Advert
Advert
Advert

BOŞANMALARIN YARISINA YAKINI ANLAŞMALI…

BOŞANMALARIN YARISINA YAKINI ANLAŞMALI…
Bu içerik 2706 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

İzmir Barosu avukatlarından Arsin Demir, son yıllarda artan boşanma davaları hakkında açıklamalarda bulundu… Yılda ortalama 200 bin boşanma davasının açıldığını belirten Avukat Demir bunun 90 bininin anlaşmalı olarak evliliği bitirme olduğunu söyledi…

“Uygulamada anlaşmalı boşanma olarak ifade edilen kurum, genel boşanma sebeplerinden evlilik birliğinin temelinden sarsılması kapsamında yer almaktadır” diyen İzmir Barosu avukatlarından Arsin Demir; “Adalet Bakanlığı Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğü güncel verilerine göre, ülkemizde her yıl 200 bin civarı boşanma davası açılmakta ve bunların 90 bin kadarı anlaşmalı olarak evlilik birliğinin sona erdirilmesi talebini içeren başvurular olmakta. Hukuk yargılamasında kural olarak taraflarca doğruluğu ve gerçekliği kabul edilmiş hususlar ispat edilmiş sayılır, hakim başkaca bir araştırma yapamaz. Bu kuralın istisnası boşanma davalarıdır. Kanunda boşanmada hakimin tarafların ikrarlarıyla bağlı olmadığı belirtilmiş ve “Hakim, boşanma veya ayrılık davasının dayandığı olguların varlığına vicdanen kanaat getirmedikçe, bunları ispatlamış sayamaz” denilmiştir. Hakim, eğer isterse şart yerine getirilmişse, davalının “evlilik birliğinin sarsıldığını kabul etmesiyle” bağlıdır. Yani, arada “anlaşma” varsa, taraflar beraber karar vermişse ve bunun yanında diğer şartlar da sağlanmışsa, hakim tarafları boşayacaktır. Tarafların başkaca deliller ileri sürüp ispatlamalarına gerek kalmayacaktır. Hakim evlilik birlikteliğinin gerçekten temelden sarsılmış olup olmadığını araştırmayacağı gibi, sarsılma konusunda tarafların kusuru olup olmadığı ile de ilgilenmeyecektir. Boşanma davası açmaya karar verdiğinizde mutlaka bir avukat ile çalışmanızı öneririm” dedi.

Anlaşmalı boşanmanın gerçekleşmesi için kanunun gerekli gördüğü şartları da sıralayan İzmir Barosu Avukatı Arsin Demir; “Evliliğin en az bir yıl sürmüş olması. Bir yıllık süre şartı sağlanmıyorsa ama anlaşmalı boşanma için dava açılmışsa, hakim davayı reddetmez ancak taraflara delillerini sorarak davayı çekişmeli boşanma olarak görmeye devam eder. Eşlerin birlikte başvurması ya da bir eşin diğerinin açtığı davayı kabul etmesi, anlaşmalı boşanma talebini içerir dilekçe tarafların ortak yerleşim yeri aile mahkemesine, o yerde aile mahkemesi yok ise aile mahkemesi sıfatıyla Asliye Hukuk Mahkemesi’ne verilerek dava açılmış olur. Davayı hangi tarafın açtığının ve hangi tarafın davayı kabul ettiğinin sonuç açısından bir önemi yoktur.

Tarafların arasında boşanmanın mali sonuçları ile çocukların durumu hususunda bir protokol yapmaları ve bu protokolün hakim tarafından onaylanması, anlaşma olduğuna dair bir “protokol” olmadan anlaşmalı boşanma olmaz. Protokolde tarafların boşanma konusunda anlaştıkları, varsa 18 yaşından küçük çocukların velayetinin hangi eşte kalacağı ve velayet kendisine verilmeyen eşin çocuğu ya da çocukları ile kişisel ilişki kurulması, nafaka talep edilip edilmediği, ediliyorsa ne kadar talep edildiği, tazminat talep edilip edilmediği, ediliyorsa ne kadar talep edildiği, varsa eşlerin ortak malvarlıklarına ilişkin talepleri hususları kararlaştırılmış olmalıdır. Protokolün hazırlanmasında bir avukattan destek alınması çok önemlidir.

Tarafların duruşmaya bizzat gelerek boşanma konusundaki iradelerini hakimin önünde sözlü olarak da ifade etmesi ve hakimin boşanma beyanlarının kendi özgür iradeleriyle verilmiş olduğuna kanaat getirmesi zorunludur. Tüm bu şartlar yerine getirildiği takdirde hakim boşanmaya karar verecektir. Boşanmaya ilişkin gerekçeli kararlar taraflarca tebliğ alınıp, yasal 15 günlük kanun yoluna başvurma süresi geçtikten yahut bu haktan feragat edildiğine dair bir dilekçe verildikten sonra karar kesinleşir ve ilam, gereğinin yapılması için nüfus müdürlüğüne gönderilir” dedi.

Tarafların boşanma sebebini açıklama zorunluluğu yoktur diyen Avukat Demir; “Anlaşmalı boşanma davasında boşanma kararı verilebilmesi için hakimin, boşanmanın mali sonuçları, çocukların durumu gibi hususlarda taraflarca kabul edilecek düzenlemeyi uygun bulması ve bizzat tarafları dinleyerek iradelerinin serbestçe açıklandığına kanaat getirmesi yeterlidir. Tarafların boşanma sebebini açıklama zorunluluğu yoktur. Hakim amaç denetlemesi yapmaz. Bu durumda uygulamada örneğin; yetim aylığı alma, eşin borcu sebebiyle mallarını takipten veya hacizden kurtarma gibi mali sebeplerle de anlaşmalı boşanma istediğinde bulunabiliyor” dedi.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500