Advert
Advert
Advert

UZUN; UZLAŞMACILIK YERİNE DAYATMACI BİR ANLAYIŞLA…

UZUN; UZLAŞMACILIK YERİNE DAYATMACI BİR ANLAYIŞLA…
Bu içerik 1726 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

Muğla Barosu Başkanı Avukat Cumhur Uzun, içeriğindeki çok sayıda maddenin yarattığı hukuka aykırılıklara ilişkin eleştiri ve açıklamalarını önümüzdeki günlere bıraktıklarına dikkat çekerek, 2019 yılında yürürlüğe girmesi planlanan bir anayasa değişikliğinin bugünden ve ‘olağanüstü haller’ yaşadığımız böyle bir ortamda yapılmak istenmesini kabul etmenin mümkün olmadığını belirtti.   

Muğla Barosu Başkanı Avukat Cumhur Uzun, Anayasa değişikliği konusunda yaptığı açıklamada, “Toplumsal uzlaşma olmadan yapılan anayasalar kalıcı olmaz” dedi.

Uzun, konuyla ilgili olarak yaptığı yazılı açıklamada, “Anayasa ile toplumlar, nasıl bir ülkede, nasıl bir rejim ve nasıl bir sistem ile yönetilerek yaşamak istediklerini ve bu yaşamda haklarının nelerden oluştuğunu ve bu haklarının nasıl korunduğunu görerek sözleşirler” dedi.

Muğla Barosu Başkanı Avukat Cumhur Uzun, Anayasaların bu özelliği nedeniyle toplumun her bireyini yakından ilgilendirdiğine ve her bir bireyin yaşamına dokunduğuna dikkat çektiği açıklamasında daha sonra şu görüşlerini dile getirdi:

Sadece siyasi partilerden ibaret değildir!

“Bireylerin yaşamını doğrudan ilgilendiren hukuk normlarının yer aldığı anayasanın, toplumun her bir kesiminin uzlaşısı ile yapılması, toplumun değişik kesimlerinin görüşlerinin yansıtılması ve özetle herkesin içinde kendisini bulabildiği, ‘Benim Anayasam’ diyebildiği bir metin ortaya konulması gerekmektedir.

Elbette siyasi partiler halkın temsilcileri olarak, seçmenlerinin görüşlerini bu konuda da dile getirecek, görüş ve düşüncelerinin Anayasa’ya yansımasının gayretinde olacaklardır. Ancak sadece siyasi partilerle yetinmek, katılımcı demokrasiler için yeterli değildir. Siyasi partilerin yanında, sivil toplum kuruluşları, meslek odaları, sendikalar, dernekler vb. gibi birçok temsil gücü bulunan organizasyonların da görüşleri alınmalı ve bu düşüncelerin yine ‘Benim Anayasam’ diyebilecekleri bir metin üzerinde uzlaştırılmalıdır.”

Uzlaşmacılık yerine dayatmacı bir anlayışla!

Başkan Uzun, açıklamasının son bölümünde, yapılmak istenen anayasanın, teknik ve hukuki yönünün daha iyi ve daha doğruya ulaştırılması için: Üniversitelerin Hukuk Fakültelerinden, Barolardan, hukuk uygulayıcısı Anayasa Mahkemesi, Danıştay, Yargıtay gibi kurumlardan da görüş ve katkıları sorularak bilimsel açıdan da desteklenen bir çalışmayla yapılması gerekliliğine vurgu yaparak, “Oysa halen TBMM tarafından kabul edilerek referanduma sunulmaya hazırlanan anayasa taslağı bu süreçlerin hiçbirisini yaşamadan, salt bir grubun siyasi düşüncesinin ürünü olarak, uzlaşmacılık yerine dayatmacı bir anlayışla topluma sunulmaktadır.

Ülkenin içte ve dışta onlarca hayati sorununun bulunduğu ve bu yüzden Olağanüstü Hal (OHAL) döneminde bulunulduğu bir dönemde, toplumun önündeki onlarca ve hatta yüzlerce yılını etkilemesi mümkün bir temel hukuk normunun, Anayasanın değiştirilmesi çabasını, hem de 2019 yılında yürürlüğe girmesi planlanan bir anayasa değişikliğinin bugünden ve böyle bir ortamda yapılmak istenmesini kabul etmek mümkün değildir.

Olağanüstü hal gibi uygun olmayan bir dönemde, uzlaşma aramak yerine dayatma şeklinde sunulmakta olan anayasa değişikliği teklifine, içeriğindeki çok sayıda maddenin yarattığı hukuka aykırılıklara ilişkin eleştiri ve açıklama hakkımızı önümüzdeki günlere bırakarak, salt yapılış zamanı ve şekli itibariyle dahi karşı olduğumuzu siz değerli Muğla kamuoyunun bilgisine saygıyla sunarız” dedi.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500