Advert
Advert
Advert

GENÇ GİRİŞİMCİLER BELGELERİNİ ALDI…

GENÇ GİRİŞİMCİLER BELGELERİNİ ALDI…
Bu içerik 1709 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

Milas Esnaf ve Sanatkârlar Odası ile İŞKUR tarafından ortaklaşa düzenlenen ‘Girişimcilik Kursu’nu tamamlayan 25 kursiyere belgeleri, düzenlenen törenle verildi… Törende konuşan İŞKUR Muğla İl Müdürü H. İlyas Sarıyerli, genç girişimcilere altın öğütler verdi…

Oda Başkanı Celal Devrim, özellikle genç girişimcilere son dönemlerde bu tür kurslarla pek çok yeni iş alanlarının açılmasına veya mevcut işyerlerini yenileme fırsatı sağlandığına dikkat çekerek; “Küçük ve orta ölçekli işletmelerimizin doğru hedef belirlemeleri, kendilerini geliştirmeleri, ticari faaliyetlerini günün koşullarına uygun hale getirmeleri açısından bu kurslar büyük önem taşımaktadır. Son yıllarda artarak devam ettirdiğimiz bu kurslarla ilçemizde, yeni iş alanları hayata geçmiştir. Her yeni iş alanı istihdam demek, ilçemizin ve doğal olarak bölgemizin ekonomik yapısına güç katmak demektir. Milas, her türlü yeniliğe, gelişmeye açık bir kent ve bu değişim ancak genç girişimcilerle mümkündür. Oda yönetimi olarak bu değişime ve gelişime fırsat yaratacak organizasyonlara öncelik etmek görevimiz. Bu organizasyonlardan biri olan genç girişimciler kursları bundan sonra da devam edecektir. Ben, yönetim kurulu ve çalışanlarım adına göstermiş olduğunuz ilgiye teşekkür ediyorum. Beklentimiz, almış olduğunuz bu belgelerle kendinize ve ailenize yeni ufuklar açmak, hem aile bütçenize hem de ilçemiz ekonomisine katkı sağlamanızdır” dedi ve belge almaya hak kazanan kursiyerleri kutladı.

GENÇLERE ALTIN ÖĞÜTLER…

Belge törenine katılan Muğla Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü H. İlyas Sarıyerli ise şunları söyledi: “Kurum olarak bizler, ilçelerimizde ve ilimizde Sayın Valimiz, ülkemizde ise Sayın Bakanımızın öncülüğünde Turgutreis’ten Kavaklıdere’ye, Milas’tan Datça’ya, Seydikemer’den Köyceğiz’e kadar ilimizin dört bir köşesinde vatandaşlarımıza hizmet etmeye çalışıyoruz. Bunu yaparken de bir tane ilkemiz var. O da şu: Birlikte, bereket ve rahmet vardır. Ayrılıkta ise azap vardır. Sivil toplum kuruluşlarımızla, devlet kuruluşlarımızla, vatandaşlarımızla, işverenlerimizle kısaca, yönetişim dediğimiz ne kadar paylaşımcı varsa bunlarla etkileşim ve koordinasyon içerisinde, bir eşgüdüm içerisinde birçok faaliyeti yürütüyoruz. İşte bu girişimcilik eğitim programı da bunlardan birisi. Bildiğiniz gibi bu kurslardan kursiyerlerimize günlük 20 lira cep harçlığı veriyoruz. Bu girişimcilik kurslarının süresi kısa olduğu için verilen destek az görünebilir ancak işbaşı eğitim ve destek kursu gibi süresi uzun olan programlarda kursiyerlere günlük 50 lira ödendiği, genel sağlık sigortasını, işyeri kaza ve meslek hastalıkları sigortasını da bizim ödediğimiz göz önünde bulundurulursa kursiyerlere hem bir meslek belgesi kazandırmış, hem de ciddi bir ekonomik katkı sağlamış oluyoruz. Bunları asla yeterli görmüyoruz.

Geçtiğimiz hafta Sayın Valimizin de açıklamış olduğu gibi ilimiz genelinde, 1 Ocak 2016 tarihinden 18 Kasım 2016 tarihine kadar 6300 işsiz vatandaşımıza işbaşı eğitimi kapsamında esnafımıza, işverenimize istihdam teşviki sağlanmıştır. Bu teşvikten işverenimiz değil, işçilerimiz faydalanıyor ancak işverenimiz de işçimizin işgücünden yararlanıyor. Böylece işçimiz emeğiyle işverenimize fayda sağlarken, onun iş tecrübesinden yararlanıyor, öte yandan da ücretini de bizden yani devletten alıyor. Böylelikle karşılıklı bir fayda sağlanmış oluyor. Öte yandan bu eğitim programları ve ödenen sigorta primlerinin toplamı 32 milyon liraya ulaşmıştır. Günümüz koşullarında, eski para birimimizle ödenen rakam 32 trilyondur.

Karşımda genç kardeşlerimi görüyorum. Böyle bir topluluğu görmüşken bir anekdot aktarmak isterim. Bildiğiniz gibi ‘Ateşten Günler’ adlı romanın yazarı Halide Edip Adıvar’dır. Adıvar bu romanı cephede yazmıştır. Başta Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere birçok devlet büyüğümüz bu romanı okumuştur. İşte onlardan biri de Rahmetli İsmet İnönü’dür. Kaldı ki bu devlet büyüğümüz bu romanı cephede, yani daha savaş sürerken okumuştur. Sonra savaş bitmiş, Cumhuriyet ilan edilmiştir. Bir gün İnönü ile Halide Edip Adıvar bir araya gelmiş ve sohbet ederken Rahmetli İnönü sormuş; “Bu romanı cephede nasıl yazdın?” demiş. Halide Edip ise şöyle cevap vermiş; “Paşam, ben yazdım da siz savaşın ortasında nasıl okudunuz?”

Kıssadan hisse… Günümüzden geriye doğru ta Sultan Alparslan’a kadar gidin devlet büyüklerimiz; okumuş, araştırmış ve kendini geliştirmiştir. Keza yüce dinimiz de bunu emrediyor. Sevgili Peygamberimiz; “İki günü eşit olan zarardadır” diyor. Dolayısıyla sizlerden beklentilerimiz, okumanız, kendinizi, sahip olduğunuz veya olacağınız işletmenizi sürekli yenilemeniz, günün şartlarına uygun hale getirmenizdir. Yeni ufuklar ancak yeni düşüncelerle, yeni fikirlerle ortaya çıkar. Her şeyimiz aynı ise sen niye varsın, ben niye varım? Farklı bir şeyler üreteceğiz ki Milas’tan başlayarak tüm ülkemiz kalkınsın. Cumhuriyetimizin 100’ncü kuruluş yıldönümü olan 2023’teki hedefimiz, yılda 500 milyar dolar ihracat, 400 milyar dolar döviz rezervi ve % 5 işsizlik hedefi… 9 ve 10’ncu kalkınma planlarımızda da nitelikli işgücüne atıflar vardır. Nitelikli işgücünden kasıt sizlersiniz. Sizler gibi genç nesil girişimcilerdir.

Sahip olduğunuz bilgi ve birikimi, kimi zaman esnaf odamız gibi sivil toplum kuruluşlarımızın yöneticilerine, kimi zaman yıllarca başarıyla ticaret yapmış büyüklerinize sorarak tecrübe ile birleştirmelisiniz.

Muğla’mız birçok yönü ile diğer illerimizden farklı bir kenttir. Tarımı, turizmi ve daha birçok zenginliği bulunmaktadır. Hemen yanı başımızda tüm dünyanın tanıdığı bir turizm merkezi Bodrum ilçemiz var ancak 132 mahallesi, genç ve dinamik işgücü kapasitesiyle Milas, Bodrum’un tedarikçisi konumundadır. Daha fazla turisti bölgemize çekmek istiyorsak, turizmde farklılık yaratmak durumundayız. Çünkü yabancı turist ülkemize geldiğinde, kendi ülkesinde olmayan şeyleri görmek istiyor. Olay sadece deniz-kum-güneşten ibaret değildir.

Son olarak sizlere bu yeni yolculuğunuzda başarılar diliyorum. Emekleriniz, düşünceleriniz inşallah karşılıksız kalmaz. Bu vesileyle başta Esnaf ve Sanatkârlar Odamızın başkanına, ekibine ve siz katılımcılara teşekkür ediyorum.”

Yapılan konuşmaların ardından tören, sertifikaların sahiplerine takdim edilmesi ve oda tarafından verilen kokteyl ile sona erdi.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500