Advert
Advert
Advert

MAĞARADA KAZI ÇALIŞMALARI BAŞLIYOR…

MAĞARADA KAZI ÇALIŞMALARI BAŞLIYOR…
Bu içerik 4439 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

Ülkemizin en güzel mağaralarından olan, Gökçeler Mahallesi’nde yer alan İncirli Mağarası’nda önümüzdeki günlerde kurtarma kazı çalışması başlayacak… Kendi alanında uzman olan kişilerin yer aldığı ekipler bölgede yer alan mağaralarda inceleme yaparak, yeni buluntular bulmaya çalışacaklar…

Gökçeler Mahallesi sınırları içerisinde yer alan, daha önce yapılan araştırmalarda mağara girişindeki toprak zeminde ve mağara içinde çok sayıda prehistorik ve antik dönem arasına tarihlenen seramik parçaları bulunan, Muğla Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu kararı ile I. Derece Arkeolojik ve I. Derece Doğal Sit olarak tescillenen İncirli Mağarası’nda kaçak kazı yapılmasının ardından yetkililer bölgede geniş çaplı bir çalışma yapılması için girişimde bulundu.

Uyku Vadisi’nde bulunan son derece güzel ve ilginç dev sarkıt, dikit, sütun ve damlataş havuzları ile kaplı, toplam uzunluğu 345 metre olan, bulunduğu konum bulunmaz bir doğal güzellik içerisinde yer alan İncirli Mağarası’nda kurtarma kazısı çalışması başlatılması amacıyla Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü'ne başvuran Milas Müze Müdürlüğü’ne Bakanlıktan onay geldi.

Bakanlığın talebi uygun bulmasının ardından 21 Kasım Pazartesi günü Milas Müze Müdürlüğü başkanlığında İncirli Mağarası’nda arkeolojik kazı ve sondaj çalışmaları yapılmaya başlanılacak. Kendi alanında uzman olan kişilerin yer alacağı ekipler bölgede yer alan mağaralarda inceleme yaparak, yeni buluntular bulmaya çalışacaklar.

Milas Kaymakamı Fuat Gürel, İncirli Mağarası’nın yer aldığı bölgede farklı mağaraların da yer aldığını belirterek, “bölgede bildiğimiz başka mağaralar da var. Ekipler hem bölge içerisinde hem de mağaralarda çalışma yapacaklar” dedi.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500