Advert
Advert
Advert

180 ÜLKE İÇERİSİNDE MAALESEF 151’İNCİ SIRADAYIZ…

180 ÜLKE İÇERİSİNDE MAALESEF 151’İNCİ SIRADAYIZ…
Bu içerik 1788 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

Cumhuriyet Halk Partisi Milas İlçe Teşkilatı’nda basın toplantısı düzenleyerek ülke gündemine dair açıklamalarda bulunan İlçe Başkanı Suat Özcan, “Ülkemizin birlik ve beraberliği, can güvenliği sıkıntısı hat safhaya ulaşmıştır” dedi… Özcan’ın yaptığı açıklamaların ardından 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla, programa katılan gazetecilerin günü pasta kesilerek kutlandı…

CHP Milas İlçe Teşkilatı’nda her hafta Salı günü gerçekleştirilen partililerin buluşma etkinliği parti binasında yapıldı.

Milas Belediye Başkan Yardımcısı Faik Karagöz’ün yanı sıra belediye meclis üyelerinin ve partililerin katılımıyla gerçekleşen buluşma sırasında ülkemiz gündemini değerlendiren İlçe Başkanı Özcan, “Her Salı ilçe binamızda buluşmalarımızı gerçekleştiriyoruz. Haftalık değerlendirmelerimizi yapıp, yerel ve ülke gündemini ele alıyoruz. Bugün de buna benzer bir çalışmamız olacak. Ülkemizin geldiği tablo hepimiz tarafından gözden geçirmesi gerektiği bir dönemdeyiz. Doların yükselişi engellenemiyor. Alınan tedbirler karşısında dahi dolar sürekli bir yükselişte. Doların tırmanması ekonominin tüm sektörlerini etkiliyor. İhracat ve ithalat dolar üzerinden yapılıyor. Ekonomimiz gerçekten toplumu boğan, bunaltan bir duruma gelmiştir. Toplumumuzu sıkan sorun ve gelişmeler sadece ekonomik gelişmeler değil. Bir, bir buçuk yılda sürekli artan bir terör belasıyla karşı karşıyayız. Gün geçmiyor ki şehit haberi alınmasın. Ülkemizin birlik ve beraberliği, can güvenliği sıkıntısı hat safhaya ulaşmıştır.

Siyasi sıkıntı yaratacaktır, yaratıyor…

Sınır komşularımızla yaşanan sorunların ülkemizin çözmesi gereken ayrı bir sorun olduğunu da dile getiren Özcan, “Tüm bunları çözememişken, ülkemizde yıllardır dile getirilen ancak somut adımlarının bugünlerde atılmak istenildiği, şu günlerde de meclisimizde görüşülen anayasa paketi var. Bu da ayrıca siyasi bir sıkıntı yaratacaktır, yaratıyor. Bu sistemin yaşanan sorunların nasıl çözüleceğine dair bir gösterge, bir çalışma yok. Terör nasıl çözülecek, ekonomi nasıl düzelecek, komşularımızla sorunlarımız nasıl düzelecek. Sistem değiştikten sonra bunlar değişecek mi? Hayır. Tek istedikleri sistemin değişmesi” dedi.

10 bine yakın işsiz gazeteci…

Konuşmasının bir bölümünde gazetecilerin gününü de kutlayan Başkan Özcan, “Bugün ayrıca günün ayrı bir anlamı var. 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü.  Basın mensuplarımızı bugün buraya davet etmemizin amacı buydu. Bu kadar sıkıntılı günlerde, önemli günlerinde yanlarında olmak istedik. Ülkemizde bu kadar sorunlar varken, maalesef gazeteciler de bundan payını fazlasıyla almakta. 10 Ocak 1961’de çıkan bir kanun ve yasayla birçok hak kazanan gazetecilerin ancak bugün haber yapması, fotoğraf makinesini alıp haber peşine koşması veya bir kurumda muhabirlik yapması suç olabiliyor. 95 bin civarında gazete çalışanı var ülkemizde. Ama yaklaşık 10 bine yakını işsiz. Özellikle darbe girişiminden sonra 10 bine yakın basın çalışanı, kurumlarının kapatılması nedeniyle işsiz kalmıştır. Ayrıca ceza evinde olan gazeteciler var, 830 gazeteci yaptıkları haberlerden dolayı hakim karşısına çıkmıştır. Sözlü ve fiziksel saldırıya uğramışlardır. Yani bu dönemi en önemli sıkıntılarını yaşayan kesimlerden birisi de gazeteciler oluyor. Ülkemizdeki yazarlar, gazeteciler bu terör ve kaos dönemlerinde zarar görürler. Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü var. Bu örgütün yapığı araştırmalara göre özgürlükler açısından 180 ülke içerisinde maalesef 151’inci sıradayız. Demokrasimizin geldiği nokta bu. Basın çalışanları gece gündüz bizlere haber sağlamaya çalışıyor. Gece saatlerinde herkesin uykuda olduğu saatlerde sizler çalışıyorsunuz. Yerel olarak sizlerle hem dostane iyi ilişkiler içerisinde olduk. Samimiyet, içtenlik, gerçekler doğru ve tarafsız olarak yansıtıldığında hiçbir sorun olmayacak. Bu duygu ve düşüncelerle gününüzü kutluyoruz” dedi.

Başkan Özcan’ın yaptığı konuşmanın ardından gazeteciler için hazırlanan pasta, gazeteciler tarafından kesildi.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500