Advert
Advert
Advert

AKÇA, BÜYÜKŞEHİR’İN 2016 YILINI DEĞERLENDİRDİ…

AKÇA, BÜYÜKŞEHİR’İN 2016 YILINI DEĞERLENDİRDİ…
Bu içerik 1302 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

Muğla Büyükşehir Belediye Meclisi AKP Grup Başkan Vekili Av. Gültekin Akça, CHP’li Muğla Büyükşehir Belediyesinin 2016 yılı icraatlarına yönelik eleştirilerde bulunarak, “Muğla Büyükşehir Belediyesi hayal ve hedefleri olmayan bir belediye. Oysa hayaller hedeflere, hedefler projelere, projeler de hayata geçirilmeli” dedi.

Akça, konuyla ilgili olarak yaptığı yazılı açıklamada, Muğla Büyükşehir Belediyesinin 2016 yılı icraatlarına yönelik eleştirilerini komşu illerimiz olan Denizli ve Antalya Büyükşehir Belediyelerinin bütçeleri ve yatırımları ile kıyaslamalarla yaparak, “Nüfusu, nüfus yapısı ve ekonomik yapısı itibariyla Muğla’ya yakın olan bu 2 ilimizin bütçeleri ve dolayısıyla bütçelerden yatırıma ayırdıkları paylara bakıldığında Muğla’nın gerek bütçe, gerekse yatırıma ayrılan pay itibariyle bu kentlerin gerisinde kaldığını görmekteyiz. Bir belediyenin başarısı, bütçedeki personel giderleriyle değil, yatırımların bütçedeki oranı ile değerlendirilir” dedi.

Akça, Muğla’nın turizm kenti olmasının yanısıra aynı zamanda önemli bir tarım kenti olduğuna da dikkat çekerek, “AK Partili Denizli Büyükşehir Belediyesi, çiftçilere destek amacıyla Damla Sulama Projesi’ne 2016 yılında 24 milyon lira yatırım yaptı. Tarım kenti olan Muğlamızda ise çiftçilerimize daha fazla katma değer sağlayacak projeler üretmek yerine, çiftçiye sadece tohumluk patates ve fidan dağıtıldı. Bunların ötesinde, ciddi bir tarımsal yatırım projesi maalesef hayata geçirilemedi” dedi.

“Turizm kentinin Turizm projesi yok”

Gültekin Akça, açıklamasını daha sonra Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin turizme yönelik çalışmalarına değinerek sürdürdü ve “Antalya’da turizm sektörünün sıkıntılarının büyük bir bölümü çözülmüş durumda.

Antalya’da Büyükşehir Belediyesi altyapı ve ulaşımla ilgili sorunlarını büyük ölçüde çözmüş durumda. Turizm kenti olan Muğlamızın ilçelerinin büyük bir bölümünde ise altyapı ve ulaşım sorunları halâ çözülememiş durumda. Özellikle sezonun yoğun yaşandığı dönemlerde trafikteki yoğunluğun çözümüyle ilgili kalıcı bir çalışma henüz hayata geçirilmiş değil. Türkiye’de Antalya’dan sonra ikinci önemli turizm kenti olan Muğlamızda turizme katkı sağlayacak bir proje henüz Muğla Büyükşehir Belediyesince hayata geçirilemedi. Turizm Projesi demek, sadece fuarlarda broşür dağıtmak olmamalı. Neredeyse, ilçelerinin tamamında insanların turizmden ekmek yediği bir kentin belediyesinin elle tutulur bir turizm projesi ve turizm eylem planı olmalı. Turizmle ilgili hayata geçirilen her çalışmanın bir hedefi ve en önemlisi sonucu olmalı. ‘Hedefimiz Bir…Muğla Bir …’ sloganını kullanan Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin bölgemizin turizminin tanıtıldığı ulusal ve uluslararası fuarlarda bu birlik ve beraberliği sağlayamadığını görmekteyiz. Bu, turizmimiz için ciddi bir kayıp. Büyükşehir Belediyesinin, bölge turizmi için yapacağı çalışmalarda ilçe belediyeleriyle ve turizm sektörüyle mutlaka istişarelerde bulunması ve projeler üretmesi gerektiği kanaatindeyim” dedi.

“2016 yılında su zammı ve dubalar konuşuldu”

Akça, Muğlalıların 2016 yılında yaşam kalitelerini yükselten projeleri değil, trafikte sıkıntılara neden olan dubaları ve kesilen suyu konuştuklarını söyleyerek, “Maalesef Muğlamızda su kesintileri ve su fiyatlarındaki artış vatandaşımızı bezdirdi. Muğla’daki su kesintilerinin en büyük nedeni ise geçmiş dönem CHP’li yerel yöneticilerin kentin uzun vadeli su ihtiyacını karşılayacak projeleri hayata geçirmemesidir” dedi ve Türkiye’de Muğla ile birlikte 29 kentin daha Büyükşehir statüsüne geçtiğini anımsatarak, açıklamasını şöyle tamamladı:

“Bu illerin büyük bir bölümünde Büyükşehir’le beraber yaşanan değişim ve gelişme dikkat çekici seviyede iken Muğlamızda bu gelişim ve değişim maalesef görülemedi. Bu kentin tek meselesi ulaşım değil. Bu kentte yaşayanlar gözle görülür bir değişim beklentisi içinde. Sokaktaki insanlar Muğla’nın bu süreçte sadece büyük bir köye dönüştüğünü konuşuyor. Değişim ve gelişim demek, insanların hayat standartlarının yükselmesi demek. Bu süreçte üzülerek ifade ediyorum; yaşadığımız bu güzel kentte arzu ettiğimiz gelişme ve değişimi göremedik.”

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500