı oluşumunu etkiliyor. Gerçekçi olmayan düşünce biçimlerine sahip olmak kaygının oluşmasında en önemli süreçlerdir. Kaygı, bunaltıya eğilimli kişilik yapısı olanlarda daha sık görülür. Sosyal çevrenin beklentileri ve baskısı da kaygının oluşmasında önemli bir etken olarak görülüyor. Sınav kaygısının belirtileri; huzursuzluk, endişe, tedirginlik, sıkıntı, başarısızlık korkusu, çalışmaya isteksizlik, mide bulantısı, taşikardi, titreme, ağız kuruluğu, iç sıkıntısı, terleme, uyku düzeninde bozukluklar, karın ağrıları vs. bedensel yakınmalar, dikkat ve konsantrasyonda bozulma, kendine güvende azalma, kendini yetersiz ve değersiz görmedir. Öğrencinin başarısında belirgin bir düşüş gözlenir. Ders çalışmayı erteleme, sınav ve hazırlığı hakkında konuşmayı reddetme vardır. Soru sorulmasından rahatsız olurlar. Dikkat dağınıklığı, odaklanamama, Fiziksel yakınmalarda dikkat çeken bir artış, çok çalışılmasına karşın performans düşüklüğü kaygının varlığını gösterir” dedi.

Sınav kaygısı ile başa çıkma yolları…

Sandal, sunumu sırasında sınav kaygısı ile başa çıkmanın yolları hakkında da bilgiler aktararak, “düşünce ve inançları sorgulamak, nefes alma egzersizleri yapmak, kaygıyı bastırmaya değil, onu kabul etmeye ve tanımaya çalışmak, düşünceleri durdurma tekniği, dikkatini başka noktalara odaklama tekniği kullanılabilecek başa çıkma yollarıdır” dedi.

Sınav kaygısının etkileri…

Öğrenilenleri aktaramama, okuduğunu anlamama, düşünceleri organize etmede zorluk, dikkatte azalma, sınavın içeriğine değil kendisine odaklanma, zihinsel becerilerde zayıflama, enerji azlığı, fiziksel rahatsızlıkların sınav kaygısının başlıca etkileri olduğunu da ifade eden Sandal, “Sınav kaygısı gerçek dışı beklenti ve yorumlar içerdiğinden yanıltıcıdır. Öğrenciyi farkında olmadan kendi davranışını denetleyemez hale getirir. Sınav öncesinde çalışma alışkanlıklarını ve sınava ilişkin tutumları gözden geçirerek yeni bir zihinsel yapılanma yaratmaya çalışmak gerekir. Zaman iyi kullanılmalıdır. Beslenme ve uykuya dikkat edilmelidir. Sınava yönelik çalışmaları son güne geceye bırakmamak önemlidir. Uygun yöntemlerle kaygının azaltılmasını sağlamak gerekir. Kendi başınıza baş edemiyorsanız ve sağlığınız da olumsuz etkileniyorsa mutlaka bir uzman desteği almak gerekir” dedi.

Sınav esnasında ve sonrasında neler yapılabilir?

Sınav esnası ve sonrasında yapılabilecekler hakkında da bilgiler aktaran Sandal, “Olumsuz otomatik düşüncelere karşı alternatif açıklamalar getirme, kontrolün kendisinde olduğunu hatırlatma, yanıtlayabileceği sorulardan başlama, kaygıyı azaltmaya yönelik teknikler kullanma sınav esnasında yapılabilecek bazı çalışmalardır. Kendini ödüllendirme, keyif veren etkinlikler, eksikler üzerine düşünme ve geleceğe yönelik planlama ise sınav sonrasında yapılabilecek uygulamalardır” dedi.

Sınav kaygısı ve aile ilişkisi nasıldır?

Sunumunda sınav kaygısı ile aile ilişkisine de değinen Sandal, aile için sınavın ne anlam ifade ettiği, sınava yönelik tutum ve yaklaşımlarının önemli olduğunu vurgulayarak, “Sıklıkla aileler kendi kaygılarını çocuklarına yansıtmaktadırlar. Çocuktan yüksek beklentilerinin olması, kıyaslama, ayrıntılarla aşırı uğraş sergilemeleri ve sınavı bir araç değil amaç olarak görmeleri oldukça önemlidir. Aileler sınırlarının farkında olmalıdırlar. Güven ve sorumluluk vermeli, önemsemeli, olumlu geri bildirimde bulunmalıdır. Sınava ilişkin konuşmalarda özenli davranmalı, gerçekçi olmalı, akranlarıyla karşılaştırmaktan kaçınmalıdır. Duygu ve düşünce paylaşımı, empati önemlidir. Sınavı yüceltmeme, ölüm kalım sorunu yapmama, yüreklendirici davranma önerilmektedir. Çocuklar koşulsuz sevilmelidir. Aile bireyleri uygun rol modeli olmalı, uygun aile ortamı sağlamalı ve uygun problem çözme davranışları geliştirilmelidir. Ailenin bakış açısında değişim yaratmak ve beklenti düzeyini gerçekçi sınırlara indirmek temel girişimleri oluşturur” dedi.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500