Advert
Advert
Advert

78. YILINDA ÖZLEMLE ANIYORUZ…

78. YILINDA ÖZLEMLE ANIYORUZ…
Bu içerik 3135 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

Cumhuriyetimizin Kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk, aramızdan ayrılışının 78. yılında, yarın anılacak.

10 Kasım 2016 Perşembe (yarın) yapılacak anma etkinliğinde ilk olarak çelenkler saat 08.55′te Atatürk Anıtına sunulacak. Çelenk sunumlarının ardından, 10 Kasım 1938’de Atatürk’ün yaşamını yitirdiği saat olan 09.05’te başlamak üzere 2 dakika saygı duruşunda bulunulacak ve İstiklal Marşı söylenecek. İstiklal Marşı eşliğinde göndere çekilen bayrağımız, akabinde yarıya indirilip gün batıncaya dek o şekilde kalacak. Siren sesi eşliğinde yapılacak saygı duruşu sırasında bütün resmi, özel otolar ve siren tertibatı bulunan diğer kurum ve kuruluşlar, klakson ve siren çalarak saygı duruşuna katılacaklar.

09.30’da Belediye Toplantı Salonu’nda…

Milas Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin sorumluluğunda düzenlenecek olan anma programının ikinci bölümü, Belediye Toplantı Salonu’nda saat 09.30′da başlayacak. Milas Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Hamit İzdaş’ın yapacağı konuşmanın ardından, gün dolayısıyla düzenlenen resim, şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödülleri verilecek.

Anma programı, Atatürk Orotoryosu ve Atatürk’ün sevdiği türkülerin seslendirilmesiyle sona erecek.

10 Kasım Atatürk’ü Anma Günü Mesajları…

Muğla Valisi Amir Çiçek;

“Değerli Muğlalılar,

Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni kurarak bizlere en değerli mirası bırakan, milletimizin bağımsız yaşamasını her şeyin üstünde tutarak, büyük mücadeleyi başlatan Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ebediyete intikalinin 78. yıl dönümünde Ata’mızı özlem, saygı, sevgi ve minnetle anıyoruz.

Atatürk’ü anmak demek onun güçlüklerle kurduğu Türkiye Cumhuriyeti’ni korumak için her zaman bilinçli olmak, içerde ve dışarda ülkemizin bağımsızlığını tehdit eden unsurlara fırsat vermemektir. Bu doğrultuda, aziz milletimiz 15 Temmuz’da hainlere meydan vermeyerek Atatürk’ün mirası cumhuriyet ve demokrasiye sahip çıkmış, istikbali ve istiklalimizi korumuştur.  Ulu Önder’in ‘Cumhuriyeti biz kurduk sizler yaşatacaksınız.’ ifadesinde olduğu gibi canlarını feda etmek uğruna kendilerini tankların önüne atan milletimiz bu devletin kolay yıkılmayacağını bir kere daha göstermiştir.

“Benim naçiz vücudum elbet bir gün toprak olacaktır ancak Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır” sözüyle millet iradesine ve bağımsızlığa verdiği öneme işaret eden Atatürk’ün emanetine sahip çıkmak, daha güçlü bir Türkiye olarak milletçe çok çalışmak, Türkiye Cumhuriyeti’nin bölünmez bütünlüğünü sonsuza kadar korumak, Ata’ya duyduğumuz saygının en güzel göstergesi olacaktır.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni koruma yolunda hepimize büyük sorumluluk düştüğünü hatırlatır, devletimizi kurarak bizlere bağımsızlığı emanet eden Büyük Önder Atatürk’ü saygı, minnet ve şükranla anarım.”

Milas Kaymakamı Fuat Gürel;

"Adını Türk tarihine altın harflerle yazdıran Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu büyük önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü 78. Yılında özlem ve rahmetle anıyoruz.

Bugün bu vesileyle başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm şehitlerimize ve vefat eden gazilerimize rahmet diliyorum."

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün;

“Mustafa Kemal ATATÜRK, 1881 yılında dünyaya gelen ve aramızdan ayrıldığı 1938 yılına kadar ömrünü vatanı için mücadele ederek geçiren bir devlet adamı. Askeri dehasıyla çevresi düşmanlarla sarılı, yıkılmış bir imparatorluktan, özgürlüğüne ve bağımsızlığına düşkün Türk Milleti’nin desteğini arkasına alarak pırıl pırıl bir Cumhuriyet kuran büyük bir siyasetçi. Askeri başarıları ile dünya devletlerine kendisine hayran bırakan kazandığı savaşlara rağmen “Yurtta Barış, Dünya’da Barış” diyen tek komutan, gerçekleştirdiği yenilikler, devrimleri inkılaplar ile dünya devletlerinin örnek aldığı bir lider. Halk iradesine, demokrasiye, insan haklarına, herkese eşit adalete, özgür basına, seçme ve seçilme hakkını dünyada birçok devletten önce kadınlara verecek kadar eşitliğe, Türk Dil ve Türk Tarih kurumunu kuracak kadar özüne, “Ne Mutlu Türküm Diyene” diyecek kadar Türk Milleti’ne inanan bir insan. Bizler Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü her 19 Mayıs’ta, 30 Ağustos’ta, 29 Ekim’de, 10 Kasım’da, şanlı Türk Bayrağı’mızın çekildiği ve özgürce nefes alabildiğimiz vatan topraklarında her gün saygı, minnet, özlemle anıyoruz. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü Fikirleri, düşünceleri, ileri görüşlülüğü, inkılapları ve en büyük mirası Türkiye Cumhuriyeti’ne her zamankinden daha fazla sahip çıkarak ilelebet yaşatacağız.”

Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat;

 “Bugün O'nu kaybetmenin hüznünü yaşarken, O'na olan inancımızı bir kez daha tazeliyoruz.

Demokratik, laik ve çağdaş değerlerle oluşturulmuş 'en büyük eser' olan Türkiye Cumhuriyeti'nin emanet edildiği genç nesiller olarak; Mustafa Kemal Atatürk’ün göstermiş olduğu yolda doğruluktan, eşitlikten, adaletten ve demokrasiden vazgeçmeden, bu emaneti koruyacağımıza bir kez daha söz veriyoruz.

Bu duygu ve düşüncelerle Mustafa Kemal Atatürk'ü özlem, saygı, sevgi ve rahmetle anıyorum.”

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500