Advert
Advert
Advert

KENT KONSEYİ YÜRÜTME KURULU TOPLANTISI YAPILDI…

KENT KONSEYİ YÜRÜTME KURULU TOPLANTISI YAPILDI…
Bu içerik 1460 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

Milas Kent Konseyi Yürütme Kurulu toplantısı, 31 Ekim Pazartesi günü, Milas Belediyesi Ek Hizmet Binası Toplantı Salonunda yapıldı…

Saat 17’de Milas Kent Konseyi Başkanı Yrd. Doç. Dr. Mehmet Günlük’ün başkanlığında başlayan toplantıya; Kurul Üyeleri Mehmet Sarban, İbrahim Köksal, Talat Erol, Meliha Tekin, Özay Sabancı, Kemal Kaşkar, Oktay Çelik, Mehmet Nergiz ile Konsey Sekreteri Burcu Kutsal Demirkol’un yanı sıra Milas Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Pembe Sarı katıldılar.

Cumartesi günü saat 14’te Karacahisar’da…

Toplantı, Karacahisar mahallemizde 5 Kasım Cumartesi günü saat 14’te Milas Kent Konseyi Kadın Meclisi tarafından önerilmiş olan bir Konsey etkinliği olarak “Halıcılık ve Kooperatifleşme” konulu konferans ile ilgili ayrıntıların görüşülüp netleştirilmesiyle başladı.

Buna göre; Konferans’ta Prof. Dr. Ayhan Çıkın “Yerel Kalkınmada Kadınlar ve Kooperatifler”, Öğretim Görevlisi Berna Sevinç ise “DOBAG Projesi (Halı dokuma geleneği olan yörelere geleneksel boyama tekniklerini yeniden tanıtmak amacıyla oluşturulan Doğal Boya Araştırma ve Geliştirme Projesi) ve Manisa Örselli Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatif Örnekleri” başlıklı sunumları yapacaklar.

Konferans etkinliği için yakın çevre köyler; Çamköy, Ulaş, Akçakaya, Bayır, Gürceğiz, Söğütçük ve Alaçam muhtarları ile yapılan ön görüşmelerle ilgili bilgi verildi. Bu arada, Fesleğen, Çiftlik, Kuzyaka ve Dörtyol muhtarları ile de iletişim kurulup adı geçen kırsal mahallelerimizden de vatandaşlarımızın katılımının sağlanması görüşüldü.

İlçemiz merkezi ve ‘uzak köyler’den de katılmak isteyen hemşerilerimiz için, 5 Kasım Cumartesi günü Açık Hava Tiyatrosu arkasından saat 13’te servis kaldırılması da benimsenen öneriler arasındaydı.

Bahçe – Balkon Güzellik Yarışması Ödülleri…

Toplantıda daha sonra, Milas 3. Zeytin Hasat Şenliği programı kapsamında, 20 Kasım Pazar günü verilecek olan Milas Kent Konseyi Bahçe – Balkon Güzellik Yarışması Ödüllerini verecek Yürütme Kurulu Üyeleri; Mehmet Günlük, İbrahim Köksal, Mehmet Sarban, Meliha Tekin, Talat Erol ve Özay Sabancı olarak belirlendi.

Türkiye Kent Konseyleri Platformu Nevşehir Buluşması…

Türkiye Kent Konseyleri Platformu’nun 5 – 6 Kasım tarihlerinde Nevşehir’de yapılacak olan 20. Buluşmasına Milas Kent Konseyi’ni temsilen Milas Kent Konseyi Başkanı Yrd. Doç. Dr. Mehmet Günlük’ün yanı sıra Yürütme Kurulu Üyesi Meliha Tekin’in katılması kararlaştırıldı.

Boğaziçi Mahalle Meclisi’nden gelen dilekçeler…

Toplantıda daha sonra, Boğaziçi Mahalle Meclisi’nden gelen dilekçelerin görüşülmesine geçilmeden önce söz alan Boğaziçi Muhtarı ve Milas Kent Konseyi Yürütme Kurulu Üyesi İbrahim Köksal; “Muhtarlığımız ve Sayın Ahmet Ulukut Başkanlığındaki Boğaziçi Mahalle Meclisimiz, Güllük Mahalle Meclisi ve Site yöneticilerinin katılımlarıyla müşterek sorunlarımızın görüşüldüğü ortak bir toplantı yaptık. Çok verimli bir toplantı oldu. Mahalle Meclisimiz bünyesinde bir komisyon kuruldu ve bu komisyon sitelerdeki arıtmalarla ilgili gözlemlerde bulunup bu gözlemlerini raporlaştırdı” dedi.

Milas Kent Konseyi Yürütme Kurulu, sürdürülen çalışmalar dolayısıyla, Ahmet Ulukut’un şahsında Boğaziçi Mahalle Meclisi’ne teşekkürlerini sundu ve dilekçelerin okunmasına geçildi.  

Buna göre, Boğaziçi Mahalle Meclisi’nin;

Mahallede ‘yeşil alan’ olarak ayrılan yerlerin moloz-çeşitli atıklar ve çöplük alanı olarak kullanılıyor olmasının önlenmesi adına bu yerlerde ‘yeşil alanlar’ oluşturulması,

Özellikle yaz aylarında artan çöp miktarına uygun çöp toplama seferi planlanması,

Boğaziçi’nde başıboş hayvan sayısındaki artışa bağlı olarak Milas Belediyesi’nin Veterinerlik hizmeti sunumunu artırması,

Mahalle içinde; yazlık sinema, elişi hediyelik eşya sergilikleri, Çocuk Parkı gibi aktivite alanları oluşturulması,

Ve 52 sitenin yeraldığı Boğaziçi bölgesinde yol kalite ve kapasitesini arttırıcı yatırımların yapılması olarak özetlenebilecek istemleriyle ilgili olarak Milas Belediye Başkanlığı ile yazışma yapılması kararlaştırıldı.

Çevre Denetleme Komisyonu…

Ayrıca; Boğaziçi Mahalle Meclisi Çevre Denetleme Komisyonu adıyla oluşturulan komisyonun, 43 sitenin 42’sindeki arıtmalarla ilgili gözlemlerine ilişkin raporu okundu.

Sadece bir sitenin gözlem çalışmasına izin vermediği, gözlem yapılan diğer bazı sitelerde de belirlenen sorunların dile getirildiği raporla ilgili dilekçede, konunun Muğla Çevre İl Müdürlüğü’ne aktarılması talep ediliyordu.

Milas Kent Konseyi Yürütme Kurulu, Boğaziçi Mahalle Meclisi Çevre Denetleme Komisyonu raporuyla ilgili olarak Muğla Çevre İl Müdürlüğü ile yazışma yapılmasını kararlaştırdı.

Kemikler Mahalle Meclisi de kuruluyor…

Toplantı, Kemikler Mahalle Meclisi’nin kuruluş toplantısının 4 Kasım Cuma akşamı saat 19’da yapılacağı bilgisinin paylaşılmasıyla sona erdi.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500