Advert
Advert
Advert

SANATÇILARIN NEFESİ ÖLÇÜLDÜ…

SANATÇILARIN NEFESİ ÖLÇÜLDÜ…
Bu içerik 1522 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

KOAH Haftası nedeniyle ilçemizde Milas Toplum Sağlığı Merkezi tarafından bilgilendirme çalışmalarına devam ediliyor… Milas Türk Sanat Müziği Derneği’ndeki sanatçılara solunum testi yapıldı...

İlçemizde türk sanat müziği alanında faaliyetlerini sürdüren Milas TSMD üyelerine yönelik KOAH Haftası dolayısıyla Milas Toplum Merkezi’nde görev yapan Olcay Aydilek Kır tarafından solunum testi yapıldı.

Test öncesi sanatçıları KOAH ile ilgili bilgilendiren Kır, “Kronik (müzmin) Obstrüktif (tıkayıcı) Akciğer Hastalığının kısaltılmış ismi olan KOAH, zararlı toz, gaz ve parçacıkların solunması sonucu hava yollarında ve akciğerlerde gelişen mikrobik olmayan iltihabın neden olduğu, hava yollarının daralması ve tıkanması ile sonuçlanan genellikle ilerleyici özellikte bir hastalıktır” dedi.

KOAH farkındalığı ile bilincin artırılması amacıyla çalışmalarını sürdürdüklerini ifade eden Kır, “KOAH, tüm dünyada önemli bir halk sağlığı sorunu olmasına karşın, kamuoyu tarafından yeterince bilinmemekte. Toplumumuzda 40 yaş üstü her 5 kişiden birinde KOAH var. Oysa 10 KOAH hastasının sadece biri doktora başvurmuş ve doğru tanı alabilmiş” dedi.

KOAH’ın ilerleyici bir hastalık olmasına karşın önlenebilir ve tedavi edilebilir bir hastalık olduğuna da dikkat çeken Kır, “Hastalık genellikle 40 yaşından sonra ortaya çıkmakta ve kendini uzun süreli nefes darlığı, öksürük, balgam ile göstermekte. Bu belirtiler hastalık ilerledikçe artmakta.  Hastalık spirometri diye adlandırılan basit bir ‘nefes ölçüm testi’ ile kolayca teşhis edilebilmekte. Bugün sizlere bu nefes ölçüm testini uygulayacağız” dedi.

KOAH’lı bir hastanın yapması gereken ilk işin sigarayı bırakmak ve hekime başvurmak olduğunu dile getiren Kır, sanatçılarda yaptığı nefes ölçüm testinin ardından risk grubunda olan kişilere önerilerde bulunarak, yakın süre içerisinde doktora başvurmaları gerektiğini söyledi.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500