Advert
Advert
Advert

MUMCU, MİLAS’TA KARANFİLLERLE ANILDI…

MUMCU, MİLAS’TA KARANFİLLERLE ANILDI…
Bu içerik 2461 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

Ankara’da 24 Ocak 1993 tarihinde evinin önünde bombalı bir suikast sonucu hayatını kaybeden Gazeteci - Yazar Uğur Mumcu, ölümünün 24. yılında Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Milas İlçe Örgütü tarafından Milas’ta Mumcu adına dikilen ağacın önüne karanfiller bırakılarak anıldı…

Milas’ta havanın yağışlı olması nedeniyle parti binasında yapılan anma etkinliğine CHP Muğla Milletvekili Akın Üstündağ, CHP eski Muğla Milletvekili Fevzi Topuz, Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, Belediye Başkan Yardımcıları Zeynep Mat, Faik Karagöz ve partililer katıldı.

24 yıl önce katledilen Gazeteci - Yazar Uğur Mumcu’nun bugün ölüm yıldönümü olduğunu belirten CHP Milas İlçe Başkanı Suat Özcan; “Elbette içinde bulunduğumuz her gün, her hafta büyük bir önem taşıyor. Bugün 24 Ocak ve 24 yıl önce bugün; aydın, yurtsever, vatansever, ülkesini ve milletinin geleceğini düşünmekten bir an bile vazgeçmeyen Uğur Mumcu, katledildi. Ankara’da evinin önünde bombalı bir suikastle katledilen Uğur Mumcu’nun ölümünün, 24’ncü yılı” dedi.

Bugünü ve bu haftayı aynı zamanda Adalet ve Demokrasi Haftası kapsamında değerlendirerek Uğur Mumcu’yu andıklarını ifade eden Özcan “Uğur Mumcu bir yurtseverdi, Atatürkçüydü, laikti. Dinci, mezhepçi terör örgütlenmelerine karşı çıkan, aydınlanma devriminin yılmaz savunucusuydu. Cumhuriyetin, Atatürk devrimlerinin, tam bağımsız Türkiye’nin, demokrasinin, laikliğin, insan haklarının yılmaz-korkusuz savunucusuydu. İşte bu uğurda da canını verdi. Aynı zamanda kararlı bir Kuvvayı Milliyeci idi. Emperyalizmin ülkemiz üzerindeki oyunlarını-tezgâhlarını gören ve halkımızı cesur bir şekilde aydınlatan gazeteci-yazar-tiyatrocu ve romancıydı. Dinci yapılanmanın giderek ülkeyi ele geçirdiğini anlatıyordu. Rabıta ile başlayıp tarikat emperyalizminin terör ortaklığının ülkeyi ahtapot gibi sardığını söylüyordu. Cemaatlerin Milli Eğitime sızdığını, amaçlarının devleti ele geçirerek laik cumhuriyeti yıkmak olduğunu yüksek sesle ifade ediyordu. İlk fırsatta silahlı kuvvetlerini, yargıyı, üniversiteleri ele geçirip, sonrada Atatürk Türkiye’sini yıkarak, ülkemizi din devletine haline dönüştüreceklerini yüksek sesle bağırıyordu.

Terör öncelikle aydın, yurtsever, gazeteci, yazar, siyasetçi, akademisyen, ülkesini seven askeri ve polisi vurdu. Fakat son dönemlerde hedefini tüm halkımıza yöneltti. Özellikle 1 Kasım 2015’ten sonra Gaziantep’te başlayan olaydan sonra onlarca terör olayı meydana gelmiş, bombalar patlamış, vatandaşlarımız hayatını kaybetmiş, şehit olmuşlar. Bir o kadar da vatandaşımız yaralanmıştır. En son 31 Aralık 2016’da İstanbul’da 39 ölünün ve 65 yaralının olduğu bir olayın meydana gelmiştir. Dolayısıyla terör, ülkenin en önemli sorunu haline gelmiştir. Bugün artık ayrım yapmadan tüm halkımızı tehdit etmektedir. Geçmişteki cinayetlerinin sorumlularının, katillerinin bulunması, adalet önünde hesap vermeleri gerekmektedir. Uğur Mumcu ve diğer aydınların eylem ve söylemlerini yılmadan, Atatürkçü düşüncenin ödünsüz savunucuları olarak her fırsatta dile getireceğiz, gündemde tutacağız. Ayrıca yine terör kurbanı Muammer Aksoy, Bahriye Üçok, Ahmet Taner Kışlalı gibi diğer aydınımızı özlemle anıyoruz. Sorumlulardan bu cinayetleri bir an önce çözmelerini, sorumlularının adalet önünde hesap vermelerini bekliyoruz” dedi.

Yapılan açıklamanın ardından parti binasında bulunan heyet hep birlikte yürüyerek Atapark’ta bulunan Uğur Mumcu Ağacı’nın bulunduğu noktaya gelindi ve ağacın bulunduğu yere karanfiller bırakıldı.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500