Advert
Advert
Advert

BU SORUNUN ÇÖZÜLMESİ LAZIM!...

BU SORUNUN ÇÖZÜLMESİ LAZIM!...
Bu içerik 3876 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

İlçemizde Ocak ayı içinde yağan yağmurların ardından yıkılan tarihi binanın bulunduğu alanda demir korkuluklarla alınan önlemler çevredeki vatandaşların tepkisine neden oldu… Konuyla ilgili olarak esnafın ve halkın şikayetlerini Milas Kaymakamı Eren Arslan’a ileten Milas Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Celal Devrim, “Bölgede ikamet edenler ve esnaflar sahip çıkılmayan, tehlike arz eden binaların cezasını kendilerinin çektiğini ifade ediyor” dedi…

İlçemizde Hisarbaşı Mahallesi Tabakhane Caddesi’nde bulunan ve önceki yıllarda bir ölçüde yıkılan terkedilmiş tarihi binadan kalan bölüm de, 18 Ocak tarihinde büyük ölçüde yıkılmış, yıkılma anında bölgeden motosikletiyle geçen bir Trafik Polisi son anda kurtulmuştu.

Olayın ardından Milas Belediyesi tarafından, yıkılan bina ve hemen yanında yeralan, tehlike arz eden diğer binanın etrafında demir korkuluklarla önlem aldı.

Alınan bu önlemin, bölgede ikamet eden vatandaşları ve bölge esnafını mağdur ettiğini belirten Milas Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Celal Devrim, bu durumu Milas Kaymakamı Eren Arslan’a ilettiğini belirtip, Milas’ta bulunan ve sahip çıkılmayan tarihi binaların her açıdan çevresine zarar verdiğini dile getirerek, “Odamız hizmet binasının da çok yakınında yer alan bölgede yer alan ve geçtiğimiz aylarda yıkılan binanın etrafında Belediyemiz tarafından demir korkuluklarla önlem alınmış, bölgedeki yollar ulaşıma kapatılmış durumda. Bu yol ilçemizin en işlek caddesi olan Cumhuriyet Caddesi’ne çıkıyor. Alınan sözde önlem bölge esnafını zor durumda bırakıyor. Bölgede ikamet edenler ve esnaflar, sahip çıkılmayan ve tehlike arz eden binaların cezasını kendilerinin çektiğini ifade ediyor. Bu sorunun çözülmesi lazım. Sorunun çözümü bölgeyi demir parmaklıklarla çevirmekten geçmiyor. Bölge halkı ve esnaf mağdur durumda. Yıkılan binanın hemen yanında yeralan tarihi bina da yıkıldı yıkılacak. Bir an önce ne yapılacaksa yapılmalı” dedi.

Anahtarı olan geçiyor…

Demir korkulukların bir bölümüne yapılan kapı ve kilit sisteminin ise utanç verici olduğunu ifade eden Başkan Devrim, “bu ne biçim önlem sistemidir anlamadık. Anahtarı olan geçiyor. Kilidin anahtarı kimdeyse kapıyı o açıyor” dedi.

Yıkılan binanın karşısındaki evde ikamet eden ve binanın yıkıldığı sırada evinde camın önünde oturan 66 yaşındaki Ayten Özkan, kilidin anahtarına sahip kişilerden birisi.

Tehlikeye karşı alınan önlemin sadece bu kadar olduğuna dikkat çeken Özkan ise, “o gün canımızı zor kurtardık. Bugün alınan önlem ortada. Bu böyle olur mu? Koyun muyuz biz?” dedi.

Müze Müdürlüğü’nün kararıyla yapılıyor!

Bölgede alınan önlemlerle ilgili açıklama yapan Milas Belediye Başkan Yardımcısı Zeynep Mat, çalışmaların belediyenin inisiyatifinde olmadığını belirterek, “Bu tür alanlarda Belediye olarak kendi kararlarımızı alıp uygulama yetkimiz yok. Milas Müze Müdürlüğü yetkililerinin tavsiye ve kararlarıyla bu çalışma yapıldı. Bu tür çalışmalar zaten Müze Müdürlüğünün denetiminde yapılıyor” dedi.

Öncelik güvenlik…

Milas Kaymakamı Eren Arslan ise, “Önceliğimiz güvenlik. Bu konuyu Muğla Anıtlar Kurulu’na yazdık. Cevabını bekliyoruz. Konuyla yakından ilgileniyorum” dedi.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500