Advert
Advert
Advert

HASADIMIZ BOL, KAZANCIMIZ BEREKETLİ OLSUN…

HASADIMIZ BOL, KAZANCIMIZ BEREKETLİ OLSUN…
Bu içerik 4066 kez okundu.
Advert
Haberin videosu için tıklayın! Haberin galerisi için tıklayın!

Milas Kaymakamlığı, Milas Belediye Başkanlığı, Milas Ticaret ve Sanayi Odası, Muğla Milas Sıtkı Koçman Üniversitesi Milas MYO, Milas Ziraat Odası, Gıda Tarım ve Hayvancılık Milas İlçe Müdürlüğü ve TARİŞ Milas Zeytin-Zeytinyağı Tarım Satış Kooperatifi, Milas Şoförler ve Otomobilciler Odası, Milas Süt Birliği, Sınır Tanımayan Şefler Derneği, Aregala, Milas Yörük Türkmen Kültür Derneği, Milas Mahalle Muhtarları Derneği, Milas’ı Geliştirme ve Kalkındırma Derneği, Zeytin Dostu Derneği, Akbank, Arçelik, Yüksel Hazır Beton, TİRSAY, Zeybekler, THY, Som Zeytinyağları (Menteşe Çiftliği) Akarca Çiftliği başta olmak üzere çok sayıda kişi, kurum ve kuruluşun destek ve katkılarıyla hafta sonu Milas Zeytin Hasat Şenliği’nin üçüncüsü gerçekleştirildi…

Ege’nin en önemli zeytin ve zeytinyağı merkezleri arasında bulunan ama uzun yıllardır ‘hak ettiği yere bir türlü gelemeyen’ ilçemiz Milas’ta, ilki 2014 yılında gerçekleştirilen Milas Zeytin Hasat Şenliği’nin üçüncüsü 19 Kasım Cumartesi günü saat 10’da Şenlik Yürüyüşü ile başladı.

İlçemiz ekonomisi için büyük önem taşıyan, sofralarımızın vazgeçilmez tadı zeytin ve zeytinyağını ulusal ve uluslararası alanlarda tanıtmak için düzenlenen Milas Zeytin Hasat Şenliği’nin Atapark’tan başlayan Müştakbey, Ulusal Egemenlik, Kadıağa ve Cumhuriyet Caddelerinden geçen kortej yürüyüşü saat 11’de Atapark’ta sona erdi.

Kortejin ardından Atapark’taki program Yörük Türkmen Kültür Derneği tarafından sunulan halk oyunları gösterisi ile sürdü.

Zeytini ve zeytinyağını çok iyi tanıtamıyoruz…

Saygı duruşunda bulunulması ve istiklal marşımızın seslendirilmesinin ardından program açılış konuşmalarıyla devam etti.

İlk olarak kürsüye gelen Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, “Kurumlar arası işbirliği içerisinde bugün yine uyumlu bir çalışma gerçekleştiriyoruz. Sizlerin değerli katkıları için teşekkür ediyoruz. İlçe Kaymakamlığımızın önderliğinde resmi ve özel kuruluşların uyumlu çalışmaları neticesinde Milas’a ulusal ve uluslararası düzeyde hak ettiği başarıyı getirmek için mücadele ediyoruz. Özellikle fuarcılık alanının ilçemizde gelişmesiyle birlikte tarım alanında üreticinin daha çok bilinçlendiğini sahip olduğumuz değerlerin daha çok kıymetini bilmeye başladık. Ülkemizdeki zeytin potansiyelinin çok önemli bir kısmına sahip olan Milasımız maalesef bu potansiyelini çok iyi tanıtamamıştır. Fuarlarımız ve etkinliklerimizle, zeytin hasat şenliğimizle ilçemizi ve zeytinimizi ulusal ve uluslararası düzeyde tanıtma gayreti içerisindeyiz. Zeytin demek sağlık demektir. Özellikle son dönemlerde insanlarımızın yaşadığı sağlık sorunları karşısında çok iyi bir ilaç olacak zeytini ve zeytinyağını çok iyi tanıtamıyoruz” dedi.

Milas’taki zeytin ve zeytinyağı genellikle doğaldır…

Başkan Tokat’ın ardından kürsüye Gıda Tarım ve Hayvancılık Muğla İl Müdürü Nazif Ekici davet edildi. Zeytinin öneminin, zeytinin değerinin, zeytinle ilgili bilgilerin ancak şenlik gibi etkinliklerle daha rahat dile getirilebildiğini ifade eden İl Müdürü Ekici, “Dünya zeytin yetiştiriciliğine bakıldığında yaklaşık olarak % 98’lik bir kısmının Akdeniz havzasında, geriye kalan kısmın ise Latin Amerika ve diğer ülkelerde bulunduğunu görüyoruz. En önemli üreticiler İspanya, İtalya, Yunanistan, Tunus, Suriye ve Türkiye’dir. Türkiye’de bulunan 172 milyon zeytin ağacının yaklaşık 9 milyonu Milas’ta. Verimliliğin ve kalitenin artması, üretici geliri açısından önemli. Milas’taki zeytin ve zeytinyağı genellikle doğaldır” dedi.

Hasadımız bol, kazancımız bereketli olsun…

Milas Zeytin Hasat Şenliği’nin gerçekleşmesinde öncülük eden ve önemli katkıları olan Milas Kaymakamı Fuat Gürel, alanda bulunan katılımcılara “hoş geldiniz” diyerek başladığı konuşmasında şunları söyledi:

“Muğlamızın en önemli ilçelerinden biri olan Milas, birçok değere sahip olmanın yanında, en önemli değerlerinden biri ise bugün burada toplanmamıza sebep olan Milas Memecik Zeytini. İlçemizin 80 bin hektar tarım arazisinin 53 bin hektarlık kısmı zeytinlik alanlardan oluşmakta, yaklaşık olarak 9 milyon zeytin ağacı potansiyeli ile ülkemiz zeytin ağacı potansiyelinin % 8'ine ev sahipliği yapmaktadır.

Milas'ta var yılında 100 bin ton dane zeytin üretimi ve 13 bin litre zeytinyağı üretimi ile ülke zeytin ve zeytinyağı üretiminde önemli bir yere sahiptir. İlçemizde 75 zeytin işleme fabrikası, 16 paketleme tesisi ve her geçen gün sayısı artan birçok tescilli zeytinyağı markası bulunmaktadır.

Milas zeytin ve zeytinyağı sektörü Ülkemizin zeytin ve zeytinyağı sektörü ile paralel sorunlar yaşamaktadır. Türkiye; dünya zeytin ağacı potansiyeli bakımından 4’üncü sırada, zeytinyağı üretiminde ise 5. sırada yer almaktadır. Ancak bu önemli potansiyele sahip olmasına rağmen dünya zeytinyağı ihracat pazarından ancak yüzde 1 pay alabilmektedir.

Tüketim açısından da bakıldığında; bu kadar değerli bir ürüne sahip olmamıza rağmen, Avrupa Birliği ülkelerinde kişi başına tüketilen zeytinyağı 15 litrenin üstünde, Ülkemizde ise bu değer maalesef yüzde 2'lere ancak çıkarılabilmiştir. İhracat ve iç tüketimin yetersiz olmasından dolayı, inişli çıkışlı zeytinyağı fiyatları üreticileri olumsuz yönde etkilemektedir.

Zeytin hasat Şenliklerinin yapılmasındaki amacımız; İlçemizin bu önemli değerinin üretiminden, haşatına, zeytinin fabrikaya taşınmasından, sıkılmasına, zeytinyağının saklanmasına ve pazarlanmasına kadar geçen süreçte karşılaşılan sorunların tespit edilmesi ve çözüm yöntemlerinin bulunması amaçlanmıştır.

Memnuniyetle görmekteyiz ki, önceki yıllarda birkaç örnek üreticinin şahsi gayretleri ile vermiş olduğu mücadele daha yaygın ve kurumsal olarak verilmeye başlanmış, çiftçilerimiz uygulamış oldukları yanlış yöntemlerden vazgeçerek, daha uygun yöntemleri benimsedikleri görülmektedir.

Bunlar; soğuk sıkımın artık çiftçimizin ve işletmelerin gündeminde önemli yer aldığını, zeytin haşatında hasat makinelerinin daha fazla kullanıldığını, zeytinin kasalarla taşınmasına daha fazla dikkat edildiğini, zeytinin işletme önlerinde daha az bekletildiğini, toplanan zeytinlerin günlük olarak fabrikaya götürülüp sıkıldığını, zeytinyağının krom tanklarda saklanma oranının giderek arttığını, organik zeytinyağı üretiminin arttığını, en önemlisi artık kaliteli zeytinyağı üretiminin daha çok yaygınlaştığını memnuniyetle görmekteyiz.

Bundan sonraki yıllarda da bu hususlardaki hassasiyetin giderek artacağını beklemekteyiz. Bunların yanında ilçe ve ülke olarak, dünya çapında zeytinyağı markalarına sahip olmayı, iç tüketimi artırmayı ve daha fazla ihracat yapmayı başarmamız gerekmektedir.

İki gün sürecek zeytin hasat şenliği etkinliği içerisinde değişik faaliyetler bulunmaktadır. Dolu dolu geçecek bu etkinliklerde hem sizlere hoş vakit geçirmeye hem de zeytin ve zeytinyağı ile ilgili duyarlılık ve bilinç oluşturmaya çalıştık.

Kıymetli misafirler; Milas Zeytin Hasat Şenliği Düzenleme Komitesini oluşturan kuruluş temsilcileri olarak, başta şenliğimize katılarak onurlandırdığınız için Sizlere, Hasat Şenliğine destek veren kamu kurum ve kuruluşlarına, odalara, sivil toplum örgütlerine, zeytin ve zeytinyağı işletmelerine, zeytine gönül vermiş zeytin dostlarına ve etkinliğimizin hazırlanmasından sunulmasına kadar emeği geçen bütün arkadaşlarıma şükranlarımı sunarken, şenliğimizin Milas ve ülke zeytinciliğinin gelişmesine katkı sunmasını temenni ederek saygılar sunarım. Hasadımız bol, kazancımız bereketli olsun.”

Zeytincilik alanında da Muğla’nın birincisi…

Kaymakam Gürel’in ardından sırasıyla kürsüye gelen Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün “Milas yer altı ve yer üstü değerleriyle, tarımıyla, arkeolojik değerleriyle gerçekten çok özel bir yere sahip. Zeytincilik alanında da Muğla’nın birincisi. Zaten Muğlamızın neresine bakarsanız bambaşka değerler zincirini kendi bünyesinde bulundurduğunu görürüz. Dağlarından yağ, ovalarından bal akıyor sözü Muğla için söylenmiş. Yağ konusunda da en önemli merkezimiz Milas. Milas son yıllarda mevcut yağını çok daha iyi anlayan, onu çok daha iyi değerlendirip, sunmaya başlayan bir ilçemiz oldu” derken, CHP Muğla Milletvekili Av. Akın Üstündağ, “zeytin ilk çağlardan itibaren, bütün kutsal kitaplarda yer alan mucizevi bir ağaç ve meyve. Günümüze kadar korunmuş ve gelmiş. Bu coğrafyada yaşayan tüm toplumların hem kültürlerini hem hayat feslerini etkiyen bir ürün. Türkiye’de zeytin ve zeytinciliğin gelişmesi anlamında çok önemli çalışmalar yapıldı. Bizim yapmamız gereken hep birlikte zeytine daha çok önem vermek. Zeytinlik alanlarımızın imara açılmasını önlemek” dedi.

Üreticilerimizin ürünlerinin para etmesi bizler için anlamlı…

Üstündağ’dan sonra kürsüye davet edilen AKP Muğla Milletvekili Nihat Öztürk ise, “böyle bir günde üreticimizin yanında olmak bizleri mutlu ediyor. Zeytinin Muğla ve Milas için ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Bizler hem üreticinin yanında olmak hem de ürettiği zeytinyağının her rafta yer alması, ürün kalitesinin artması için elimizden geleni yaptık, yapmaya da devam edeceğiz. Ticaret odamızın da markalaşma konusunda önemli adımları var. Üreticilerimizin ürünlerinin para etmesi bizler için anlamlı” dedi.

Hepimiz için hem lezzet hem sağlık önemli…

Son konuşmacı olarak kürsüye gelen Muğla Valisi Amir Çiçek, daha önceki şenliklere de katıldığını belirterek, “gerçekten çiftçimizin yanında olursak, onları desteklersek, elde ettiği ürünü pazarlamasını sağlarsak şenlikler daha anlamlı olur. Tanesinde lezzet, damlasında sağlık sloganı çok güzel olmuş. Hepimiz için hem lezzet hem sağlık önemli” dedi.

Vali Çiçek’in şenliğin düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür edip plaket vermesinin ardından program, şenliğin açılış kurdelesinin kesimi, şenlik alanında açılan stantların ziyaret edilmesiyle devam etti.

Sergi açılışı ve panel...

Şenlik programı kapsamında Cumartesi günü saat 10’da Öğr. Gör. Sinan Şiveroğlu’nun “Hasat”, Öğr. Gör. Volkan Uzun’un “Suyun Şenliği”, Öğr. Gör. Mutlu Altınay’ın “Büyülü Yapraklar”, Öğr. Gör. Evrim Çoban’ın “Hayat” adlarıyla yer verdikleri kişisel sergilerinin açılışı gerçekleştirildi.

Saat 13’te ise Milas Belediye Toplantı ve Düğün Salonu’nda “Zeytinyağı ve Sağlık – Markalaşma” konulu bir panel düzenlendi. Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Zeytincilik Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Yrd. Doç. Dr. Figen Çukur’un oturum başkanlığını yaptığı panele konuşmacı olarak katılan Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Neşe Çınar “Zeytinyağı ve Sağlıklı Yaşam”, Uluslararası Ödüllü Zeytinyağı Üreticisi Ali Osman Menteşe “Neden Zeytinyağı Tüketmeliyiz”, Hürriyet Gazetesi Yazarı Yonca Topbaş “Zeytinyağının Hayatımızdaki Yeri”, Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarım Ekonomisi Bölümü’nden Doç. Dr. Hakan Adanacıoğlu “Zeytin ve Zeytinyağında Nasıl Markalaşmalıyız” başlıkları altında sunumlar yaptılar.

Zeytinyağı tadım eğitimi…

Panelin ardından saat 15 – 17 arasında Milas Belediye Toplantı ve Düğün Salonu’nda Akarca Çiftliği’nin katkılarıyla Zeytin Dostu Derneği tarafından Zeytinyağı Tadım Eğitimi gerçekleştirildi.

Cumartesi günü ayrıca…

Cumartesi günü Atapark’ta ayrıca saat 14 -17 arasında Öğr. Gör. Nagehan Öğsüz’ün “Zeytince” konulu keçe sanatı, Öğr. Gör. Evrim Çoban’ın “Şifa” adlı atölye çalışmalarının sunumu, saat 13.30’da Efeler Arası Zeytin Yeme Yarışması, saat 14’de Zeytin Kırma Yarışması, saat 14.30’da Merkez İlkokulu’nun Folklor Gösterisi, saat 15’de Minikler Zeytin Sıkımı, saat 16’da Yaren Grubu’nun konseri gerçekleştirildi.

22 Kasım Pazar günü...

Milas Zeytin Hasat Şenliği’nin ikinci gün programı saat 9’da Atapark’tan Menteş Köyü’ne hareket edilmesiyle başladı. Özcan Sabancı Çiftliği ev sahipliğinde zeytinlikte saat 10’da zeytin hasadı gerçekleştirildi. Zeytin hasadının ardından Tariş Zeytinyağı Fabrikası’nda saat 12’de soğuk sıkım ve ikram yapıldı.

Pazar günü ayrıca…

Pazar günü ise Atapark’ta ayrıca saat 10’da Özge Koleji’nin Resim Atölyesi, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Milas Meslek Yüksekokulu’nun çocuklara yönelik t-shirt baskı etkinliği, Arçelik firması tarafından yine çocuklara yönelik pizza yapımı etkinliği ve Ada Müzik konseri gerçekleştirildi.

Saat 14’te ise liseler arası şiir, kompozisyon ve resim yarışmasında başarılı olan öğrencilere ve Milas Kent Konseyi tarafından ilçemizde düzenlenen en güzel balkon ve bahçe yarışmasında başarılı olanlara ödülleri verildi.

Zeytin Dostu Derneği tarafından saat 14.30’da Atapark’ta “Kaliteli Zeytinyağı Tanıma Programı” düzenlenmesinin ardından Sınır Tanımayan Şefler Derneği’nin katkılarıyla saat 15’de uluslararası yemek yarışması gerçekleştirildi.

Yemek yarışması kapsamında AREGALA Gastronomi Federasyonu bünyesinde Romanya ve Azerbaycan’dan gelen, ülkemizdeki şefler yemeklerini yarıştırdılar. Şenlik, “Mahalleler Arası Zeytinyağlı Yemek Yarışması” ve ödül töreni ile sona erdi.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500