Advert
Advert
Advert

#kuraklığadikkatçekiyoruz

#kuraklığadikkatçekiyoruz
Bu içerik 1396 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

MUSKİ Genel Müdürlüğü, “#kuraklığadikkatçekiyoruz” hashtagi ile farkındalık kampanyası düzenleyerek kuraklık konusunda vatandaşlarımıza tasarruf önerileri eşliğinde destek çağrısında bulundu…

Muğla Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (MUSKİ) Genel Müdürlüğü’nden, kuraklığa dikkat çekmek amacıyla yapılan açıklamada, “#kuraklığadikkatçekiyoruz” hashtagi ile farkındalık kampanyamıza destek vermek üzere tüm halkımızı davet ediyoruz” denildi.

Konuyla ilgili olarak, MUSKİ Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklama şöyle:

“Bildiğiniz üzere ülkemizde bu yıl sıcaklıların mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi ve yağışların yeterli derece olmamasından kaynaklı su kaynaklarında azalma yaşanmakta. Dünyayı ve ülkemizi tehdit eden kuraklık büyük tehdit oluştururken ilimizde bulunan barajlarımızdaki su oranları da son 5 yılın en büyük kuraklığını yaşıyor.

Marmaris Atatürk, Geyik ve Mumcular Barajlarındaki son 5 yıllık Aralık ayı su seviyelerine baktığımızda 2012 yılında Marmaris Atatürk Barajı yaklaşık yüzde 81, Geyik Barajı yaklaşık yüzde 78, Mumcular Barajı ise yaklaşık yüzde 48 oranındaydı. 2013 yılında bu rakamlar aynı sırlamada yüzde 97, yüzde 66, ve yüzde 48 oranında, 2014 yılında ise yüzde 116, yüzde 69, yüzde 36 oranlarında seyrediyordu.

Geçtiğimiz yıl Aralık ayında Marmaris Atatürk Barajı yaklaşık yüzde 82, Geyik Barajı yüzde 33 ve Mumcular Barajı yüzde 39 oranlarındaydı. Bu yıl yağışların az olması nedeniyle barajlar gözle görünen seviyelerde azalma yaşarken bu oranlar Marmaris Atatürk Barajında yüzde 74, Geyik Barajında yüzde 27, Mumcular Barajında ise yüzde 8 seviyesine düştü.

Barajlarımızın yanısıra kuyularımızda da kuraklığı yaşıyoruz. MUSKİ Genel Müdürlüğüne bağlı 584 kuyumuz bulunuyor. Bu kuyularımızın çoğunluğunda su seviyeleri minimum düzeye düşerken, 100’ü aşkın kuyumuzun da su seviyeleri düştü. Bunun yanısıra 32 kuyumuzda su tamamıyla bitti.

MUSKİ Genel Müdürlüğü olarak 13 bin 247 kilometre yüzölçümüne sahip ilimizde çalışmalarımızı daha hızlı yapıyor ve vatandaşlarımızın su sorunu yaşamaması için yeraltı kaynakları ile alternatif projelerimiz de devam ediyor.

Ayrıca şu anda yaşanan programlı su kesintilerinin, ani arızalar ve hat çalışmalarımızdan kaynaklı olduğunu belirtmek isteriz.

Kuraklığın yaşandığı şu günlerde su tüketimimize daha dikkat etmeliyiz. Bunun için, yapmamız gerekenlerin başında, bozuk olan musluklarımız ve sifonlarımızın hemen onarılması gelmektedir. Traş olurken, ellerimizi yıkarken, dişlerimizi fırçalarken, bulaşıkları yıkarken açık bırakılan musluk, suyun boşa akmasına sebep oluyor.

MUSKİ Genel Müdürlüğü olarak vatandaşlarımızın bu konuda daha duyarlı olması için kuraklığa dikkat çekmek amacıyla farkındalık kampanyası başlatıyoruz.

Dünya çapında gerçekleştirilen ve ilk olarak Amerika Birleşik Devletleri'nde (ABD) Florida'daki Edward H. White Lisesi'nde çekilen “Mannequin Challenge” videosu ile ortaya çıkan bu akımı, ülkemizin en önemli sorunlarından biri olan kuraklığa dikkat çekmek için uyarladık.

Yapmış olduğumuz bu farkındalık kampanyasına, başta siz basın mensuplarımız olmak üzere tüm halkımızın destek vermesini ve kuraklığa dikkat çekilmesi gerektiğini bir kez daha hatırlatmak isteriz.

Başlattığımız bu farkındalık kampanyamızı “#kuraklığadikkatçekiyoruz” hashtagi ile desteklemenizi rica ediyoruz.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500