Advert
Advert
Advert

SİYASİ İKTİDAR, DEVLET DÜZENİNİ TARUMAR ETMEKTE…

SİYASİ İKTİDAR, DEVLET DÜZENİNİ TARUMAR ETMEKTE…
Bu içerik 1910 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

Atatürkçü Düşünce Derneği Milas Şube Başkanı Ali Ayaz, kamuya ait çok sayıda büyük şirketin Pazar ve Pazartesi günleri sürpriz bir şekilde la Türkiye Varlık Fonu Yönetimi Anonim Şirketi’ne devredilmesinin ardından konuyla ilgili yazılı bir açıklama yaparak, “Türk Milletinin varlığı olan Kamu Kuruluşlarının Varlık Fonuna devri; Osmanlı döneminde çöküşü hızlandıran Düyun-u Umumiye'ye dönüş demektir” dedi…

ADD Milas Şube Başkanı Ayaz tarafından yapılan yazılı açıklama şöyle:

“Siyasi iktidar, devlet düzenini tarumar etmeye devam etmektedir.

Bunun son örneklerinden biri, Türkiye Varlık Fonu adı altında başlatılan uygulamadır.

Bu durum, Cumhuriyet dönemi boyunca yaratılan Kamu İktisadi Kuruluşlarının satılarak ve borçlanarak bugüne kadar getirilen uygulamanın artık sürdürülemez olduğunu göstermektedir.

Üretim olmadığı için büyütülemeyen vergi tabanı, dolaylı vergiler ile dar gelirlinin sırtına bindirilmiş vergi yükü adaletsizliği devam ederken; Türk Milletinin 93 YILDIR binbir emek ve zorlukla meydana getirdiği yüz milyarlarca liralık milli varlıkları, yeni harcamalar için kaynak olarak kullanılmak istenilmektedir.

Dünyada benzer varlık fonları gelire sahiptir. Bu şekliyle Türkiye Varlık Fonu herhangi bir gelire sahip olmadığı için gerçekte, ‘Borçlanma Fonundur’.

Başta Kamu Bankaları, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı, BOTAŞ ve PTT olmak üzere nakit varlığı yüksek kamu kurumlarının fona devredilmesiyle, bu kaynakları kullanacak yönetimin harcamaları hiçbir şekilde denetlenemeyecektir.

Bu uygulama, ‘bütçede birlik’ ve ‘bütçede açıklık’ ilkeleri ile uyuşmayan keyfi ve saklı işlemlere kapı açacaktır.

Varlık Fonu kullanılarak yapılacak işlemler, gelecek kuşakları, katlanarak artacak borç yükü altında bırakacaktır.

Türk Milletinin varlığı olan Kamu Kuruluşlarının Varlık Fonuna devri; Osmanlı döneminde çöküşü hızlandıran Düyun-u Umumiye'ye dönüş demektir. Bu durum, Cumhuriyetin kuruluş değerlerinden ne kadar uzaklaşılırsa batağa saplanmanın da o kadar hızlandığının bir göstergesidir.

Milletimiz, kamu varlıklarımızın eritilmesine sessiz kalmamalıdır.

Siyasi iktidarı, bu yanlış kararından acilen geri dönmeye çağırıyoruz.”

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500