Advert
Advert
Advert

MİLAS’IN TEMSİLCİLERİ OLDULAR…

MİLAS’IN TEMSİLCİLERİ OLDULAR…
Bu içerik 2306 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

Milli Eğitim Bakanlığı Demokrasi Eğitimi ve Okul Meclisleri Projesi kapsamında belirlenen okul öğrenci temsilcileri, bu kez ilçe temsilcisi olabilmek için yarıştılar… 14 adaydan en fazla oyu alan ilk üç isim Milas’ın öğrenci temsilcileri olarak seçildiler… Öğrencilerimiz, Muğla’da yapılacak olan seçimlerde il temsilcisi olabilmek için de aday olacaklar…

“Cumhuriyetimizin demokrasi ile güçlendirilmesi; öğrencilerimizde yerleşik bir demokrasi kültürünün oluşturulması, hoşgörü ve çoğulculuk bilincinin geliştirilmesi, kendi kültürünü özümsemiş, millî ve manevî değerlere bağlı, evrensel değerleri benimseyen nesillerin yetiştirilmesi; öğrencilere seçme, seçilme ve oy kullanma kültürünün kazandırılması; katılımcı olma, iletişim kurabilme, demokratik liderliği benimseyebilme ve kamuoyu oluşturabilme becerilerinin kazandırılması” amacıyla hazırlanan Demokrasi Eğitimi ve Okul Meclisleri Projesi kapsamında Milas Halk Eğitimi Merkezi Çok Amaçlı Salonu’nda ilçe öğrenci temsilcisinin belirlenmesi için seçim yapıldı.

Seçimlere okul temsilcilerinin yanı sıra Milas İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Coşkun Demir ve okul yöneticileri de katıldı.

Seçimler öncesinde Demokrasi Eğitimi ve Okul Meclisleri Projesi hakkında salonda bulunanlara bilgi aktaran Sandık Kurulu Başkanı Hüseyin Aksu, “2004 yılından bu yana bakanlığımızın bir uygulaması olarak okullarda okul öğrenci seçimi yapılıyor. Okullarımızda öğrencilerimiz bir seçim süreci yaşadılar. Okullarından arkadaşlarının oylarıyla okul temsilcisi seçilen öğrencilerimiz ilçe öğrenci temsilcisini seçmek üzere buraya geldiler. Bugün burada il öğrenci meclisine katılmak üzere Milas’ı temsilen 3 arkadaşımız seçilecek. Burada seçilen arkadaşlarımızı ilde aday olarak görmek istiyoruz. En son 81 il,  il temsilcilerini seçecekler ve 81 il temsilcisi Türkiye öğrenci meclisi temsilciliğini oluşturacak. Dolayısıyla bugün burada seçilen 3 arkadaşımız İl Öğrenci Meclisinde öğrenci temsilcisi olarak ilçemizi temsil edecek. Bütün bu uygulamalarda amaç öğrencilerimizin demokrasi kültürünü kazanmaları, hoşgörü ve çoğulculuk bilincinin geliştirilmesidir. Erken yaşta oy kullanma, seçme ve seçilme kültürünü bu uygulamalarla öğrencilerimiz bu kültürlerini yani demokrasi kültürlerini geliştiriyorlar” dedi.

Aksu’nun yaptığı konuşmanın ardından kısa bir konuşma yapan Milas İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Coşkun Demir, tüm adaylara başarılar diledi. Yapılan konuşmalardan sonra ilçe temsilcisi olmak isteyen adayların başvurusu alındı. Salonda bulunan okul temsilcilerinden 14’ü ilçe temsilciliği için aday oldu.

Daha sonra ise adaylar sırayla kendilerini tanıtarak propaganda konuşması yaptılar. Eğitim -öğretimin içinde bulunduğu sıkıntıları dile getirerek sorunların aşılması için yapacakları çalışmaları hakkında bilgi veren adayların konuşmalarının ardından ilçe öğrenci temsilciliği seçimine geçildi. Seçimde kullanılan geçerli 70 oydan en fazla oyu Milas Dr. Mete Ersoy Anadolu Lisesi´nden Berkay Çoban aldı.

Milas Dr. Mete Ersoy Anadolu Lisesi öğrencisi Berkay Çoban 34, Sebahattin Akyüz Fen Lisesi öğrencisi Emek Berke Aygün 11, Gümüşlük İlkokulu öğrencisi Elifsu Demir 5 oy alarak Milas’taki öğrencilerin temsilcileri oldular.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500