Advert
Advert
Advert

KAYMAKAM GÜREL’DEN HASAT ŞENLİĞİ’NE DAVET…

KAYMAKAM GÜREL’DEN HASAT ŞENLİĞİ’NE DAVET…
Bu içerik 1642 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

İlçemizde bu yıl 3’üncüsü yapılacak olan Milas Zeytin Hasat Şenliği 19-20 Kasım 2016 tarihleri arasında yapılacak… Düzenlenecek Şenlik hakkında bilgi vermek üzere Milas Kaymakamı Fuat Gürel Radyo Gözlem’in konuğu oldu…

Milas Kaymakamı Fuat Gürel ilçemizin önemli değerlerinden olan zeytin ve zeytinyağının tanıtımı amacıyla düzenlenecek festival ile ilgili konuk olduğu Radyo Gözlem’de Haber Müdürü Gizem Kapusuz’un sorularını yanıtladı.

3. Milas Zeytin Hasat Şenliği’ni birçok kurum, kuruluş ve Odalar ile birlikte gerçekleştireceklerini belirten Milas Kaymakamı Fuat Gürel; “Halkımızla beraber bu yıl üçüncüsünü yapıyoruz. Birinci şenliğimizde biraz acemiliğimiz vardı. İkinci şenliğimizde acemiliğimizin bir kısmını yenmiş olduk. Bu sene biraz daha hazır olduğumuzu düşünüyorum. Kolektif bir çalışma içerisindeyiz. Birçok kurumla birlikte gerçekleştiriyoruz şenliğimizi. Şenliklerin el birliğiyle yapıldığında daha iyi olacağını, sahiplenilmesi anlamında çok önemli olduğunu düşünüyoruz. Milas Kaymakamlığı, Milas Belediyesi, Milas Meslek Yüksek Okulu, Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Muğla İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Milas Ticaret ve Sanayi Odası, Milas Ziraat Odası,  Milas Şoförler ve Otomobilciler Odası, TARİŞ, Milas İlçesi Süt Üreticileri Birliği, AREGALA,  Sınır Tanımayan Şefler Derneği, Milas Yörük Türkmen Kültür Derneği, Milas Mahalle Muhtarları Derneği, Milas’ı Geliştirme ve Kalkındırma Derneği, Zeytin Dostu Derneği etkinliğimize katkıda bulundular. Biz festival kaynaklarını oluştururken Zeytin üreticilerimizle görüştük. Çok büyük destek aldığımı söyleyemeyeceğim. Çok fazla destek görmedik ancak önümüzdeki süreçte bunun değişeceğiniz düşünüyoruz. İleriki yıllarda eminim ki üreticilerimiz gelerek biz bu etkinliğe sponsor olmak istiyoruz diyeceklerdir. Bizler konuyla alakalı özellikle zeytin, zeytinyağı satan üreticilerden destek bekliyoruz. Bu sene Akbank, Arçelik bizlere destek verdi” dedi.

3. Milas Zeytin Hasat Şenliği’nin içeri hakkında da bilgi veren Milas Kaymakamı Fuat Gürel; “ Geçen sene yaptığımız festivalimizin geri dönüşleri çok güzel oldu. Beni Türkiye’nin dört bir tarafından bize de zeytinyağı lazım diye birçok arkadaşlarım aradı. Benim için biraz masraflı oldu ama ilçemizde kaliteli zeytinyağı ürettiğimizi duyurmuş olduk. İlçemizde yetişen memecik zeytini çok önemli bir zeytin türü. Bundan elde edilen zeytinyağı eğer usulüne uygun toplanırsa, usulüne uygun sıkılırsa, usulüne uygun depolanır ve pazarlanırsa çok kaliteli bir zeytinyağı.  Bu zeytinyağı diğer zeytinyağlarına göre bir kısım hastalıkla iyi gelen polifenol bakımından 4 kat daha fazla olduğu söyleniyor. Bu değerimizi güzel bir şekilde tanıtmamız gerekiyor. Şenliğimiz de bu bağlamda çok önemli. Bu yıl üçüncüsünü yapacağımız Zeytin Hasat Şenliğimiz Cumartesi günü başlayacak. Cumartesi günü Atapark’ta saat 10’da Kortej yürüyüşümüz olacak. Özellikle bütün sivil toplum örgütleri, odaları, kurumları, bütün Milaslıları kortej yürüyüşümüze bekliyoruz. Kortej yürüyüşümüzde bir boy göstereceğiz. Biz Milaslılar olarak bu festivale çok önem veriyoruz, ilçemizde yetişen bu önemli değeri ülkemize hatta dünyaya tanıtmak istiyoruz diyeceğiz. Festivalimiz kapsamında Zeytin Temalı el sanatları sergimiz olacak. 10.30’da Yörük Türkmen Kültür Derneği tarafından halk oyunları gösterileri yapılacak. Saat 13- 15 arası Milas Belediye Evlendirme ve Toplantı Salonunda “Zeytinyağı ve Sağlık- Markalaşma” konulu bir panel gerçekleştirilecek. Saat 13.30’da Efeler arası zeytin yeme yarışması, saat 14’te Zeytin Kırma yarışması, saat 14.30’da Merkez İlköğretim Okulu tarafından folklor gösterisi, saat 15’de minikler zeytin sıkımı, saat 17-17 arası Zeytin Dostu Deneği tarafından Akarca Çiftliği Zeytinyağı Tadım Eğitimi ve saat 16-17.30 arası Yaren Grubu tarafından konserimiz olacak.

20 Kasım 2016 Pazar günü ise saat 9’da Atapark’ta toplanarak Menteş Köyü Özcan Sabancı Çiftliği’nde Hasat yapılacak. Saat 12’de Tariş Zeytinyağı Fabrikası’nda soğuk sıkım ve ikram olacak. Saat 10’da Özge Koleji’nde resim atölyesi, saat 11-12 arası Milas Meslek Yüksek Okulu’nun çocuk etkinliği, 12-13 arası Arçelik Çocuk etkinliği kapsamında pizza yapımı, saat 13 – 13.30 arası Ada Müzik tarafından konser, saat 14’te liseler arası şiir, kompozisyon ve resim yarışması ve ödül töreni, saat 14.15’te Milas Kent Konseyi en güzel balkon ve Bahçe yarışması ödül töreni, saat 14.30’da Zeytin Dostu tarafından kaliteli zeytinyağı tanıma programı, saat 15’te Sınır Tanımayan Şefler Derneği uluslararası yemek yarışması, saat 16’da mahalleler arası yemek yarışması, saat 17’de ise ödül töreni düzenlenecek.

Maksadımız bu önemli değere insanlarımızın dikkatini çekmek. Halkımızın yoğun katılımını bekliyoruz. Bütün etkinliklere katılmaları gerekmiyor. İlgilerini çeken herhangi bir etkinliğe de katılabilirler. Milaslıların festivale sahip çıkara destekleyeceklerini temenni ediyoruz” dedi.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500