Advert
Advert
Advert

KADINA YÖNELİK ŞİDDETE DİKKAT ÇEKTİLER…

KADINA YÖNELİK ŞİDDETE DİKKAT ÇEKTİLER…
Bu içerik 1204 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü dolayısıyla Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kadın Kolları ve Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanlığı tarafından yazılı açıklamalar yapıldı…

Cumhuriyet Halk Partisi Milas İlçe Kadın Kolları Başkanı Berrin Naz tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Bugün 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü

Yani bugün dünya üzerinde yaşayan tüm kadınların ve çocukların çeşitli biçimlerde maruz kaldıkları ve giderek artan her türlü şiddet ve cinsel istismarı bir kez daha hatırlatma günüdür. Yani bugün kadına yönelik şiddet olgusunun hem kadına hem de tüm topluma dayatılan ideolojik bakıştan, çağdışı ve gerici anlayıştan, ekonomik koşullardan, politik gelişmeler ve kültürel etkenlerden ayrı tutulamayacağı gerçeğini dünyanın gündemine tekrar tekrar taşıma günüdür.

Yaşadığımız coğrafyada; kadınlar günlük yaşamda sürekli olarak cinsel, psikolojik, fiziksel şiddete, tacize ve tecavüze maruz kalmakta ve öldürülmektedir. Tacizciler, tecavüzcüler ve kadın katilleri tahrik indiriminden yararlanmakta ve  hatta serbest bırakılmaktadır.

Medyatik bir özelliği yok ise, ne basında ne de bültenlerde yer almaktadır. Ülkenin gündemi o kadar ağır ki! Kimsenin vakti yok cinayetleri önlemeye. Aslında kimsenin niyeti de yok! Şimdi de bir bahane buldular, OHAL diye.

Kadın haklarını savunan, kadınların örgütlü mücadelesinin olmazsa olmazı olan kadın derneklerini de, mühürlemek bu bahane ile şahane oldu onlar için. Hükümetin insan haklarını savunan kimselere tahammülü yok.

Kapattılar çünkü kadın, üstelik örgütlü kadın, haklarının varlığının bilincinde kadın, en büyük tehlike onlar için. Bilmiyorlar ki! Kadın hareketi mühürlenemez!

Bunca olumsuzluk karşısında, her ne olursa olsun, Cumhuriyet Halk Partisi ve kadınları olarak, asla mücadeleden vazgeçmeyeceğiz. Kadını erkekle eşit görmeyen, toplumsal yaşamda yok sayan siyasal anlayışa ve onun karanlığına asla teslim olmayacağız.

Emeğimize, bedenimize, kimliğimize sahip çıkarak, topluma ve bizlere dayatılmak istenilen gerici cinsiyetçi yaşam tarzını reddediyoruz. Yasaklarla, mühürlerle, bizi uzaklaştırmak istedikleri alanlarımıza sokaklarımıza sahip çıkıyoruz.

Bu ülkenin cumhuriyete inançlı, özgür ve güçlü bireyleri olarak, örgütlenerek ve dayanışarak, kadın cinayetlerine, tacize tecavüze, her türlü şiddet ve ayrımcılığa karşı, sonuna kadar mücadele edeceğiz.

Biz CHP’li kadınlar olarak 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü'nde, kadın mücadelesinin ve örgütlü birlikteliğinin önemini bir kez daha yinelerken; eşit ve özgür bir ülkede yaşayabilmek için, emeğimizden, bedenimizden, kimliğimizden elini çekmeyen iktidarlara karşı, eşit ve özgür yarınlar için mücadelemizi örgütlülüğümüzden aldığımız güç ve cesaretle devam ettireceğimizi ifade ediyor Kadına Yönelik Şiddete karşı verdiğimiz bu mücadelede, sevgiyi, saygıyı, güveni ve umudu örgütleyerek ‘Umut Var Biz Varız!’ diyoruz.”

Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Pembe Sarı tarafından yapılan açıklamada ise şu ifadelere yer verildi:

Şiddette göz yummayın…

“25 Kasım kadına yönelik şiddetle mücadele günü. Ülkemizde kadına yönelik şiddet cinsel, psikolojik, fiziksel şiddet, taciz ve tecavüz olarak artarak devam etmektedir. Kadına yönelik şiddet ihlal edilen en büyük kadın haklarından biridir. Oysa anayasanın 10’uncu maddesi ‘kadın erkek eşittir’ der. Çünkü dünyanın yarısını kadınlar oluşturur, diğer yarısını da kadınlar yetiştirir. Kadına saygılı olun. Kadına yönelik şiddetle mücadele gününde bu mücadelemiz sonuna kadar sürecek. Şiddet kaderimiz değil. Şiddette göz yummayın. Sessiz kalmayın.”

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500