Advert
Advert
Advert

İLÇEMİZDE DE ÖZLEMLE ANILDI…

İLÇEMİZDE DE ÖZLEMLE ANILDI…
Bu içerik 1281 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

Cumhuriyetimizin Kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk, aramızdan ayrılışının 78. yılında, anıldı…

Anma programı dün saat 8.50’de Milas Kaymakamı Fuat Gürel tarafından “Kaymakamlık” ve Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat tarafından “Belediye Başkanlığı” çelenklerinin Atatürk Anıtına sunulmasıyla başladı.

Milas Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi sorumluluğunda gerçekleşen çelenk töreninde anıta çelenk sunumlarının ardından, 10 Kasım 1938’de Atatürk’ün yaşamını yitirdiği saat olan 09.05’te başlamak üzere 2 dakika saygı duruşunda bulunuldu. İstiklal Marşı eşliğinde göndere çekilen bayrağımız, akabinde yarıya indirilip gün batıncaya dek o şekilde kaldı. Siren sesi eşliğinde yapılan saygı duruşu sırasında bütün resmi, özel otolar ve siren tertibatı bulunan diğer kurum ve kuruluşlar, klakson ve siren çalarak saygı duruşuna katıldılar. Çelenk sunma törenin ardından program Milas Belediyesi Toplantı ve Düğün Salonu’nda devam etti.

09.30’da Belediye Toplantı Salonu’nda…

Milas Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi sorumluluğunda düzenlenen anma programının ikinci bölümü, Belediye Toplantı Salonu’nda saat 09.30′da saygı duruşunda bulunularak istiklal marşımızın seslendirilmesiyle başladı.

Daha sonra Milas Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Hamit İzdaş günün önem ve anlamını belirten bir konuşma yaptı. İzdaş konuşmasında şunları söyledi:

“Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün vefatının 78. yıl dönümünde onu anmak bizlere ülkemize ve dünyamıza kazandırdığı müstesna değerleri bir kez daha hatırlamak için burada toplanmış bulunuyoruz.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü anmak ve hatırlamak diyoruz; çünkü ‘Milletler, maddi ve manevi güçlerini yitirmekle yıkılmazlar. Milletleri yok eden illet; hafızalarını yitirmiş olmalarıdır.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk orduları dağıtılmış bir devletten, Ankara ve İzmit arasına sıkışmış bir devletten bütün yokluklar ve yoksunluklar içerisinde Milletin İradesini arkasına alarak yurduna değen düşmanın namahrem elini söküp atan dünya var oldukça yaşayacak olan devletimizin kurucusudur.

Bizler; milli hudutlarla çevrili olarak, içerisinde bölücü ve yıkıcı unsurları etkisiz kılınmış, iç çekişmelerden ve dış müdahalelerden arınmış yeni bir vatan üzerinde tarihi varlık alanına tekrar çıkmış, varlığını, namusunu, topraklarını düşman işgalinden, egemenliğini baskı ve zulümlerden kurtarmak için Mustafa Kemal Paşa'nın öncülüğünde ve liderliğinde başlattığı millet mücadelesini başarılarla ve zaferlerle sonuçlandırmış ve bütün dünyaya kabul ettirmiş bir milletin, Türk Milleti'nin çocukları olarak unutmayalım.

Bu aziz vatanı gençliğini, hayallerini, canı, kanı, pahasına bize emanet eden Çanakkale'de ölüme koşan çocuklarımızı, Sarıkamış'ın dağlarında donan canlarımızı, Sakarya'yı, Dumlupınar’daki yiğitlerimizi unutmayalım. Tüm umutların bittiği yerde umudunu kaybetmeyen bir tek insanın etrafında, Gazi Mustafa Kemal'in etrafında toplanan askerimizi-ulusumuza, tek paltosunu askerinin sırtına veren halkımızı, dünyanın geri kalmış veya geri bıraktırılmış, zamanının medeniyet denen tek dişi kalmış canavarına yem edilmiş halklarına bir umut daha olduğunu gösteren Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü unutmayalım.

Kurtuluş savaşı yıllarımızda ülkemize kasteden düşman güruhunu 15 Temmuz da yine karşımızda gördük. Tanklarımızı Uçaklarımızı karşımızda bulduk. Ne demişti Gazi Mustafa Kemal Atatürk ‘Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerait içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!’ Aynı millet bu kanın gücüyle aynı iradeyi ortaya koyarak kalkışmacılara göğsünü siper ederek tekrar püskürtmüştür.

Bugün aramızda dahi Atatürk'ün yaptıklarını küçük görenlerin, 15 Temmuz Kahramanlarını hor görenlerin olabileceğini biliyoruz. Kendini gizleyen Milli olmayan bu unsurları Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde İstiklal Savaşında reddettik, bugünde red ediyoruz.

Mustafa Kemal Atatürk'ün dediği gibi ‘Bugün hepimize düşen ortak görev; ulusal değerlere, bilince, Cumhuriyet'e sahip çıkmak, Çanakkale'yi, Kurtuluş Savaşı'nı kazanan ruhu korumak ve bu bilinci gelecek kuşaklara aktarmaktır.’ Ve yine Gazi diyor ki ‘Milletlerin tarihinde bazı dönemler vardır ki, belli amaçlara erişebilmek için maddî ve manevî ne kadar kuvvet varsa hepsini bir araya toplamak ve aynı doğrultuya yöneltmek gerekir. Milletimiz, böyle bir toplanma ve birleşme hareketinin önemli sonuçlarını günümüzde bir kez daha kavramıştır.’

Bugün milletçe yaşadığımız olaylar göstermiştir ki Mustafa Kemal Atatürk'ün fikirlerine, tecrübelerine, Türk milletine gösterdiği hedeflere daha bir ihtiyacımız var, bu nedenle unutmamak, hatırlamak ve her daim hatırlatmak yükümlülüğümüz vardır. İşte bu ihtiyaçladır ki 10 Kasımlar, büyük lider Mustafa Kemal'i hayır ve minnetle anmanın yanında onun fikirlerini, sözlerini, hedeflerini anlamak ve anlatma vesilesi olmalıdır. Sözlerime yine Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün sözleriyle son veriyorum. Türk Milleti yeni bir iman ve kesin bir milli azim ile yeni bir devlet kurmuştur bu devletin dayandığı esaslar ‘Tam Bağımsızlık’ ve ‘Kayıtsız Şartsız Milli Egemenlikten ibarettir. Yeni Türkiye devletinin yapısının ruhu Milli Egemenliktir. Milletin Kayıtsız Şartsız Egemenliğidir...’ Sevgi, saygı, minnet ve şükranla anıyoruz.”

Ödül töreni…

Okul Müdürü İzdaş’ın yapmış olduğu konuşmanın ardından 10 Kasım dolayısıyla ilçemizde yapılan resim, şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi.

İlkokullar arası “Atatürk’ü Anlamak” konulu resim yarışmasında birinci olan Milas Gümüşlük İlkokulu’ndan Sezer Kırca’ya, ikinci olan Milas Özel Sınav İlkokulu’ndan Ayşenur Çakır’a, üçüncü olan Milas Beçin İlkokulu’ndan Elçin Arslandağ’a

Ortaokullar arası “Atatürk’ü Anlamak” konulu şiir yarışmasında birinci olan Milas Merkez Ortaokulu’ndan Nuri Berk Avcı’ya, ikinci olan Milas Gümüşlük Ortaokulu’ndan Buket Biçil’e, üçüncü olan 23 Nisan Ortaokulu’ndan Helin İnak’a

Liseler arası “Atatürk’ü Anlamak” konulu kompozisyon yarışmasında birinci olan Dr. Mete Ersoy Anadolu Lisesi’nden Ceyda Yaman’a, ikinci olan Milas Sebahattin Akyüz Fen Lisesi’nden Şeyda Bozbağ’a ve üçüncü olan Milas Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nden Gamze Seyhan’a ödülleri, Milas Kaymakamı Fuat Gürel, Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, Milas Cumhuriyet Başsavcısı Bilal Gümüş ve Milas Garnizon Komutanı Hava Silah Sistem Albay Cenk Erataç tarafından verildi.

Oratoryo ve koro ile sona erdi…

Milas Belediyesi Toplantı ve Düğün Salonu’ndaki anma programı Milas Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğretmenleri ve öğrencileri tarafından hazırlanan “10 Kasım” oratoryosu, ardından ise Milas Musiki Cemiyeti ile Milas Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğretmenleri tarafından Mustafa Kemal Atatürk’ün sevdiği şarkılardan oluşan koronun seslendirdiği şarkılarla sona erdi. 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500