Advert
Advert
Advert

TOKAT, ‘ŞEHİT EVİ YIKIM KARARI’NA AÇIKLIK GETİRDİ…

TOKAT, ‘ŞEHİT EVİ YIKIM KARARI’NA AÇIKLIK GETİRDİ…
Bu içerik 4188 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, ilçemizde ikamet eden şehit ailesine ait evin yıkılması ile ilgili yapılan haberler hakkında açıklamalarda bulundu… Olayın kardeşler arası bir miras anlaşmazlığı şeklinde ortaya çıktığını belirten Başkan Tokat, “Miras olan bir alana yapılmış birkaç kaçak yapı var ve savcılıkça yürütülen bir soruşturma var” dedi…

İlçemizde yayın yapan yerel bir gazetede önceki gün “Şehit ailesine şimdi de yıkım şoku!” başlıklı haber ile ilgili olarak Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat makam odasında basın açıklaması gerçekleştirdi.

Bu şekilde lanse edilmesi bizleri üzdü…

Milas Belediye Başkan Yardımcıları Zeynep Mat, Faik Karagöz, Belediyesi Meclis Üyesi Şakir Özdemir, belediye avukatı ve belediyede imar bölümünde çalışan personellerin katılımıyla gerçekleşen açıklama sırasında haberin çıktığı gün Muğla Büyükşehir Belediyesi Meclis Toplantısı’na katılmak üzere il merkezinde olduklarını belirten Başkan Tokat, “Milas Gazetesi’nde çıkan bir haberle ilgili olarak sizleri davet ettik. Büyükşehir meclisimiz olduğu için günün büyük bir bölümünü Muğla’da geçirdik. O sırada bilgi geldi bana. Olayın şehit ailesi ve belediyemiz açısından bu şekilde lanse edilmesi bizleri üzdü. Öncelikle şunu ifade edeyim yangının olduğu zaman da ben şehir dışındaydım. Kaymakam beyin yerine bakan Bodrum Kaymakamı beni arayana kadar yangın hakkında da benim bir bilgim yoktu. Bu bilgi bizlere geldikten sonra Belediye Başkan Yardımcımız Zeynep hanımı şehit ailesinin yanına gönderdik. Gerekli yardım ve çalışmalar yapıldı. Bodrum Kaymakamı bana telefon ettiğinde ‘Bina ile ilgili de bir sorun varmış yardımcı olun’ dedi. Bizde daha sonra konuyu inceleyerek yardımcı olmaya çalışmaya başladık. Belediyemiz gaziler ve şehit aileleri konusunda çok hassasdır. Şehit ailemizi zorda bırakmak, üzmek çabası söz konusu değildir. Ama toplumun da doğru bilgilenmesi adına bazı şeyleri de paylaşmamız gerekiyor” dedi.

Kardeşler arasındaki mirastan gelen bir şikayet konusu var…

Bina ile ilgili konunun kendilerine intikal ettiği günden itibaren sorunun çözülmesi için gayret sarf ettiklerini dile getiren Başkan Tokat, “Nasıl yardımcı olunabilir, ne yapılabilir sürekli bunun arayışı içerisindeyiz.  Biraz önce başsavcımızla da görüştüm. Kardeşler arasındaki mirastan gelen bir şikayet konusu var. Bu şikayet 10 Ekim tarihinde bize yapılmış. Yani yangın olmadan önce. Biz hem şikayetçi hem de diğer aile açısından durumları da iyi olmadığında anlaşma sağlama yolu arandık, işlem yapılmadı. Uzun süre sürümcemede kalmış bir konu. 13 Aralık tarihinde de tutanak tutulmuş. İşlem yapılmamış. Arkadaşlar bu işlemleri yaparken de ailenin şehit ailesi olduklarını da bilmiyorlar, fakat durumlarının da iyi olmadığı göz önünde. Konuyla ilgili taraflar Cumhuriyet Başsavcılığı’na da başvuruda bulunarak şikayetçi olmuşlar. Cumhuriyet Başsavcılığı’nın Kasım ayı içerisinde açmış olduğu soruşturma dosyasında taşınmazların imara aykırı bölümlerinin olup olmadığının incelenerek evraklarının başsavcılığa gönderilmesini istemiş. 10 gün içerisinde de yazının cevabı istenilmiş. Bu yazı gelince işlem yapmak zorunda kaldık. Bu yazı üzerine 13 Aralık tarihinde buraya gidilerek tutanak tutuluyor. Yani savcılığın devreye girmesiyle süreç işlemeye başlıyor. Tutanak tutulduktan sonra 10 gün içerisinde encümen kararı almak zorundayız. Bu karar alındıktan sonra yine yasal olarak yapılması gereken hem ilgiliye hem de cumhuriyet başsavcılığına bildirilmek zorunda. Alınan 3 tane encümen kararı bu kararlar hem cumhuriyet başsavcılığına hem de ilgilisine bildiriliyor. Süreç bu şekilde işliyor. Yani ailemizin eline giden karar yangından önceki sürecin devamı. Orda henüz ne şehit ailesi bilgisi ne de yangın bilgisi var. Savcılığın da sonradan ellerindeki dosyanın şehit ailesine ait olduğu bilgisi oluşuyor. İşlemlerin prosedür doğrultusunda devam etmesi gerekiyor” dedi.

‘Nasıl yardımcı olabiliriz’in yollarını aradık…

Milas Belediyesi’nin bir şehit ailesine üzüntü yaşatmak için bir çaba içerisinde olmadığını “ya siz yıkın ya biz yıkarız” durumunun gelişmediğini de dile getiren Başkan Tokat, “Ortada bir yasa, mevzuat ve soruşturma var. Yangın üzerine, olaydan bizim haberimiz olması üzerine biz hemen gerekli görüşmeleri yaptık, talimatları verdik. Ortada kaçak yapı var. Miras olan bir alana yapılmış birkaç kaçak yapı var. Ve savcılıkça yürütülen bir soruşturma var. Ortada yine yangın yokken 20 Aralık’ta itiraz dilekçelerini alarak buna çare bulmaya çalıştık. ‘Nasıl yardımcı olabiliriz’in yollarını aradık. Arkadaşlarımız önce tapuya yazı yazarak binaların yapılış tarihine göre bir çıkış yolu bulmaya çalıştılar. Bu çalışmalar yine encümene getirildi. Bu konudaki hususlar ve konular encümende komisyonumuza havale ettik. Ve başka noktalardan yardımcı olabileceğimiz konular varsa araştırılmasını sağladık. Komisyon kararlarını verene kadar encümen kararlarımızı da askıya aldık. Komisyon incelemelerine devam ediyor. Bu bir inceleme ve araştırma işi. Yani yürüyen bir soruşturmaya bağlı olarak yapılan işlemler var bir de yangın sonrasında bizlerin aileye yardımcı olabilmek için başlatmış olduğu bir süreç var. Bir şehit ailemizin yaşadıkları bir acının ardından onları daha da üzmek için yapılan bir çalışma yok” dedi.

Yıkım kararı şuan durdurulmuş durumda, çare aranıyor…

Belediye tarafından konuyla ilgili yapılan çalışmaların Milas Kaymakamı Eren Arslan’a da aktarıldığını ifade eden Başkan Tokat, “Kaymakam beye de gerekli belge ve bilgiyi aktardık. Başsavcımızla da görüştük. Buradaki olay mirasçıların kendi aralarındaki şikayetlerinden kaynaklanan ama asıl önemlisi savcılıktaki soruşturmayla başka noktaya gelmiş bir konudur. Bunun bu boyutuyla ayrıca görüşeceğiz. Elimizden geldiğince hem gazilerimize ve ailelerine, hem şehit ailelerine gerekli şeyleri yapmaya çalışıyoruz. Burada bir çıkış yolu var mı araştırıyoruz.  Bir çıkış yolu bulmayı umut ediyoruz. Komisyonumuzun inceleme süreci çok önemli. Bu incelemenin ardından çalışmalar yapılacak. Alınan yıkım kararı şuanda durdurulmuş durumda, çare aranıyor. Umuyorum ki komisyonlarımız bir şeyler bulacaktır” dedi.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500