Advert
Advert
Advert

NATUREL SIZMA ZEYTİNYAĞI ÜRETİMİNİ ARTTIRMALIYIZ…

NATUREL SIZMA ZEYTİNYAĞI ÜRETİMİNİ ARTTIRMALIYIZ…
Bu içerik 1150 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

Milas Zeytin Hasat Şenliği’nin büyük destekçilerinden Tarım Satış Kooperatifleri Birliği (TARİŞ) tarafından festival kapsamında 20 Kasım Pazar günü saat 12’de soğuk sıkım yapıldı.

Milas’ın memecik zeytin ve zeytinyağını tanıtmak için 3. Milas Zeytin Hasat Şenliği’ne destek verdiklerini belirten Milas Zeytin ve Zeytinyağı Tarım Satış Kooperatifi Müdürü Emin Öngel; “Doğru üretim yapıldığında Naturel Sızma Zeytinyağı üretildiğinde insan sağlığına çok faydası var. Milas hasat şenliğinin başlangıcından bu yana üreticilerimizin memecik cinsi zeytinden, naturel sızma Zeytinyağı üretimi arttı. Sebebi Memecik zeytininin kokusu, nevaseti ve aroması diğer çeşit zeytinlerden daha farklı olmasıdır ve aynı zamanda hasat şenliği ile zeytinyağının markalaşması da arttı” dedi

Milas zeytinciliğinin içinde bulunduğu, karşı karşıya olduğu sorunlar hakkında da bilgi veren Emin Öngel; “Son iki yıldır mevsimsel nedenlerle zeytin üretimi olmamakta ve aynı zamanda ürünün olduğu yıllarda Zeytinyağı fiyatları üreticileri memnun etmemektedir. Taban arazilerde halkalı leke hastalığı nedeniyle son beş senedir maalesef ürün alınamamaktadır” dedi.

Zeytinyağında soğuk sıkımın önemini de vurgulayan Milas Zeytin ve Zeytinyağı Tarım Satış Kooperatifi Müdürü Emin Öngel; “Zeytinyağında soğuk sıkım yapıldığında Zeytinyağının içinde bulunan vitaminlerin, Fenol ve antioksidanların daha fazla olmasına imkan verdiği için insan sağlığı için doğru bir üretim yapılmış olur” derken, zeytin ve zeytinyağındaki çalışmaları ve önemi hakkında da şunları söyledi;

“Kooperatifimiz olarak Zeytinyağı üreticilerine ekonomik katkı sağlamak için bu yıl 400 Kg. kapasiteli plastik kasa alımı yapılmıştır.  Kasaları almamızın sebebi üreticiler hasat yaptıkları zeytinleri naylon çuvallara koyup bekletip daha sonra fabrikaya getirmektedirler. Bu şekilde yapılan üretimde çıkan Zeytinyağların asitleri yüksek çıktığından bu üretilen zeytinyağları Rafinajlık olarak işlem görmektedir. Naturel Sızma Zeytinyağı üretimi olmadığı için aynı zamanda markalaşmada olmamaktadır. Kooperatifimiz olarak Zeytinyağı üreticilerine ücret almadan bu kasaları verip hasat yaptıkları zeytinleri kasalara koyup fabrikamıza getirip daha kaliteli Zeytinyağı üretimini sağlamaktır. Kooperatifimizin Kontinü tesisinde 4 adet makine olması nedeniyle aynı zamanda ‘Organik sıkım sertifikası’ bulunmaktadır. Aynı zamanda her ayrı üniteye sahip fabrikamızda dip zeytinlerini ayrı makinede organik zeytin üretimi olan üreticilerin zeytinlerini organik sertifikası olan makinede ve Naturel sızma üretimi olan üreticilerin zeytinlerini ayrı makinede üretim yapmasını sağlamaktayız.

Kooperatif olarak almış olduğumuz kasaları ücretsiz olarak Zeytin üreticilerini kullanmasını sağlayıp Naturel Sızma zeytinyağı üretimini arttırmak aynı zamanda zeytin üreticilerinin ekonomik gücünü artmasını sağlayarak, kontinü tesisimizi ortaklarımıza ve zeytinyağı üreticilerinin zeytinlerini işlemesinde alınan hizmet bedelini düşük tutarak hijyenik ortamda ürün almalarını sağlamaya çalışıyoruz. Bu şekilde yapmış olduğumuz hizmetin sonucu olarak markalaşmayı da sağlamış bulunmaktayız.”

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500