Advert
Advert
Advert

ÇİFTÇİYE KIRSAL KALKINMA ANLATILDI…

ÇİFTÇİYE KIRSAL KALKINMA ANLATILDI…
Bu içerik 3675 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

Tarım Bakanlığı öncülüğünde ülke genelinde başlatılan tarımsal faaliyetleri desteklemek, hayvancılığı yaygınlaştırmak, çiftçiye makine ve ekipman desteği sağlamak amacıyla aralarında Muğla’nın da bulunduğu 39 ilde yürütülen çalışmalar, Milas’ın kırsal alanında yaşayan çiftçiye anlatıldı.

 

İlçemize bağlı Karacahisar, Hasanlar ve Kısırlar Mahallesi’ndeki vatandaşlara, Kırsal Kalkınma Destekleme Projeleri nasıl hazırlanır, hangi kalemlerden faydalanılır, bu destek kredisini alma hakkı kimlerindir gibi çeşitli hususlarda bilgi aktarıldı.

Bu alanda uzaman bir kadro ile çalışan GÜNGÖREN DANIŞMANLIK adlı firmanın sahibi Murat Güngören tarafından yapılan bilgilendirmede;

-Çiftlik gübresi depolama ve/veya işleme ve dağıtma sistemleri, çiftlik gübresi depolama ve/veya işleme tesisi olanlara çiftlik gübresi dağıtma sistemleri (tüm imalatlar TSE, yürürlükteki teknik mevzuata, çevre ve şehircilik bakanlığı yapı işleri genel teknik şartnamesine uymalıdır, kullanılacak yapı malzemesi sızdırmaz ve sülfata dayanıklı olmalıdır),

-Yaylacılar ve arıcılar için çekilir tip güneş paneli, çadır ahır ve ağıl, Bitkisel üretime yönelik yüksek plastik tünel, meyve bahçelerinde don zararını engellemeye yönelik sistemler mantar yetiştiriciliğine yönelik sera faal durumunda olup yenilenebilir enerji kullanılacak seraların modernizasyonu için ısıtma sistemi, ısı perdesi, polikarbon sera örtüsü,

-Tarımsal üretimiyle orantılı çiftlik içinde üretilen ürünlerin işlenmesine yönelik işleme tesisleri, soğuk hava deposu, soğuk oda, şoklama ünitesi, çelik silo,

-Hayvansal üretime yönelik en fazla 1000 adet kapasiteli taşınabilir kanatlı kümesi, süt soğutma tankları, süt sağım sistemleri, yem karma, yem kırma/ezme, büyük baş yemlik ve suluk, küçük baş yemlik ve suluk, hayvan padok sistemleri, üstü kapalı kaba yem deposu gibi 30 bin liranın altında olmamak, 500 bin liranın üzerine çıkmayacak bir proje ile çiftçinin yararlanabileceği anlatıldı.

% 50 hibe destekli projenin dışında 2 milyon liraya varan projelerinde yer aldığı desteklemeleri anlatıldı.

BİR BİLEN İLE ÇALIŞMAK NE DEMEK?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan herkesin, belirlenen evrakları hazırlamak kaydıyla bu projeden yararlanabileceğini vurgulayan Murat Güngören; “Sizlere mutlaka bir profesyonel bir firma ile çalışmanızı öneririm. Çünkü başvurunun ardından ilerleyen süreçte karşılaşabileceğiniz sorunları önceden bilen ve o sorununu yaşamamanızı sağlayacak olan profesyoneller, sizin adınıza tüm süreci takip eder ve sonuca ulaştırır” diyerek, bu süreçte danışmanlık firmalarının neler yaptığı şöyle anlattı:

“-Kırsal kalkınma danışmanlık firmaları en yüksek hibe tutarının alınması için yatırımcılarını yönlendirir.

-Kırsal kalkınma danışmanlık firmaları sizleri bürokratik işlerin yoruculuğundan kurtararak, yatırımlarınıza daha fazla zaman ayırmanızı sağlar.

-Kırsal kalkınma danışmanlığı yapan firmalar yatırımcılarına güncel mevzuat hakkında bilgi verirler.

-Kırsal kalkınma danışmanlık şirketleri hibe projesinin onaylanması için gereken bir mavi klasörü dolduracak şekilde fazla olan evrakların hazırlanması ve takibi noktasında yatırımcılarına destek olur.

-Kırsal kalkınma danışmanlık firmaları hibe projelerinin onay alması için profesyonel bir şekilde proje yazarlar.

-Kırsal kalkınma danışmanlık firmaları yatırımların uygun harcama listesinde olması konusunda proje sahiplerini yönlendirir.

-Kırsal kalkınma danışmanlığı yapan firmalar projenin onay takvimlerine göre hareket ederek yatırımcılarını bir adım öne geçirirler.

-Avam (geçici) proje ve onay sonrası ana proje vaziyet planı ile tesisin ihtiyacına göre elde edilen verilere dayanılarak hazırlanan plan ve kesitlerin yer aldığı projenin programa uyumlu çizimi.

Eğer kırsal kalkınma danışmanlık programı kapsamında hibe almak istiyorsanız, projelerinizin profesyonel olarak hazırlanması ve daha karlı bir yatırım için sizleri danışmanlık ofisimize bekliyoruz.” 

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500