Advert
Advert
Advert

KEMİKLER MAHALLE MECLİSİ OLUŞTURULDU…

KEMİKLER MAHALLE MECLİSİ OLUŞTURULDU…
Bu içerik 611 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

Milas Kent Konseyi Kemikler Mahalle Meclisi’nin oluşumu yönünde ilk ve en önemli adım atıldı.

Kemikler Mahalle Meclisi’nin oluşum toplantısı 4 Kasım Cuma akşamı köy kahvesinde yapıldı.

Milas Kent Konseyi Başkanı Yrd. Doç. Dr. Mehmet Günlük, Yürütme Kurulu Üyeleri Talat Erol, İbrahim Köksal ve Kemal Kaşkar’ın Milas Kent Konseyi Yürütme Kurulunu temsilen yeraldıkları ve yaklaşık 40 mahalle sakininin katıldığı toplantı, Kemikler Mahallesi Muhtarı Kazım Bayındır’ın hoş geldiniz konuşmasıyla başladı.

Daha sonra söz alan Milas Kent Konseyi  Başkanı Yrd. Doç. Dr. Mehmet Günlük, kent konseylerinin oluşumu ve görevleri ile ilgili bilgi verdi, ardından Milas Kent Konseyi’nin çalışmalarından söz ederek, “Kent konseyleri, demokrasinin, seçimden seçime sadece oy kullanmaktan ibaret bir yönetim modeli olmadığına, demokrasinin kentlerin-köylerin ve ülkenin yönetimine katılarak yaşanmasının gereğine dikkat çeker. Bu bakımdan, Kadın, Gençlik, Çocuk ve Engelliler Meclislerimizin yanısıra Mahalle Meclislerimizi de adım adım oluşturuyoruz. Halkımızın taleplerinin ilgili makamlara iletilerek yerine getirilmesini, sorunların çözümünü kolaylaştırıcı çalışmalar yapıyoruz” dedi ve Milas Kent Konseyi’nin çeşitli çalışmalarından örnekler verdi.

Toplantıya katılan Milas Kent Konseyi Yürütme Kurulu Üyeleri Boğaziçi Mahallesi Muhtarı İbrahim Köksal ve Cumhuriyet Mahallesi Muhtarı Talat Erol ise mahalle meclislerinin önemine dikkat çeken konuşmalar yaptılar.

“Kendimi daha güçlü hissediyorum”

Boğaziçi Mahallesi Muhtarı İbrahim Köksal, Kemikler ile Boğaziçi’nin ‘aynı havzayı’ paylaştıklarını belirtip Büyükşehir modeliyle köyler mahalle edilince, köy muhtarlarının tüm yetkilerinin, yani muhtariyetlerinin ellerinden alındığına dikkat çekerek, “Bu tablo içinde mahalle meclislerinin varlığı bir kazançtır. Ben, Boğaziçi Mahalle Meclisi kurulduktan sonra, yetkileri elinden alınmış bir muhtar olarak kendimi daha güçlü hissediyorum” dedi.

“Gücünüze güç katmış olacaksınız”

Cumhuriyet Mahallesi Muhtarı Talat Erol ise, “Komşu Yakaköy’denim ben de, biliyorsunuz” diyerek başladığı sözlerini özetle şöyle sürdürdü: “Ben değil biz olarak daha güçlü oluruz. Mahalle Meclisi, muhtarımızın elini güçlendirecektir. Mahalle Meclisinizi  kurmakla gücünüze güç katmış olacaksınız.”

Yürütme Kurulu seçildi...

Toplantıda daha sonra, Meclis, Yürütme Kurulu ve Yürütme Kurulu  içinde görev paylaşımı ile ilgili bilgilendirme yapıldı ve Kemikler Mahalle Meclisi’nin Kurucu Yürütme Kurulu, gönüllü olarak katkıda bulunmak istediklerini beyan eden şu yurttaşlarımızdan oluştu:

Mehmet Feslikan, Hilmi Karaca, Faruk Serin, Ali Tavas, Sinan Sarı, Eşref Giritli, Hüseyin Bilge, Ali Develi, Mehmet Aşkın, Erol Baş ve Halil Giritli.

Bu isimler içinden Hüseyin Bilge, Kemikler Mahalle Meclisi Başkanlığına; Mehmet Feslikan, Kemikler Mahalle Meclisi Başkan Yardımcılığına ve Erol Baş ise Yazmanlığa oybirliğiyle seçildiler.

Kemiklerde de; Muhtarlık, Meclis ve Dernek birlikte …

Toplantının son bölümünde, Kemikler mahallemizin öncelikli bazı sorunları üzerinde konuşuldu ve yurttaşlarımız bazı taleplerini dile getirdiler.

Bu arada; ‘telefon’, ‘taşımalı eğitim’ ve ‘yollar’la ilgili sorunların yanında Milas Bodrum karayolu kenarında su taşkını riski olan bölgeye ilişkin endişelere bağlı talepler de dile getirildi.

Bu bölümde ayrıca, Boğaziçi deneyiminden hareketle; Kemikler Mahalle Muhtarlığı, Kemikler Kalkındırma, Yardımlaşma ve Güzelleştirme Derneği ile Kemikler Mahalle Meclisi’nin ortak hareket etmesi kararlaştırıldı.

Önümüzdeki günlerde; mahallenin yaşlı-genç-çocuk, kadın-erkeklerinin katılımlarıyla, olabildiğince geniş bir toplantıda Kemikler’in sorunları ve yurttaşların talepleri görüşülüp dilekçelendirilerek Milas Kent Konseyi Yürütme Kuruluna iletilecek.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500