Advert
Advert
Advert

ZEYTİNYAĞINDA LİSANSLI DEPOCULUK…

ZEYTİNYAĞINDA LİSANSLI DEPOCULUK…
Bu içerik 1906 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

Zeytinyağında lisanslı depoculuk konusunda ihtiyaç ve talep belirlemesi için Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) İzmir Şube Müdürlüğü tarafından Ege’nin zeytinyağı üreten il ve ilçelerinde araştırma başlatıldı… Uzmanlar ilk olarak Milas’ta İlçe Tarım Müdürlüğü, Milas Ticaret ve Sanayi Odası (MİTSO) ve Ziraat Odası’nda görüşmelerde bulundu…

Toprak Mahsulleri Ofisi, zeytinyağında lisanslı depoculuk için ihtiyaç araştırması başlattı. TMO İzmir Şube Müdürlüğü uzmanlarından Ziraat Y. Mühendisi Başuzman Kazım Altan, Ziraat Y. Mühendisi Uzman Nizamettin Temli ve Ziraat Y. Mühendisi Teoman Örku Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın talimatıyla aralarında Milas’ın da olduğu Muğla ve Aydın’ın zeytinyağı üretilen ilçelerinde incelemelerde bulundu.

Milas’ta Tarım İlçe Müdürlüğü, MİTSO ve Ziraat Odası’nı ziyaret eden TMO uzmanları, lisanslı depoculuk için ihtiyaç ve talep durumunu belirlemek üzere görüşmeler yaparak not aldılar.

MİTSO’da Genel Sekreter Kazım Sarıoğlu ve Basın Danışmanı, Halkla İlişkiler Görevlisi Olcay Akdeniz ile görüşen uzmanlar Milas’ın ürün yapısı, zeytinyağı üretim kapasitesi, üretilen zeytinyağının depolama ve satış alışkanlıkları hakkında bilgi edinerek zeytinyağı için lisanslı depoculuğa ihtiyaç duyulup duyulmadığını, lisanslı depoculuk yapılması durumunda talep gelip gelmeyeceğine yönelik çeşitli sorular yöneltti.

Konuyla ilgili olarak edindikleri bilgiler için teşekkür eden TMO uzmanları daha sonra Yatağan, Çine ve Aydın’da lisanslı depoculuğa olan ihtiyaç ve talep durumunu saptamak üzere Milas’tan ayrıldı.

LİSANSLI DEPOCULUK NEDİR?

5300 sayılı Kanunla düzenlenen Lisanslı Depoculuk'un amacı yasada, "tarım ürünleri ticaretini kolaylaştırmak depolanması için yaygın bir sistem oluşturmak, ürün sahiplerinin mallarının emniyetini sağlamak ve kalitesini korumak, ürünlerin sınıf ve derecelerinin yetkili sınıflandırıcılar tarafından saptanmasını sağlamak..." olarak açıklanıyor. Bakanlıkça verilecek izinle kurulacak olan lisanslı depolar, ürünlerin sağlıklı koşullarda, ticari amaçla korunduğu tesisler olarak tanımlanıyor.

Lisanslı depoculukla; hasat dönemlerinde tarım ürünlerindeki arz yığılması nedeniyle oluşan fiyat düşüşlerinin önlenmesi ve piyasanın dengelenmesi hedefleniyor. Lisanslı depoculukla aynı zamanda finans sıkıntısı çeken küçük çiftçilerle ürün sahipleri, lisanslı depolara verdikleri ürünleri karşılığında aldıkları ürün senetleri aracılığı ile bankalardan kredi ve finansman sağlayabiliyorlar. Lisanslı depoculukla aynı zamanda kaliteli üretim teşvik edilirken ürünlerde standartlaşmaya gidilmesi de özendiriliyor.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500