Advert
Advert
Advert

ÖZER, RADYO GÖZLEM’DE SORULARI YANITLADI…

ÖZER, RADYO GÖZLEM’DE SORULARI YANITLADI…
Bu içerik 1663 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

19-20 Kasım 2016 tarihleri arasında bu yıl 3’incüsü yapılacak olan Milas Zeytin Hasat Şenliği hakkında bilgi vermek üzere Milas Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Reşit Özer 18 Kasım 2016 Cuma günü saat 12.30’da Radyo Gözlem’de yayınlanan Ana Haber Bültenine katılarak, Haber müdürü Gizem Kapusuz’un sorularını yanıtladı…

“10 milyon zeytin ağacına sahip ilçemizde zeytin ve zeytinyağının tanıtımını iyi yapmak istiyoruz” diyen Milas Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Reşit Özer; “Zeytin ve zeytinyağımızı uluslararası boyutta her yere duyurmak istiyoruz. Milas diyince akla zeytin ve zeytinyağı geliyor. Milas hem zeytin anlamında hem de diğer değerleri anlamında hak ettiği yerde olmadığını düşünüyoruz. Çünkü bugün Milas’ta 34 tane markalı zeytinyağımız var ve bizler de istiyoruz ki artık markalı, kaliteli zeytinyağına geçilsin, Soğuk sıkımla ve özellikle cam şişelerde ürünlerimiz satışa sunulsun. Milas’ın çok daha ileri noktalarda olmasını temenni ediyoruz. Milas zeytini tane olarak dolgun ve aynı zamanda zeytinyağı genizinizi yakar. Diğer markalara baktığımızda bizim memecik zeytinimiz polifenol içerdiği 4 kat fazla olan ve insan sağlığı için çok yararlı olan zeytinyağı özelliğine sahip” dedi.

Bir zeytin kenti olan Milas’ın tanıtımının çok önemli olduğunu söyleyen MİTSO Başkanı Özer;

“Ben buradan tüm fabrika işletmecileri, zeytin ve zeytinyağı ile ilgilenen herkesi, tüm vatandaşları şenliğimize katılarak hem destek vermesini hem de organizasyonlarda olmalarını istiyorum. Her sen baktığımızda tanıtıma daha fazla önem vererek, neler yapmamız gerektiğini konuşuyoruz. Tanıtım çok önemli. Geçen hafta Ankara’da 9’uncu Ege İlleri Tanıtım Fuarı’na Milas Ticaret Odası, Kaymakamlık ve Milas Belediyesi olarak ortak bir katımımız oldu.  Fuar çok başarılı geçti. Özellikle biz bu fuarda tanıtım anlamında Milas zeytinyağlarını, Milas sabunu, Milas halısı ve Milas balını stantlarımızda sergiledik. Birçok arkadaşımızı da festivalimize davet ettik. Biz artık Milas’ın hak ettiği yerde olmasını istiyoruz. Onun için de bu sene inşallah şenliğimiz çok daha canlı ve neşeli geçecek diye düşünüyorum” dedi.

2 yıldır Milas’ın coğrafi işaretlemesi konusunda çalıştıklarını söyleyen Başkan Özer; “Milas’ta şuan 34 tane markalı zeytinyağımız var. Markalı ve kaliteli zeytinyağlarını yakalayabilmek için ve markalı zeytinyağıyla ilgili 2 yıldır Milas’ın coğrafi işaretlemesi konusunda çalışmalar yaptık ve başvuru  yaparak Milas’ın memecik zeytinyağlarının farklı olduğunu anlattık. 5 ay önce coğrafi işaretimizi kazandık.  Bu çok önemli bir olay. Şuan Milas’ta zeytinyağı 17-18 TL’ye satılırken 35-40 TL’ye satılabilecek. Bugün Milas ve çevresinde 33 tane yağhane var. Biz zaman zaman toplanarak fabrikacılarla konuşuyoruz. Lütfen kaliteli zeytinyağı üretin diye. Soğuk sıkımın önemini anlatıyoruz. Yöresel ürünlerimizi büyük marketlerde satamıyoruz. Bununla ilgili hem Odalar Birliğine hem Sanayi Bakanlığına yazılar yazdık. Biz istedik ki Milas ve yöremizdeki ürünler zeytinimiz, balımız, yağımız, sabunumuz marketlerde satılsın. Bu konuyla ilgili %10 talebimiz %1 oldu. Bu bizim için çok önemli. Türkiye’de bu adımı ilk biz attık. Yılbaşından sonra markalı ürünler büyük marketlerde raflarda inşallah yerlerini alacak. Muğla İl Ticaret Müdürlüğü’nden firmaların isimleri istendi. Biz İl Ticaret Müdürlüğü’ne 34 tane yağ firmasını, 3 balımızı ve 1 Milas Sabunu ürünümüzün isimlerini bildirdik. Bu ürünlerimiz raflara girdiği an talep görecektir. Tüm yağ firmalarına sesleniyorum lütfen plastikte yağ bulundurmayalım. Cam şişelerde, şık ve kapalı ortamlarda yağlarımızın olmasını istiyorum. Milas’ın dökme zeytinyağı ve rafinelik yağ imajını silmemiz gerekiyor. Bu olumsuz havayı kaldırmamız gerekiyor. Bakanlığa da yazı gönderdik. Zeytinyağının kalitesine göre prim verilsin. 5 asitle 1 asit zeytinyağına aynı prim olmamalı. Milas’ın var yılında 18 bin ton zeytinyağı elde ediyor. Bu değeri mutlaka en iyi şekilde kullanmamız gerekiyor” dedi.

Milaslı üreticilerin de şenlikte yer alması gerektiğini söyleyen MİTSO Başkanı Reşit Özer; “Milas Zeytin Hasat Şenliği’nde geçen sene 40 standımız vardı. Bu sene 45 standa çıktı. Milas’ta markalı zeytinyağının 15 tanesi standımıza destek verdi. Biz istiyoruz ki tüm üreticilerimiz yer alsın. Umuyoruz bir sonraki festivalimizde daha çok destek verirler.

Yarın sabah 10’da kortej yürüyüşü ile başlayacak olan 3. Milas Zeytin Hasat Şenliğimize tüm halkımızı davet ediyoruz. Ne kadar çok katılım olursa Milas’ın gücünü göstermiş oluruz. Milas bir zeytin diyarıdır. Zeytin hasat şenliğimize bu yüzden hepimizin sahip çıkması gerekiyor. Ben yarın Zeytin hasat şenliğinin dolu dolu geçmesini istiyorum” dedi.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500