Advert
Advert
Advert

TEOG MARATONU BAŞLIYOR…

TEOG MARATONU BAŞLIYOR…
Bu içerik 1904 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

Milli Eğitim Bakanlığınca, Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sistemi kapsamında 8'inci sınıf öğrencilerine yönelik yapılacak merkezi ortak sınavlara 1 milyon 190 bin 826 öğrenci katılacak…

TEOG 1'inci dönem sınavları 23 Kasım Çarşamba ve 24 Kasım Perşembe yurt içinde 970 merkezde, 16 bin 235 okulda, 93 bin 342 salonda, yurt dışında ise 7 ülkede, 14 merkezde, 21 okulda, 72 salonda yapılacak.

1 milyon 190 bin 826 öğrencinin katılacağı sınavlarda, yurt içi ve yurt dışındaki merkezlerde oturumlar, saat 9, 10.10 ve 11.20'de başlayacak. Teneffüs araları 30 dakika olacak. Sınav, tüm merkezlerde eş zamanlı yapılacak.

Öğrenciler, bugün yapılacak birinci oturumda, Türkçe, matematik, din kültürü ve ahlak bilgisi, yarınki ikinci oturumda ise fen ve teknoloji, TC inkılap tarihi ve Atatürkçülük ile yabancı dil derslerinden sınava girecek.

Her ders için, dört seçenekli çoktan seçmeli testlerden oluşan 20 soruluk A, B, C, D kitapçıkları kullanılacak ve her bir ders yazılısının süresi 40 dakika olacak. Öğrenciler, olağanüstü haller ve özel durumlar dışında kendi okullarında belirlenen sınıflarda sınava alınacak.

Öğrenciler, bilgisayar özelliği bulunan her türlü cihaz ve saat fonksiyonu dışında özellikleri bulunan saatler ile sözlük, hesap cetveli, hesap makinesi, çağrı cihazı, cep telefonu, telsiz veya radyo gibi iletişim araçlarıyla sınava alınmayacak. Bunları bulundurduğu tespit edilen öğrencinin sınavı, ihlal gerekçesiyle salondaki görevlilerce hazırlanan tutanakla geçersiz sayılacak.

TEOG sınavına giremeyen ve geçerli mazeretini belgelendirenler öğrenciler, 17 - 18 Aralık 2016 mazeret sınavlarına girebilecek.

TEOG 2'nci dönem sınavları ise 26-27 Nisan 2017 tarihlerinde yapılacak.

Çocuklarımız bizim en kıymetli hazinemizdir…

Milas İlçe Milli Eğitim Müdürü İsa Bal, yapılacak olan TEOG sınavları ile ilgili olarak veliler ve öğrencilere yönelik bir yazılı açıklama yaptı. Bal’ın açıklaması şöyle:

“Değerli Veliler, Sevgili Öğrenciler;

Eğitimin temel amacı çocuklarımızı toplumsal kuralları, toplumsal değerleri benimsemiş, kendi ilgi ve yetenekleri doğrultusunda mesleki bilgi kazanmış bireyler olarak yetişkin hayatına hazırlamaktır. Sınavlar da bu süreçte öğrencilerimizin bilgi ve beceri düzeylerini belirlemelerine, ilgi ve yeteneklerini tanımalarına ve bu doğrultuda kendileri için en uygun kararı vermelerine yardımcı olmaya yarayan bir değerlendirme sürecidir. Bu değerlendirmelerden biri olan, 2016-2017 Eğitim Öğretim Yılı 1. Dönem Temel Eğitimden Orta Öğretime Geçiş (TEOG) Sistemi Ortak Sınavları, 23-24 Kasım 2016 Çarşamba ve Perşembe günleri saat 9-12 arasında yapılacaktır.  30 resmi ortaokul ve 3 özel ortaokul müdürlüklerinde öğrenim gören toplam 1600 8. Sınıf öğrencisinin katılacağı bu sınavlarda 812 öğretmenimiz görev yapacaktır. Sınavın huzurlu bir ortamda geçmesi için gerekli tüm tedbirler alınmış ve hazırlıklar tamamlanmıştır. Sınava giren çocuklarımızın dikkatlerinin dağılmaması ve kendilerini sınava verebilmeleri için tüm vatandaşlarımızın okul çevrelerinde sessiz olmalarını, velilerimizin okul bahçelerine girme konusunda ısrarcı olmamalarını, sınav yapılan okulların çevresinde eğer inşaat varsa çalışmaya ara vermelerini, araçların da korna çalmamalarını, yüksek sesle müzik açmamalarını önemle rica ediyoruz istiyoruz.

Sevgili Öğrenciler,

Hedeflerinize ulaşmakta bir basamak olan TEOG sınavında başarmak için elinizden gelen tüm gayreti göstereceğinize eminiz. Kendinize güvenin ve rahat bir şekilde sınava girin, unutmayın ki her zaman yanınızda olan aileleriniz/sevenleriniz bu süreçte de yanınızda olacak ve sizlere destek verecektir. Gireceğiniz sınav sizin için önemlidir ama onu yaşamınızdaki tek ve en önemli şey haline getirmemeniz sizin için daha faydalı olacaktır. Çünkü başarının tek göstergesi sınav değildir. Öğrencilerimizin milli ve manevi değerlere sahip, ahlaklı ve donanımlı olarak vatanına milletine faydalı gençler olarak yetişmesi hepimizin arzusudur. Başarı birden çok faktöre bağlı olarak ulaşılabilen bir olgudur. Başarıya ulaşmak için sorumluluk duyma, hedef belirleme, kararlı olma ve planlı çalışma çok önemlidir. Yine başarılı olmanın en önemli olmazlarından birisi de kendine güvenmedir. Kendinize güveniniz. Sizler bizlerden bayrağı devralacak yarının öğretmenleri, mühendisleri, doktorları, yöneticileri olacaksınız. Aynı zamanda fedakâr bir anne, örnek bir baba, dürüst bir esnaf ve en önemlisi vatanına milletine faydalı iyi birer vatandaş olacağınıza inanıyoruz. Sonuç ne olursa olsun biz sizleri çok seviyoruz.

Sayın Veliler,

Biz anne ve babalar, çocuklarımıza daha iyi eğitim koşulları sunabilmek için birçok fedakârlıkta bulunuyor ve çaba harcıyoruz. Fedakârlıklarımız arttıkça da çocuklarımızdan beklentilerimiz artıyor fakat biz ailelerin beklentileri çocuklarımıza uymayabilir. Çocuklarımızın kapasitelerini doğru değerlendirmeye çalışalım. Onları tanıyalım ve onların kendilerini gerçekleştirmelerine yardımcı olalım, kendi içlerindeki ilerlemelerine dikkat edelim ve çabalarını takdir edelim. Sınavın ülkemizdeki eğitim imkanlarına bağlı olarak uygulanan bir eleme olduğu, sonuçların; sınava girenlerin performanslarına göre, okulların kapasiteleri esas alınarak belirlendiği gerçeği düşünüldüğünde başarı ya da başarısızlığın değişebilir, göreli bir durum olduğunu kabul etmeliyiz. Bu anlamda sonuç ne olursa olsun çocuklarımız bizim için değerli ve önemlidir. Onlara güvendiğimizi ve ellerinden geleni yaptıklarına inandığımızı söyleyelim. Sınavlar geçicidir ama sonuçları çocuklarımız ile ilişkilerimizi kalıcı olarak etkileyebilir. Önemli olan sağlıklı ilişkileri aile içinde sağlamak ve sürdürmektir. Çocuklarımız bizim en kıymetli hazinemizdir.

Bu duygu ve düşüncelerle başta öğrencilerimizi yetiştiren, emek ve destek veren tüm öğretmenlerimize ve öğrencilerimizin ailelerine teşekkür ediyorum. Emek ve gayretlerinin karşılıklarını alacaklarını ümit ve temenni ediyorum. 23-24 Kasım tarihlerinde yapılacak olan TEOG 1.Dönem sınavlarında sınava girecek 8. Sınıf öğrencilerimize başarılar diliyor, sınav sonuçlarının ilçemiz ilimiz ve ülkemiz için hayırlı olmasını dilerken, sınavlarda görev alacak yönetici ve öğretmenlerimize de kolaylıklar ve başarılar diliyorum.”

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500