Advert
Advert
Advert

BYEGM’NDEN SKANDAL SAVUNMA…

BYEGM’NDEN SKANDAL SAVUNMA…
Bu içerik 1499 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

Basın Yayın Genel Müdürlüğü, Ankara 17. Bölge İdare Mahkemesi’nin, yapılmasını mahzurlu görerek durdurulmasına karar verdiği BİK Genel Kurulu Anadolu Temsilciliği Seçimi ile ilgili olarak, Türkiye Gazeteciler Federasyonu’ndan (TGF) yapılan açıklamada, BYEGM’nün “skandal bir savunmaya imza attığı” bildirildi.

Konuyla ilgili olarak TGF’ndan, Federasyon Başkanı Yılmaz Karaca imzasıyla yapılan açıklama şöyle:

7-8 Şubat tarihindeki seçimler hakkındaki YÜRÜTMEYİ DURDURMA kararının kaldırılmasının istendiği savunmada, adeta seçimin sonucu henüz yapılmadan ilan edildi ve “ADAY OLAN YILMAZ KARACA, SEÇİMİ KAZANAMAYACAĞI DÜŞÜNCESİYLE, İŞ BU DAVA YOLUYLA SEÇİMİ ERTELETMEYE ÇALIŞMAKTADIR. ZİRA DAVAYA KONU ETTİĞİ İTİRAZLARI İLE DİĞER TÜM İTİRAZLARINI SEÇİM GÜNÜ OLUŞTURULACAK DİVANA BİLDİRMESİ VE BUNLARI TUTANAK ALTINA ALDIRMASI MÜMKÜNDÜR” şeklinde ibretlik ifadelere yer verildi.

BYEGM adına Av. Selami BİLGİN imzasıyla mahkemeye verilen savunma metninde, “GENEL MÜDÜRLÜĞÜMÜZÜN SEÇİMLERLE İLGİLİ İŞLEMLERİN YÜRÜTÜLMESİNE YÖNELİK USÜL VE ESASLARI BELİRLEME YETKİSİNİN BULUNDUĞU KUŞKUSUZDUR” denilmesine karşın, gazete sahipliliği ile uzaktan yakından ilgisi olmayan kişilere vekalet verilebilmesi neredeyse cansiperane biçimde sahipleniliyor, seçimlerin, ısrarla, usulsüzlüklerin olduğu BYEGM tarafından belirlenen ŞAİBELİ LİSTEYLE yapılması gerektiğine işaret ediliyor.

Aynı savunma metninde, “DAVACI TARAFIN GENEL MÜDÜRLÜĞÜMÜZE ULAŞMIŞ HERHANGİ BİR YAZILI İTİRAZ BAŞVURUSU YOKTUR” denilerek akıl almaz bir yalana başvurulmuş; Genel Müdür Sn. Mehmet AKARCA’ya 27-01-2017 tarihinde bizzat takdim edilen ve seçime katılacak tam DÖRT ADAYIN imzasını taşıyan, (Yılmaz Karaca, Mehmet Ali Dim, İbrahim Aslan, İsmail Temiz; ki bunların tamamı gerçek gazete sahipleridir) yazılı itiraz dilekçesi, inanılmaz şekilde yok sayılmıştır. Kaldı ki, BYEGM’nin aldığı erteleme kararı, bu itiraz dilekçesi sonrasında açıklanıp duyurulmuştur.

Söz konusu savunma yazısında, kendi kendisiyle çelişilerek adeta hukuk dışılık örneği verilmiş, gazete sahiplerinden kuru bir imzanın dışında mühür, kaşe veya imza sirküleri istenmediğini unutularak; “OY KULLANMA HAKKINI HAİZ GAZETE SAHİPLERİ, KENDİLERİNE GÖNDERİLEN DAVET YAZISINDAKİ VEKALETNAME FORMUNU DOLDURARAK GEREKLİ BELGELERLE BİRLİKTE SÜRESİ İÇİNDE GENEL MÜDÜRLÜĞÜMÜZE GÖNDERİLMESİ ŞARTTIR” ifadesiyle yüce mahkemeyi yanıltma yoluna gidilmiştir.

BYEGM’nin savunmasında, bu seçimin zamanında yapılamaması halinde Basın İlan Kurumu Genel Kurulu’nun toplanamayacağını ve BİK Yönetim Kurulu’nun seçilemeyeceğini iddia etmesi ise tam anlamıyla abesle iştigal olmuştur.

Önemli bir kamu kurumu olarak BYEGM’nin, aslında bitaraf olması gereken bir seçim öncesinde, böylesine tarafgir bir yaklaşım sergilemesini, Anadolu gazete sahiplerinin ve kamuoyunun takdirlerine sunuyor, yüce yargının her şeye rağmen en adil kararı vereceğine olan inancımı vurgulamak istiyorum.

Saygılarımla.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500