Advert
Advert
Advert

ŞEHİR PLANCILARI MİLAS’I KONUŞTU…

ŞEHİR PLANCILARI MİLAS’I KONUŞTU…
Bu içerik 2521 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

Şehirlerde; konut, endüstri, ticaret, eğitim, sağlık vb. gereksinimler için arazinin nasıl kullanılacağına, binaların nerelere hangi yoğunlukta yerleştirileceğine karar veren ve bu kararın uygulanmasıyla ilgilenen şehir plancıları son yıllarda ülkemizde öne çıkan meslek grubu olarak tanınıyor.

 

Sosyo-ekonomik gelişmelere paralel olarak şehirlerin gelişmesi için gerekli mekân düzenlemesini en uygun ve ekonomik biçimde oluşturmaya çalışan, bunun için doğal çevre, sosyo-ekonomik yapı ve şehrin mekân yapısı arasında var olan ya da olması gereken karşılıklı ilişkileri dikkate alan şehir plancıları bu gözde mesleğin uygulayıcıları olarak öne çıkıyor.

Şehrin fiziksel, sosyo-ekonomik ve demografik (nüfus) durumunu da inceleyen, geleceğe ilişkin tahminler yapan şehir plancısının, bir kentin planının hazırlanması ve planın uygulanması aşamalarında, sosyal mühendislik ve yönetim bilimlerinden çok sayıda uzmanla bir arada çalışması gerekmektedir. Kentin gelişimi ve biçimi ile ilgili kararları şehir plancısı verirken; örneğin, alt yapı ile ilgili uygulamalarda çevre mühendisleriyle, açık alan düzenlemeleri ile ilgili konularda peyzaj mimarlarıyla işbirliğine gerek duyulmaktadır.

Ülkemizde yeni bir meslek olan şehir plancılığı gerek kamu kesiminde gerek özel kesimde kolay ve oldukça doyurucu ücretli iş bulabilmektedirler.

İlçemizde de son yıllarda sayıları artan şehir plancıları için 8 Kasım, özel ve anlamlı bir gün olarak biliniyor. Her yıl 8 Kasım’da kutlanan ‘Dünya Şehircilik Günü’ ilk kez bu sene ilçemizde de farklı yöntemlerle kutlanmaya başlandı.

Odanın Milas Temsilcisi Sibel Karakaş’ın öncülüğünde ilçemizdeki şehir plancıları, kutlama etkinlikleri kapsamında bir araya gelerek, hem bu anlamlı ve özel günlerini kutladılar, hem de genel anlamda Milas’ı ve kendi meslekleri açısından Milas’ın sorunlarını konuştular.

Şehir Plancısı olan ve aynı zamanda Milas Belediyesi Plan ve Proje Müdürlüğü görevini yürüten Bekir Öner’i makamında ziyaret eden şehir plancıları Sibel Karakaş, Ezgi Ummahan Sökelioğlu ve Ferkan Fehmi Varan, şehir plancılığı mesleğin ülkemizde ve ilçemizde geldiği son noktayı ve her açıdan gelişme kaydeden Milas’ı konuştular.

Çarpık kentleşmenin önüne geçilmesi, yaşanabilir bir kent için planlamanın ne denli önemli olduğu ziyaretin ana gündemi olarak tartışılırken, doğal çevrenin bilinçsizce tahrip edilmesi, birçok ilde olduğu gibi Muğla genelinde de yaklaşık 30 yılı aşan süredir Koruma Amaçlı İmar Planlarının tamamlanamamış olması, teknik altyapı hizmetlerinin yapılamaması, kaçak yapılaşma sorununun sıklıkla gündeme gelmesinin, çevresel ve sosyal olarak ilimizdeki en ciddi sorunlardan biri olarak görüldüğü konuşuldu.

Oda Temsilcisi Sibel Karakaş; “Geçen yıl ilçemizde tamamlanan ancak Muğla’nın diğer birçok ilçesinde henüz hizmete sunulamayan, bir kentin can damarları olan altyapı hizmetlerinin sunulmasında mevcutta yaşanan sıkıntılar artabileceği gibi; doğal ve ekolojik çevrenin daha hızlı tahrip olabileceği endişesini taşımaktayız. Günümüze kadar İlimizin birçok noktasında yaşanmış olan “plansızlık” problemleri devam ederken bakanlık tarafından yürütülen çalışmanın onaylanması durumunda “Onaylı İmar Planlarının” hukuki durumları birer muamma olacak, yürütmelerinin durması mümkün olabilecek, çevresel ve sosyal değerlerin hızla tahrip edilmesi de söz konusu olabilecektir. Bu nedenle “Planlama Altyapısı” da göz önünde bulundurulmalı, günü kurtarıcı çözümler yerine; planlı ve koruma-kullanma dengesini gözeten yaklaşımların önü açılmalıdır” dedi.

Milas özelinde de mesleğin son durumu masaya yatırılırken, sayıları her geçen gün artan şehir plancılarının, geleceğin Milas’ında söz sahibi olacağı vurgulandı. 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500