Advert
Advert
Advert

KÜÇÜK ESNAFIN SORUNLARI KONUŞULDU…

KÜÇÜK ESNAFIN SORUNLARI KONUŞULDU…
Bu içerik 1907 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

Muğla Esnaf Odaları Birliği Yönetim Kurulu Üyeleri, yeni yılın ilk toplantısını Milas’ta gerçekleştirdi. Milas Bakkallar ve Tekel Bayileri Esnaf Odası Başkanlığı’nın evsahipliğinde gerçekleşen 2017 yılının ilk toplantısında, Muğla merkez ve tüm ilçelerde, küçük esnafı ve vatandaşı ilgilendiren önemli kararlar alındı.

Milas Bakkallar ve Tekel Bayileri Esnaf Odası Başkanı Özay Sabancı, toplantının başında temsil ettiği üyeler başta olmak üzere ilçemizdeki küçük esnafın temel sorunlarını aktarırken şunları söyledi:

“Öncelikle Odalar Birliği Başkanımız Şükrü Ayyıldız ve tüm yönetim kurulu üyelerimize ‘hoş geldiniz’ diyorum. 2017 yılının ilimize, ilçemize, ülkemize ve tüm insanlığa; sağlık, huzur, barış, mutluluk ve bol kazanç getirmesini diliyorum.

Sizlerin de yıllardır birebir yaşadığınız, tanık olduğunuz, çözmeye çalıştığınız yani yakından bildiğiniz sorunlarımız artarak devam ediyor. Bir yandan artan ve ağırlaşan vergi yükü, sosyal güvenlik primleri, öte yandan dövizde, buna bağlı olarak da akaryakıt başta olmak üzere tüm maliyetlerdeki artış, küçük esnafın nefes almasını daha zorlaştırmaktadır.

Tüm ülke genelinde olduğu gibi ilimiz merkezinde ve tüm ilçelerinde her geçen gün sayıları artan büyük marketler, sadece temel gıda maddelerini satmakla yetinmiyor, a’dan z’ye her türlü mutfak eşyası, beyaz eşya, elektronik ürünler vb maddeleri de satıyorlar.

Dolayısıyla küçük esnafın birçoğu siftah etmeden işyerini kapatıp evine gidiyor. Zaten mahalle bakkalı dediğimiz, yıllardır mahallemizde, sokağımızda bizden biri gibi gördüğümüz ‘bakkal amca’yı unuttuk. Artık bir sakız almak için bile insanlar büyük marketlerden içeri giriyor.

Bu anlattıklarım elbette sizlerin yabancısı olmadığınız, yıllardır bildiğiniz sorunlar. Oda yönetimi olarak temsil ettiğimiz üyelerimizi sürekli ziyaret ediyor, gördüğümüz aksaklıkları kendilerine iletiyor, işyerlerini günün koşullarına uyguna hale getirmeleri gerektiğini hatırlatıyoruz. Ancak ekonomik sıkıntılarla boğuşan üyelerimiz maalesef bu yeniliği yapmakta zorlanıyor.

Bugün burada il genelindeki tüm esnaf odaları tarafından sizlere sunulan teklifleri görüşecek ve karara bağlayacaksınız. Bu noktada sizlerden bir ricam var. Elbette zor durumdaki küçük esnafı koruyan kararlar alalım ancak bunu yaparken vatandaşımızı da göz ardı etmeyelim. Esnafın yaşadığı ekonomik sıkıntıları birebir vatandaşımız da yaşıyor. Alım gücü zayıflayan, yok olan vatandaşın esnafa da bir faydası olmayacağı kanaatindeyim. Dolayısıyla hem esnafı, hem de vatandaşı koruyan kararları almamızda yarar var diye düşünüyorum.”

Oda Başkanı Sabancı’nın yaptığı bu açıklamanın ardından Muğla Esnaf Odaları Birliği Başkanı Şükrü Ayyıldız ise; “Muğla Odalar Birliği olarak zaten esnaf ile vatandaş arasında köprü vazifesi görüyoruz. İkisini birbirinden ayrı tutmamız veya ayrı görmemiz mümkün değildir. Bir yandan üyelerimizin haklarını korumaya çalışırken, bir yandan da yaşamın tüm zorluklarını omuzlarında taşıyan vatandaşımızı da düşünerek karar alıyoruz. ‘Biz yaptık oldu’ mantığıyla değil, tüm tarafları dinleyerek, onlarla birebir istişareler yapmaya özen gösteriyoruz” dedi.

Yapılan bu konuşmaların ardından merkez ilçe ve diğer ilçelerdeki esnaf odaları tarafından 2017 yılı için fırıncılardan erkek kuaförlerine, özel otopark işletmecilerinden daha birçok alanda faaliyet gösteren esnafın zam talepleri görüşüldü. Birçok oda yönetiminin talep ettiği artış oranı ret edilirken, bir önceki yıla göre artış oranının % 10’u geçmemesine dikkat edildi. Alınan kararlar kaymakamlıklara ve Muğla Valiliğine sunulup onay alındıktan sonra kamuoyuna duyurulacağı belirtildi.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500