Advert
Advert
Advert

KALE EDEBİYATSEVERLERLE BULUŞTU…

KALE EDEBİYATSEVERLERLE BULUŞTU…
Bu içerik 1280 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

Karyalı Sanatçı olarak tanınan Şair-Yazar Muzaffer Kale, Karya Sanat Cafe’de edebiyatseverlerle buluştu. Ödül alan kitabı ‘Güneş Sepeti’ başta olmak üzere diğer kitaplarını da okurları için imzalayan Kale, sevenleriyle A’dan Z’ye günümüzdeki edebiyata bakış açısını konuştu.

62. Sait Faik Hikâye Armağanı “Güneş Sepeti” adlı kitabına verilen yazar Muzaffer Kale, Milaslı hemşehrileriyle bir araya gelerek, hem okurları için kitaplarını imzaladı, hem de sevenleriyle adeta dünden bugüne edebiyat yolculuğu yaparak, günümüzde edebiyata bakış açısını değerlendirdi.

Darüşşafaka Cemiyeti ve İş Bankası Kültür Yayınları iş birliğiyle yazar Sait Faik Abasıyanık anısına her yıl bir öykücüye verilen armağanın sahibi olan Kale, ortaokul yıllarından başlayan ancak lise birinci sınıfta iken aklından geçenleri kâğıda dökmeye başladığını belirterek; “O günden buyana yazamaya ve aynı zamanda da okumaya-araştırmaya devam ediyorum. O yıllardan beri yatağımın başucunda mutlaka, iki sayfa da olsa günlük okuduğum bir başucu kitabım var. Hızlı bir şekilde değişen dünya, insanlık, yaşam standartları beni bu alışkanlıklarımdan alıkoymadı.

1980 öncesi ve sonrası ülkemiz hep sıkıntılarla dolu yıllar geçirdi. Hala da geçirmeye devam ediyor. İşte böyle bir ülkede dış dünyaya bakıp söyleyemediklerimizi şiirlere, öykülere, romanlara aktarıyoruz.

Sanatçı, bir anlamda iktidar olmak istemeyen, her daim muhalif duruşu ile üretmeye çalışandır. ‘Bozkırın Tezenesi’ olarak bildiğimiz o büyük usta, merhum Neşet Ertaş, kendisine ‘devlet Sanatçısı’ unvanı verilmek istendiğinde nazikçe, ‘Ben halkın sanatçısı olmaktan mutluyum’ demişti ve ödülü geri çevirmişti.

Çağdaş dünyada insanların edebiyata verdiği değerle, benim ülkemde verilen değeri kıyaslamak mümkün değil ancak son yıllarda bizim de birçok şiir kitabımız, öykülerimiz, romanımız farklı dillere çevrilmeye başlandı. Bu güzel bir gelişme…

Benim ülkemde yeni çıkan bir kitap bin adet basılırken, ekonomisi dibe vurmuş Yunanistan da aynı kitap 16 bin adet basıldı.

Bugün gündüz Milas’ta lise öğrencileriyle bir söyleşi yaptık. Açıkça söyleyebilirim ki gençlerimizin edebiyata ilgisi oldukça fazla ve beni çok mutlu ettiler. Daha da önemlisi soran, sorgulayan bir gençlik yetişiyor. Böyle gençleri gördükçe geleceğe daha güvenle bakıyorum” diyen Kale, kendisine yöneltilen soruları yanıtlarken, kendi düşüncesinin yanı sıra ülkemizdeki edebiyata bakış açısıyla, Avrupa ülkelerindeki bakış açısından örnekler verdi.

Keyifli bir sohbetin ardından okurlarına kitaplarını imzalayan Kale, onlarla hatıra fotoğrafı çektirdi.

Karya Sanat Cafe’de düzenlenen imza günü’ne; Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Milas Eski Şube Başkanı Baki Kaya, Milas Sanatçılar Derneği Başkanı Ersin Yeniceli, Firuzpaşa-Gazipaşa Mahallesi Muhtarı Recep Panay ve az sayıda Milaslı edebiyatsever katıldı.

Gecede, Firuzpaşa-Gazipaşa Mahallesi Muhtarı Recep Panay, Milas şiiri okurken, Milas Sanatçılar Derneği Başkanı Ersin Yeniceli de, Milas anısı olarak Yazar Muzaffer Kale’ye bir plaket takdim etti.

MUZAFFER KALE KİMDİR?

Yazar Muzaffer Kale, 1957'de doğdu. Çocukluğu Bodrum Bahçeyakası Köyü'nde geçen Kale, ortaokul ve liseyi Milas'ta okudu. Uzun yıllar yaşadığı Diyarbakır'da, Dicle Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı'ndan mezun olan Kale, başta şiir olmak üzere çalışmalarını 1981'den beri edebiyat dergilerinde yayınladı. Öğretmenlik de yapan Muzaffer Kale, halen İzmir'de yaşıyor.

Kale'nin, "Bir Günlük Güneş", "Gözlerim Akşama Ölür", "Acıtmıyor Boynumu Dünya", "Işıktan Kalan Kırılma", "Hiçbir Şeyi Unutmadım", "Sakın Zar Atma", "Lirik Aksan", "Menekşenin Sayılı Günleri", "Kayıp Saklambaç" isimli kitapları bulunuyor.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500