Advert
Advert
Advert

MİNİK ÖĞRENCİLERDEN, ANLAMLI BİR ETKİNLİK…

MİNİK ÖĞRENCİLERDEN, ANLAMLI BİR ETKİNLİK…
Bu içerik 2875 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

Özel Milas Anaokulu’nun minik öğrencileri, boylarından büyük bir etkinliğe imza attılar… Nasibe Çetinkaya ve Meliha Yılmaz Turan’ın öğrencileri, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nde gazete ve gazetecileri ele aldılar…

İki sınıfın ortaklaşa hazırladıkları ve “Gazete nedir? Gazeteci kimdir? Haber ne demektir ve haberi kim yapar? Gazeteyi kimler okur?” gibi soruların yanıt bulduğu etkinlik için hazırlanan sınıfta bir araya gelen minikler, önce öğretmenlerini büyük bir dikkatle dinlediler. Önlerindeki gazeteleri büyük bir dikkatle inceleyen minikler gazetedeki fotoğraf ve metinlerle ilgili oldukça çarpıcı ve ilginç sorular yöneltirken, öğretmenlerinin sorduğu sorulara da kendilerinden hiç beklenmedik cevaplar verdiler.

Her iki öğretmenin sınıfındaki öğrenciler biraraya gelerek, gazetelerden kestikleri kupürlerle sınıfın dört bir tarafını süslerken, karşılarındaki gazeteciyi de büyük bir dikkatle dinlediler.

Projenin oluşmasında büyük emeği olan Nasibe Çetinkaya, özel günler üzerinde hassasiyetle durduklarını, kimi meslek gruplarını bugünlerde çocuklara tanıtmaya çalıştıklarını belirterek; “Örneğin; Öğretmenler gününde öğretmeni, Hemşireler haftasında hemşeriyi, İtfaiyeciler haftasında itfaiyecileri, Polis haftasında polisleri tanıtmak gibi… Bugünlerde hem meslekleri, hem de o meslekleri icra eden kişileri anlatıyoruz. 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla da gazeteyi ve o gazetelerde yeralan haberleri yapan gazetecileri tanıtmak istedik. Bu proje için çocuklarla birlikte 2-3 günlük bir hazırlık yaptık” derken, okulun kurucusu Nazlı Yıldız ise, farkındalık yaratmak isteyen bir kadro ile çocuklara eğitim vermeye çalıştıklarına dikkat çekerek; “Bir anaokulundan çok çocuklarımızı geleceğe hazırlamanın çabası içindeyiz. Gündüz bakımevi veya kreş görüntüsünden uzak, onları ilköğretime hazırlamaya çalışıyoruz. Bu süreçte öğrenci velilerimizle de sürekli görüşmek kaydıyla en azından akşamları yarım saat de olsa çocuklarının günboyu okulda ne yaptıklarını sorgulamalarını istiyoruz. Böylece çocuklarının düşünmeye, düşündüklerini kelimelere dökmelerine yardımcı olacaklarını anlatıyoruz. Bir anlamda okul ve aile işbirliğini şimdiden kurmak, gelecek yıllarda bu alışkanlığın sürmesi için pratik yapmaya çalışıyoruz. 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü de bizim için önemli bir gün ve bu özel günü sadece biz öğretmenler için değil, çocuklarımıza da anlatarak onlarla birlikte kutlamak istedik” diyerek, başta ilçedeki basın çalışanları olmak üzere tüm basın emekçilerinin bu özel günlerini kutladı.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500