Advert
Advert
Advert

ÖLDÜRÜLMEK İSTEMİYORUZ…

ÖLDÜRÜLMEK İSTEMİYORUZ…
Bu içerik 967 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

Cumhuriyet Kadınları Derneği Milas Şube Başkanı Gülden Sökelioğlu 25 Kasım, Kadına Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü dolayısıyla yazılı açıklama yaptı.

“Biz kadınlar; artık aşağılanmak, hor görülmek, dayak yemek, taciz edilmek, öldürülmek istemiyoruz; insanca yaşamak istiyoruz. Çünkü kadınları sağlıklı ve mutlu olmayan toplum, sağlıklı olamaz” diyen CKD Milas Şube Başkanı Gülden Sökelioğlu’nun yazılı açıklaması şöyle;

“25 Kasım, Kadına Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından, 1985 yılında kabul edildi.

Dominik Cumhuriyeti'nde Trujillo diktatörlüğüne karşı mücadele eden; Patria, Minerva ve Maria Mirabel kardeşler, 25 Kasım 1960 yılında diktatörün askerleri tarafından, tecavüz edildikten sonra, işkence edilerek öldürülmüşlerdir.

1981'de Dominik'te toplanan Latin Amerika Kadın Kurultayı'nda; 25 Kasım, 'Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele Ve Uluslararası Dayanışma Günü' olarak kabul edilmiştir.

Bir insanlık suçu olan şiddet; evde, okulda, iş yerinde, sokakta, otobüste, savaşta, hayatın her alanında karşımıza çıkmaktadır. Savunmasız durumda olan kadın ve çocuklar, hayatın her alanında şiddete uğramakta; ne yazık ki suçlular, gerekli cezaya çarptırılmamakta ve hatta ödüllendirilmektedir.

Örnek teşkil eden şiddet, bir virüs gibi yayılıyor; çare bulması gereken devlet yetkilileri ise üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmiyor ve kanunlar caydırıcı olmuyor.

Babanın çocuklarına, kocanın karısına, patronun işçilerine, bazı öğretmenlerin öğrencisine, devletin vatandaşına, güçlü devletlerin zayıf devletlere, savaşta esir düşen kadınlara, insanların hayvanlara uyguladığı şiddet....hiç biri kabul edilemez. Çünkü çağdaş demokrasilerde, yaşamak en temel haktır ve yasalar karşısında; dil, din, mezhep, ırk, cinsiyet farkı gözetmeden herkes eşittir.

Eğitim seviyesinin düşüklüğü, ekonomik yönden çaresizlik gibi nedenlerle toplum cinnet aşamasına ve gücü yeten yetene, şiddet uygular hale geldi. Hele kadına yönelik şiddet son 14 yılda %1400 arttı.

Oysa, Peygamberimiz Hz. Muhammet'in şu sözü çok anlamlıdır: 'Kadınlara ancak asalet ve şeref sahibi kimse değer verir. Onları ancak kötü ve aşağılık kimseler hor görür'

Biz kadınlar; artık aşağılanmak, hor görülmek, dayak yemek, taciz edilmek, öldürülmek istemiyoruz; insanca yaşamak istiyoruz. Çünkü kadınları sağlıklı ve mutlu olmayan toplum, sağlıklı olamaz. Bu konuda devlet görevlileri, üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmelidir.

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu, Mustafa Kemal ATATÜRK'ün, kadınlara verdiği değeri şu sözünden anlıyoruz: 'Ey kahraman Türk kadını, sen yerde sürünmeye değil, omuzlar üzerinde göklere yükselmeye layıksın.'”

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500