Advert
Advert
Advert

ETKİNLİKLERLE, EL EMEKLERİ VE GÖZ NURLARIYLA…

ETKİNLİKLERLE, EL EMEKLERİ VE GÖZ NURLARIYLA…
Bu içerik 2040 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla Remzi Ozan Mehmet Kadıoğlu Özel Eğitim İş Uygulama Okulu tarafından etkinlik programı gerçekleştirildi…

Atatürk Anıtı önünde saygı duruşunda bulunulması ve istiklal marşımızın seslendirilmesiyle başlayan programın açılış konuşması Remzi Ozan Mehmet Kadıoğlu Özel Eğitim İş Uygulama Okulu Müdürü Muhammet Mercan tarafından gerçekleştirildi.

Katılımcılara “hoş geldiniz” diyerek konuşmasına başlayan Mercan, “1992 yılında Birleşmiş Milletler Örgütü'nün aldığı kararla 3 Aralık Uluslar Arası Dünya Engelliler Günü olarak kutlanmaktadır. Aslında Engelliler Günü kutlamadan ziyade bir farkındalık günü olarak da değerlendirilmektedir. Engelli olmak engellilerin yanında her an bizlerin de birer engelli adayı olmanın bilinciyle hareket edebilmektir. Bu duyarlılığı hayatın her anına yay ayarak yaşamak ve örnek bir vatandaş olabilmektir. Engellilerin yaşamını kolaylaştırma onları hayatın her anına katabilme ve varoluşlarını yaşayabilme ve yansıtabilme haklarının en temel hakları olduğunu bilerek hareket edebilmeliyiz. Onlara ait yolları işgal etmeyerek, onlara ait parkları ve tuvaletleri onlara bırakarak ve en önemlisi onları ayırmadan birleştirerek hep birlikte olduğumuzu göstererek belki de gerçek saygımızı onlara gösterebiliriz. Gerçekten özel çocuklarımız, vatandaşlarımız onlara acımamızı istemiyorlar. Çünkü acıma duygusu bir sonraki adım olan yardım ve empati duygusunu onları anlamayı köreltebilir. Öyleyse, onlarla kaynaşarak belki de bizim için küçük ama onlar için büyük değişiklikleri hayatın her anına koyarak onları yardımcı olabiliriz” dedi.

Biz inanıyoruz siz de inanın…

“Gece karanlığında 1 dakikalık bir elektriklerin gitmesine bile bazen tahammülüz olmuyor. İnternetin 1 saatliğine kesilmesi, yolun tıkanması, sözümüzün kesilerek konuşmamızın engellenmemizi bizi çıldırtmaya yetiyor oysaki özel insanlarımız her gün bu engellerle yaşıyorlar. Üstelik toplumun önyargılarıyla boğuşarak seslerini duyurmak istiyorlar” diyerek konuşmasını sürdüren Mercan şöyle devam etti:

“Biz Menteş Remzi Ozan Mehmet Kadıoğlu Özel Eğitim İş Uygulama Okulu ve bu yıl hizmete açılan Ahmet Hamdi Helvacıoğlu Eğitim Uygulama Okulu olarak çocuklarımıza az da olsa onların gizil yeteneklerini ve yapabileceklerine dair inançlarını ortaya çıkarmak için çalışıyoruz. Aileleriyle birlikte çok çalışıyoruz. Onların varoluşlarına saygı duyuyoruz. Tüm öğretmenlerimiz ile birlikte nasıl onları daha çok yaşamın içine katabiliriz bunu tartışıyoruz ve biliyoruz ki daha gidilecek çok yol ve yapılacak çok iş var.

Bugün burada onların öğretmenlerinin rehberliğinde üretmiş oldukları takı, ahşap ve seramik ürünleri var. Bu ürünler her geçen yıl daha da gelişiyor gelişecek. Gelecek yıllarda bu öğrencilerimizin daha üretken ve daha özsaygıları artan bireyler olarak topluma kazandırıldığına şahit olacaksınız, biz inanıyoruz siz de inanın.

Kermesimiz 5 - 6 Aralık tarihlerinde 2 gün boyunca Atapark’ta gezilebilecek, gelin onların neleri başarabildiğine hep birlikte şahitlik edelim.”

Engelli bireylerden şiirler…

Mercan’ın yaptığı konuşmanın ardından Remzi Ozan Mehmet Kadıoğlu Özel Eğitim İş Uygulama Okulu öğrencilerinden Huriye Altınay, Ebru Turgut, Büşra Aslan, Neslihan Yılmaz birer şiir seslendirdiler.

El emekleri göz nurları…

Remzi Ozan Mehmet Kadıoğlu Özel Eğitim İş Uygulama Okulu öğrencileri tarafından yapılan takı, ahşap ve seramik ürünlerinin yer aldığı, Okul Aile Birliği’nin düzenlediği kermesin Milas Kaymakamı Fuat Gürel, Milas Belediye Başkanı Muhammet, Milas İlçe Milli Eğitim Müdürü İsa Bal, Milas Malmüdürü Ayşe Güliz Akat, AKP Milas İlçe Başkanı Levent Akyer, Remzi Ozan Mehmet Kadıoğlu Özel Eğitim İş Uygulama Okulu Müdürü Muhammet Mercan tarafından açılışının yapılmasından sonra etkinlik, Atapark’tan başlayan, şehir merkezinden geçtikten sonra yeniden Atapark’ta sona eren kortej yürüyüşü ile son buldu.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500