Advert
Advert
Advert

MİLAS, AĞIZ DİŞ SAĞLIĞI MERKEZİNİ HAK ETMİYOR MU?

MİLAS, AĞIZ DİŞ SAĞLIĞI MERKEZİNİ HAK ETMİYOR MU?
Bu içerik 6666 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

Milas her gün büyüyen ve gelişen bir ilçe... Bu büyümeyle birlikte ilçemizde birçok sıkıntı da gün yüzüne çıkıyor. Bu sıkıntıların en başında ise sağlık hizmetleri yer alıyor. 75. Yıl Milas Devlet Hastanesi diş polikliniğinde yüzlerce hasta saatlerce sıra bekliyor. Nüfusu 132 bin olan ilçemiz Milas’ta, 7 doktorla hizmet veren diş polikliniğinde doktorlar zor şartlar altında sağlık hizmeti sunarken, hastalar da yoğunluk nedeniyle sıkıntı yaşıyor.

İlçemizde diş hekimi kadrosu 8 olmasına rağmen aktif diş doktoru sayısı maalesef 7. Buna karşılık Muğla Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi’de diş hekimi kadrosu 40, Fethiye’de diş hekimi kadrosu 20 iken aktif diş hekimi sayısı 30, Bodrum’un diş hekimi kadrosu 12 iken aktif diş doktoru sayısı 15.

Öte yandan Milas’ta bir yılda bir diş hekimine düşen hasta sayısı 26.600 iken, Bodrum’da 9.400, Fethiye’de 4.733, Muğla’da ise yılda bir diş hekimine düşen hasta sayısı 2.500 civarındadır. 132 bin nüfuslu Milas’ta Devlet Hastanesi bünyesindeki 8 hekim kadrolu Diş Polikliniği ihtiyaca cevap vermekte zorlanırken, hastanede 2 ünite tam teçhizat hekim olmadığı için atıl durumda bekliyor. 75. Yıl Milas Devlet Hastanesi’nde 7 diş hekimi ile aktif sağlık hizmeti tamamen doktorların özverisi ve iş ahlakı sayesinde yürütülüyor.

Bir başka çarpıcı nokta ise Fethiye’de yer alan Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi’nde hekimler protez yapmak için hasta beklerken, Milas’ta hekimler protez için hastalarına en az bir ay sonrasına randevu verebiliyor. Bu kadar hasta potansiyeli olan Milas’ın diş hekimi kadrosu en azından 15 olmalıyken, 7 doktorla bu işi yürütmeleri mümkün görünmüyor. Poliklinikte yaşanan izdihamı görmezlikten gelen yöneticilerin bir an önce bu konuya el atması ve hastaların mağduriyetinin ortadan kaldırılması için Milas’a Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi kazandırılması gerekiyor.

Yerel yönetici ve siyasilerin bu ve benzeri konularda bir atılım yapmadığı ilçemizde halkımız da duyarsızlaşmış durumda. Hiçbir olay ya da sorun karşısında ses çıkarmayan vatandaşların artık seslerini yükseltip talep ve önerilerini açık yüreklilikte ifade etmesi gerekiyor. Özellikle de bölgemiz siyasetçilerinden ve yerel yöneticilerden beklenen Milas’a Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi kurulması için gerekli çalışmaları başlatmaları. Milas, gerek hasta potansiyeli gerekse fiziki yapısı, ürettiği sağlık hizmeti kalite ve sayısıyla kesinlikle ADSM’yi hak ediyor. 

Milas’ın sağlık alanındaki en büyük ihtiyaçlarından birisi olan Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi’nin açılması durumunda, çok önemli bir ihtiyaca cevap verecek. Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi’nin açılması ile birlikte ilçemizde yer alan 132 bin insan hak ettiği modern ve sağlıklı koşullarda hizmet almış olacak. Her şeyden önce Milas’taki ve çevre ilçelerden gelen hastalar randevu almak için aylarca beklemek zorunda kalmayacak. 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Leyla Güneş     0000-00-00 Kesinlikle çözüm bulunmalı.6 yaşında kızım apseli dişiyle kaç gündür ateşleniyor ve biz randevu alamıyoruz bile.Umarım biran önce çözüm bulunur ve milasımızın güzel insanları bu sıkıntıdan kurtulur.
murat yıldırım     2016-11-11 doğruluğu kesinlikle tartışılamayacak tesbitler için umarım yetkililer bir şeyler yaparlar.