Advert
Advert
Advert

SEZONUN İLK DEVE GÜREŞİ BAFA’DA YAPILDI…

SEZONUN İLK DEVE GÜREŞİ BAFA’DA YAPILDI…
Bu içerik 4605 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat’ın himayesinde, Bafa Muhtarı Ahmet Özkaya’nın girişimleri ve Adnan Nazilli’nin organizasyonunda 27 Kasım Pazar günü Bafa’da sezonun ilk Deve Güreşleri yapıldı… Marmara, Ege ve Akdeniz bölgesinden yaklaşık 120 devenin güreştiği etkinliğe vatandaşlar tarafından yoğun ilgi gösterildi… Havanın da güzel olmasını fırsat bilen güreş severler Bafa arenayı doldurdu…

Oldukça çekişmeli geçen güreşler vatandaşlar ve CHP Muğla Milletvekili Akın Üstündağ, Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, Başkan Yardımcıları Zeynep Mat, Faik Karagöz, Meclis Üyeleri ve CHP Milas İlçe Başkanı Suat Özcan tarafından ilgiyle izledi.

Milas Belediye Başkanlığı adına düzenlenen güreşi sonrası kupa vermek için sahaya inen Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat bölgenin en güzel deve güreşlerini izlediklerini belirterek; “Bölgenin pehlivan develeri güreşiyor. Ne mutlu bize ki ilçemizde deve güreşleri seviliyor, gerek buradan gerekse başka bölgelerden gelerek bu kalabalığı oluşturan deveciliğimize ve Yörük kültürümüze sahip çıkan seyircilerimize teşekkür ediyorum. Deve güreşleri bizleri bir araya getiren, bizi bir arada tutan harç görevi gören etkinliklerimizden biri. Milas deve güreşlerinin merkezi ve başkenti haline geldi. Şubat ayında Milas merkezde, belde ve köylerimizde yapılan deve güreşi etkinlikleri bu gün gördüğümüz gibi ilgi görüyor. Başta muhtarımız olmak üzere güreşleri organize eden herkese teşekkür ediyorum. Deve güreşine sahip çıkmak çok önemli çünkü o bizim Yörük kültürümüz. Bütün dünyaya Yörük olduğumuzu ve bu kültürü yaşatacağımızı hep birlikte haykırıyoruz. Ülkemizin ve dünyanın karşı karşıya kaldığı sorunlar son zamanlarda yaşadıklarımız, bizim birlik ve beraberliğimizi daha sorunlu hale getiriyor. İşte burada olduğumuz gibi her zaman birlik ve beraberlik içerisinde olmamız gerekiyor. Türkiye’nin bekası için Yörük kültürüne ihtiyacımız var. Çünkü Yörük vefalıdır, çünkü Yörük vatan perverdir, Yörük ülkesini ve Atatürk’ü sever. Yörük’ten hain çıkmaz. Bu organizasyonda görev alanlar ve bu gün buraya gelen hepiniz, deve kültürüne, Yörük kültürüne sahip çıktınız dolayısıyla da Atatürk’e sahip çıktınız, Türkiye’nin bekasına sahip çıktınız. Ne mutlu Türk’üm diyene” dedi.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500