Advert
Advert
Advert

MİNİK ÖĞRENCİLER TARIM MÜZESİYLE BULUŞTU…

MİNİK ÖĞRENCİLER TARIM MÜZESİYLE BULUŞTU…
Bu içerik 1084 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

Dünyanın ilk gezici çocuk tarım müzesi Havva Ersoy Anaokulunda eğitim öğretim gören öğrencilere buluşturuldu… Yaklaşık 70 yıl önce tarım alanında kullanılan aletler ile insanlar tarafından günlük yaşantılarında kullanılan eşyaların sergilendiği müzeyi gezen öğrencilere kitap ve buğday tohumu hediye edildi…

2016 -2017 eğitim öğretim yılında uluslararası bir çevre eğitim programı olan Eko - Okullar Programı’na üye olan Havva Ersoy Anaokulu’ndaki öğrenciler dünyanın ilk gezici çocuk tarım müzesiyle buluşturuldu. Melih Aydıner öğrencilere müzede yer alan objeler hakkında bilgi aktarırken, Yaren Atabek ise buğday hasat döngüsü hakkında bilgi aktardı.

Gerçekleşen gezi ve bilgilendirmenin ardından ise öğrencilere Melih Aydıner’in yazdığı hikaye kitabı ve buğday tohumu hediye edildi.

Müzenin teması buğday…

Müze hakkında bilgi aktaran Melih Aydıner, “Dünyanın ilk gezici çocuk tarım müzesini bugün Havva Ersoy Anaokulu öğrencileriyle buluşturduk. Müze Okul Öncesi Akademi tarafından 2016 yılında oluşturuldu. Müzenin teması buğday. Amacı ise yaparak, yaşayarak, deneyimleyerek öğretme. Buğdayın Anadolu kültüründe önemli bir yerinin olması nedeniyle müzemizin temasının buğday olmasına karar verdik. Buğday sadece bir gıda malzemesi değil, bir kültürün oluşmasını da sağlıyor. Yetiştirildiği alanlarda yerleşim yerlerinin oluşmasını sağlıyor” dedi.

Objelere dokunmalarını sağlıyoruz…

Müzede çarık, at sabanı, buğday döven, hamur teknesi, terazi, ahşap oyma ev araç gereçleri gibi 28 objenin yer aldığını ifade eden Aydıner, “Çoğu müzede sergilenen eserlere dokunulmasına izin verilmez. Bizim müzemizde tam tersine tüm objelere dokunmalarını sağlıyoruz. Müzedeki tüm malzemeler hediye ettiğimiz hikaye kitabımızda yer alıyor. Kitabımızın yanında ayrıca küçük bir miktar buğday tohumu hediyemiz var. Onları da evlerinde yetiştirerek bir deneyim yaşamalarını amaçlıyoruz. Çocuklar bu deneyimlerini hiç unutmayacaklar” dedi.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500