Advert
Advert
Advert

“KANSERİ EL ELE YENELİM”

“KANSERİ EL ELE YENELİM”
Bu içerik 1498 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

Muğla Halk Sağlığı Müdürü Uzm. Dr. Mustafa Nuri Ceyhan “17 Kasım Dünya Akciğer Kanseri Günü” kapsamında akciğer kanserinin belirtileri ve tedavisine dikkat çekti ve “Kanseri El Ele Yenelim” dedi.

Akciğer Kanseri Günü, ülkemizin ölümcül kanserini ön plana çıkarmak için önemli bir gün. Fakat bu kanserle mücadele bir gün ile sınırlandırılacak bir mücadele değildir. Meme Kanserinden daha tehlikeli olan akciğer kanseri Meme Kanserinin gördüğü tanıtım ve ilgiyi görmüyor.

Akciğer kanseri, akciğerlerdeki (kötü huylu) habis kanser hücrelerini oluşturan bir tümör. Kanser, akciğerde ve akciğeri çevreleyen dokularda oluşur. Günümüzde sık görülen akciğer kanseri, tüm dünyada en çok ölüme neden olan kanser türüdür. Akciğer kanseri belirtilerini tanımak ve hastalığın en önemli nedeni olan sigaradan uzak durmak, hastalıkla mücadelede büyük rol oynuyor.

Her yıl Dünya’ da 1.3 milyon kişinin akciğer kanserinden dolayı hayatını kaybettiğini belirten Muğla Halk Sağlığı Müdürü Uzm. Dr. Mustafa Nuri Ceyhan;  “Akciğer Kanseri’nde erken tanı önemlidir; çünkü akciğer kanseri sıklıkla kemik, karaciğer, beyin ve böbrek üstü bezlerine yayılım göstermektedir” dedi.

Ancak akciğer kanseri, meme kanserinden daha fazla kadını öldürme riski varken, Meme kanseri araştırmalarına ayrılan bütçelerin 5 te 1 lik kısmı ile akciğer kanseri araştırması yapıldığını ifade eden Dr. Ceyhan; “Hiç sigara içmeyen gençler de dahil olmak üzere herhangi bir kanser vakasına sahip olan kişilerin toplum tarafından yargılanmaması gerektiğini düşünüyorum.

Size meme kanseri olduğumu söylersem, özür dilersiniz ve ya geçmiş olsun dersiniz. Fakat Akciğer kanseri olduğumu söylersem, 'Sigara içtiniz mi?' Diye sorulabiliyor. Bu durum kanser rahatsızlığı olan vatandaşlarımız için çok zor.

Sigara içmenin sağlığa olumsuz etkilerini vatandaşlarımıza sürekli görsel ve yazılı medya kanallarıyla vurgulamaktayız. Sigara kullanımı Akciğer kanserinde belirleyici bir sorundur. Akciğer kanseri hastaları tüm kanserlere verilen aynı bakımı ve ilgiyi haketmektedir, çünkü toplumumuz için bu kanser çok ciddi bir tehdittir.

Akciğer kanseri ülkedeki önde gelen kanser ölüm nedenlerinin başında gelir. Amerikan Kanser Derneğine göre göğüs, kolon ve prostat kanserlerine kıyasla daha fazla insanın yaşamının sonlanmasına sebep olmaktadır.

Tüm dünyada kanser istatistikleri konusundaki tahminler için Dünya Sağlık Örgütü Uluslar arası Kanser Araştırma Ajansı (IARC) tarafınca yayımlanılan Globocan verileri kullanılmaktadır. Bu verilere göre, dünya kanser insidansı, erkeklerde 202’lerde, kadınlarda ise 164’lerdedir. Avrupa ortalamasına bakıldığında erkeklerde 335’lerde iken, kadınlarda ise 250 seviyelerindedir. Burada dünya nüfusunun çok azının aktif kanser kayıt merkezleri ile takip edildiği ve bu nedenle mevcut insidansların beklenilenin altında olabileceği unutulmamalıdır.

Bu veriler çerçevesinde Türkiye’de yeni saptanılan değerler ışığında yıllık 170 bin yeni vakanın beklendiği söylenebilir. Ülkemizde belirli bir zaman dilimi içerisinde tahmin yaptığımızda kanser teşhisi almış ve yaşamını sürdüren toplam 350-400 bin kişi olduğu düşünülmektedir.

Dünyada erkelerde en sık görülen kanser prostat iken, bunu akciğer kanseri izlemektedir. Ülkemizde ise erkeklerde en sık görülen kanser türü akciğer kanseridir. Kalp-damar hastalıklarından sonra ölüm nedenleri arasında ikinci sırada yer alır. Erkeklerde daha sık görülür. Ancak kadınlarda da görülme oranı gittikçe artmaktadır. Kadınlarda görülme sıklığı açısından meme kanserinden sonra ikinci sırada akciğer kanseri bulunur.

Ne yazık ki, çoğu akciğer kanseri hastasına geç evrelerde teşhis konulmaktadır. Bu nedenle genel sağkalım beş yıldan sonra yüzde 17, geç evre tespitinde ise yüzde 2 olarak belirtilmektedir.

Ve sadece İyi tarama cihazları, akciğer kanserinden ölme riskini azalttığı saptanınlan, yaklaşık iki veya 3 yıldır kullanılan düşük doz BT (Bilgisayarlı tomografi) taramasıdır..

Akciğer kanseri hastaları için hizmetteki boşlukları ve hayatta kalma oranlarını iyileştirmenin yollarını incelemek için gerekli olan yatırımların hızla yapılması gerekmektedir.

Yaptığımız çalışmalar, hastaların ve ailelerinin daha fazla destek hizmeti istediğini ortaya koydu. "Bu kapsamında, mevcut hizmetleri ve hizmetlerin gerçekleştirilmesini sağlamak için ülke çapında vatandaşlarımızla birlikte çalışmalıyız ve ardından doğru sonucu görmek için bir plan hazırlamalıyız. Böylece hastalar ve aileler endişeleri olduğunda, Nereye gideceklerini bileceklerdir ".

Solunum egzersizleri, spor aktiviteleri, yaşam kalitelerini arttırıcı destek hizmetleri Kanser hastalarını en çok rahatsız eden semptomlarla - nefes darlığı, yorgunluk ve hafif ve orta derecede ağrı durumlarında yardımcı olabilir.

Yaşam kalitesini iyileştirmek genellikle hayatta kalmayı artırabilir.Hayatta kalanların nüfusunu artırmak için çok çalışmak zorundayız, çünkü hayata tutunmalarını sağlamak çok önemli.

Akciğer kanseri herkese zarar verebilirse de, Sigara dumanı, radon gazı ve asbest, arsenik, dizel egzozu, radyasyon ve hava kirliliği gibi diğer çevresel ve mesleki maruziyetler de buna neden olabilir, ancak sigara halen hastalığın önde gelen sebebidir. Temel dış etkenlere kapalı aile ortamında yetişenlerin hastalığa yakalanma olasılığı daha yüksektir.

Kapalı alanlarda sigara yasağının başlamasının ardından sigara satışlarında yaşanan düşüşler son yıllarda etkisini kaybetti. Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurulu verilerine göre ülkemizde tüketilen sigara miktarı son 1 yılda 3 milyar adet arttı. TAPDK verilerine göre 2013 yılında 91 milyar 660 milyon adet yani 4,5 milyar paket sigara tüketilirken bu rakam 2014 yılında 150 milyon paket adet arttı. Ülkemizde geçen yıl tiryakiler 94 milyar 680 milyon adet 4 milyar 735 milyon paket sigara tüketirken dumana bir yılda 34 milyar 624 milyon 817 bin 146 lira para harcadı.

Ülkemizde sigara içenlerin büyük bir bölümü bu bağımlılığa 18 yaşından önce başladı. Bu nedenle, daha fazla çocuğun başlamasını önlemek için gruplar kurmalıyız, tütün ürünlerinin fiyatını önemli ölçüde artırarak daha fazla sigara içilmeyen ortamlar yaratmayı ve yasal sigara yaşını yükseltmeyi sağlamalıyız. Kanser Eylem Ağı kurup, Tütünsüz Çocuklar İçin Kampanyalar düzenleyip bu konuların daha fazla konuşulmasını sağlamalıyız. Ancak sigara içilmesinin sebeplerden sadece bir tanesi olduğunu diğer zararlı çevresel nedenleri de göz önünde bulundurarak akciğer kanserinde daha fazla farkındalık yaratmamız gerekiyor.

Yeni projelerle, kapsamlı genetik profilleme ve şimdi gerçekleşen immünoterapi ile ışığı tünelin sonundaki yerden görebiliriz diye düşünmekteyim. Ancak gerçekten ilerleme kaydedebilmek için, bu hastalığın finansmanını artırmak zorundayız" dedi.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500