Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert
Advert

VATANDAŞ TEDİRGİN, KAYGILI…

VATANDAŞ TEDİRGİN, KAYGILI…
Bu içerik 4379 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

TBMM Anayasa Komisyonu Üyesi CHP Muğla Milletvekili Av.Akın Üstündağ, TBMM Genel Kurulunda görüşülmekte olan Anayasa değişiklik teklifi ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Vatandaşın tedirgin ve kaygılı olduğunu belirten CHP Muğla Milletvekili Av. Akın Üstündağ; “Anayasa değişiklik teklifi, ülkenin her yanındaki vatandaşlarımızı tedirgin etmiş, kaygılandırmıştır. Vatandaşlarımız ülkenin hangi mecraya doğru sürüklendiğini, merak ediyorlar. Medeni dünya da bizi şaşkınlıkla izliyor. İnsanlar kendi geleceklerinden vazgeçmişler, çocuklarının ve gelecek nesillerin geleceğinden endişe ediyorlar.

Bunca yıldır, büyük çabalarla kazandığımız demokrasiyi bir çırpıda kaybetme tehlikesiyle karşı karşıyayız.  Atalarımızın bize miras bıraktığı parlamenter demokrasiyi geliştirmek yerine, bir oligarşik yapı getirilmek isteniyor” dedi.

“Abdulhamit bile bu teklifi kıskanırdı.  Vesayetin babası geliyor” diyen Üstündağ’ın açıklamaları şöyle;

“Yapılan teklif, meclisin kendi varlığı ve maneviyatına verilecek en yüksek zararı öngören bir maddedir. Bunlardan biri de 11. Maddedir. Şimdiye kadar, AKP nin ağzına sakız yaptığı vesayetin en büyüğüdür. Meclisin kendine bir vasi tayin etmesi anlamındadır. Mutlak güç,  kontrolsüz güç, tek adam istediği anda,   sorgusuz ve sualsiz meclisi feshedebilecek. Vesayet, bu maddeyle zirve yapacak, bu teklifle Vesayetin babası geliyor. Osmanlının ilk Anayasası olan Kanuni Esasi’ de olmayan fesih yetkisi, padişahta olmayan fesih yetkisi, bir tek kişiye verilecek. Eğer Abdulhamit bu teklifi görseydi mutlaka kıskanırdı.                                                                                             

MİLLETVEKİLLERİ KURŞUN ASKER OLACAK...

Şimdi diyorlar ki; meclis de cumhurbaşkanını görevden alabilecek, Nasıl alacak. 3/5 oyla alacak. Bu bir aldatmacadır. Hiçbir meclis, kendini feshederek, cumhurbaşkanının görevine son vermez. Bu realist bir yaklaşım değil. Özellikle, bu oluşan sistemde- partili cumhurbaşkanlığı olduğu durumda- Meclis, kendini feshederek seçim kararı almaz.

Meclis üzerinde oluşan vesayet, buna izin de vermez. Zira cumhurbaşkanının, mecliste kurşun askerleri olacak. O kurşun askerler gereğini büyük bir itaat ve bağlılıkla yapacaktır. Bundan kimsenin kuşkusu olmasın.

DEMOKRASİYE İHANET EDİLİYOR…

Demokrasi, insana saygının bir eseridir. Demokrasi, insanın maddi ve manevi varlığının gelişiminin bir sonucudur. Demokrasiyi ve özgürlükleri ortadan kaldıracak bu teklif, demokrasiye ihanettir.  Millete ihanettir. Bu teklif tek adama göre şekillenen bir diktatörlüğün, bir otoriterleşmenin adıdır.  Bu demokrasinin raydan çıkmasıdır. Bu bir sivil darbedir. Ne yazık ki, bu sivil darbe milletvekilleri üzerinden yapılmaktadır.

Kahredici bir partizanlık, kahredici, kof bir lider bağlılığı, hep kazanmış olmanın şımarıklığı, şahsi gelecek ve koltuk beklentisi, çoğunluk olmanın verdiği güven duygusu, bu teklife evet diyenlerin vicdanınızı rahatlatmaya yetmez.  Otokontrol ve psikolojik baskı, bu vehamete bahane olamaz. Tarih, bu teklife evet oyu verenleri hiçbir unutmayacaktır.                                                                               

Bu ülkede, demokrasinin tarihi yazılacaksa, şu anlar ve yaşananlar bir kara leke olarak,  bir  ibret vesikası olarak yazılacaktır. Bu ülkedeki vatanseverler, milliyetçiler, demokratlar bu süreci hep hatırlayacaktır.

BEDELİ AĞIR OLUR…

Demokrasiye geri dönmek için verilecek bedel, çok ağır olacaktır. Yaşanacak acılar ve ızdıraplar, bölünen vatan toprakları, yitirilen hayatlar bu bedelin zekatı olacaktır.

Yedi düvel üstümüze gelse, -düşmanların yapamayacağını- bin kere darbe yapsalar -darbecilerin yapamayacağını- bu meclis esaret altında gibi kendisi yapmaya çalışıyor. Bu bir akıl tutulması, bu bir illüzyon, bu bir yalan perdesidir.

ADRESE TESLİM ANAYASA…

Özgürlükler bu ülkede bir lütuf olarak verilmemiştir. Milletin kendi iradesinin, kendi eliyle alınması sözkonusu bile olamaz. Herkes yapılanların farkında. İhanete ortak olanlar da tarihin dehizlerinde yerini alacaktır. Ülke demokrasiden koparken, Demokratik ve özgür yaşama uzanan o kirli ele kimlerin itaat ettiğini, kimlerin direndiğini millet izliyor. Adrese teslim anayasanın adresi Saraydır. Millet, bu Anayasayı adrese değil, çöp kutusuna atacaktır.”

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500