Advert
Advert
Advert

2016 YILINDA 6 BİN 910 SOKAK HAYVANI SAHİPLENDİRİLDİ…

2016 YILINDA 6 BİN 910 SOKAK HAYVANI SAHİPLENDİRİLDİ…
Bu içerik 1525 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

Görev ve sorumluluk bölgesinde Manisa, İzmir, Muğla, Aydın illeri olan Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar 4. Bölge Müdürlüğü’nün, geçtiğimiz yıl belediyelerle birlikte yaklaşık 41 bin sokak hayvanına ulaştığı bildirildi…

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar 4. Bölge Müdürlüğü’nden verilen bilgiye göre, 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu, hayvanların rahat yaşamalarını ve hayvanlara iyi ve uygun muamele edilmesini temin etmek, hayvanların acı, ıstırap ve eziyet çekmelerine karşı en iyi şekilde korunmalarını, her türlü mağduriyetlerinin önlenmesini sağlamak amacıyla yürürlükte bulunuyor.

Sahipsiz hayvanlar (kedi, köpek vb.) için yapılan kısırlaştırma, aşılama, işaretleme ve sahiplendirme çalışmaları bu kapsamda yürütülüyor.

2016 yılında Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar 4. Bölge Müdürlüğü ile Manisa, İzmir, Aydın ve Muğla Büyükşehir Belediyeleri ve bağlı belediyeler, ilgili kanun kapsamında; 40 bin 782 sahipsiz hayvanı kısırlaştırdı, 41 bin 4 hayvanı aşıladı, 41 bin 172 hayvanı işaretledi ve 6 bin 910 sahipsiz hayvanı da sahiplendirerek yeni yuvalarına kavuşmalarını sağladı.

Kent içinde yaşayan sahipsiz hayvanların sayılarını kontrol altında tutmak amacıyla Manisa’da 2 bin 899, İzmir’de 25 bin 596, Aydın’da 2 bin 355 ve Muğla’da 9 bin 932 hayvana kısırlaştırma çalışması yapıldı.

Sokaklarımızda yaşayan sahipsiz ve güçten düşmüş hayvanlar, belediyelere ait uzman ekiplerce, sivil toplum örgütlerinin de desteği ile bulunduğu ortamdan alınarak Hayvanları Koruma Kanunu kapsamında yerel yönetimlerce kurulup işletilen geçici hayvan bakımevlerine getiriliyor.

Bu hayvanlar, tedavileri, kısırlaştırma ve aşılama işlemleri yapıldıktan sonra öncelikle sahiplendirilmeye çalışılıyor.

Sahiplendirme işlemi yapılamadığı durumlarda ise işaretlenerek alındığı ortama bırakılıyor.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar 4. Bölge Müdürlüğü’nün çalışma-sorumluluk alanı içinde Manisa, İzmir, Aydın, Muğla Büyükşehir Belediyeleri ve bağlı belediyelerin kurup çalıştırdıkları 53 adet Geçici Hayvan Bakımevi bulunuyor.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500