Advert
Advert
Advert

CUMHURİYETİMİZİN 93. YILI KUTLU OLSUN…

CUMHURİYETİMİZİN 93. YILI KUTLU OLSUN…
Bu içerik 5767 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın 93’üncü yılı ilçemizde Milas Şehir Stadyumu’nda gerçekleşen programla coşkulu bir şekilde kutlandı… İlçemiz protokolün öğrencileri ve halkı selamlamasıyla başlayan törende öğrenciler tarafından gerçekleştirilen gösteriler alkışlarla izlenildi…

İlçemizde Dr. Mete Ersoy Anadolu Lisesince düzenlenen ve Milas Kaymakamlığı, Milas Belediye Başkanlığı ve Milas Garnizon Komutanlığı çelenklerinin Atatürk anıtına sunulmasıyla başlayan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı resmi kutlama programı Cumartesi günü düzenlenen etkinliklerle devam etti.

28 Ekim Cumartesi günü sabah saat 9’da Milas Kaymakamı Fuat Gürel’in makamda tebrikleri kabul etmesiyle başlayan program daha sonra bugün (29.10.2016) saat 9.45’den itibaren Milas Şehir Stadyumu’nda devam etti.

İlçemizde de büyük bir coşku ile…

Kaymakam, Belediye Başkanı ve Garnizon Komutanının törene katılan öğrenci ve halkımızın bayramını kutlamasıyla başlayan tören Dr. Mete Ersoy Anadolu Lisesi Müzik Öğretmeni Lütfi Matur yönetiminde saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşımızın okunmasıyla devam etti.

Günün anlam ve önemiyle ilgili konuşmasını yapmak üzere kürsüye davet edilen Milas Kaymakamı Fuat Gürel, öğrencileri ve törene katılanları selamlayarak başladığı konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Türk milletinin tarihte eşi benzeri görülmemiş kahramanlık destanları yazarak gerçekleştirdiği milli mücadelenin sonunda kurduğu Cumhuriyetimizin 93. yıl dönümü olan bugünü tüm yurtta olduğu gibi ilçemizde de büyük bir coşku ile kutlamaktayız.

Kurtuluş Savaşının kazanılmasından sonra, Türkiye Büyük Millet Meclisi, büyük devlet adamı Mustafa Kemal Atatürk'ün genç Türk Devleti için kafasında tasarladığı yönetim şekli olan Cumhuriyeti, 29 Ekim 1923 tarihinde kabul etmiştir.

Atamızın 20. yüzyılın başlarında Milletimiz için uygun gördüğü, İnsan hakları, demokrasi ve hukukun üstünlüğü ile taçlanmış, insan odaklı, devlet millet kaynaşmasını sağlamış Cumhuriyet, öyle bir yönetim şeklidir ki, bu yapı içerisinde hiç kimsenin ırkına, milliyetine, inancına bakılmaz, bu topraklar üzerinde yaşayan herkes, bu ülkenin birinci sınıf vatandaşı olarak kabul edilir ve ona göre muamele görür.

Türkiye Cumhuriyetinin 93 yıllık öyküsü bir başarı, bir uygarlaşma öyküsüdür. Bugün Türkiye, İslâm dünyasındaki tek laik ve demokratik Cumhuriyet, çağdaş bir ülke, bölgesinde hatırı sayılan güç, bir istikrar unsuru ve Avrupa Birliğine aday ülkedir. Türkiye Cumhuriyeti; bugün ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün gösterdiği muasır medeniyet yolunda dev adımlarla yürüyen bir dünya devletidir.

15 Temmuz gecesi Ulu Önderimizin bizlere emaneti olan Cumhuriyetimiz ve demokrasimiz hain bir darbe girişimi ile karşı karşıya kalmış, Cumhuriyetimize kastedenler, Cumhuriyetine sahip çıkan halkımız tarafından bertaraf edilmiş, gelecek nesillere, bedeli kanla, canla ödenmiş daha güçlü bir Cumhuriyet bırakılmıştır.

Değerli Milaslılar;

Şüphesiz ki, insan onuruna, yaradılışına en yakışır rejimin adıdır Cumhuriyet. Cumhuriyeti ideal rejim yapan özellik ise, milleti ve iradesini ön plana çıkarması ve bunun üzerinde herhangi bir güç tanımamasıdır.

Türkiye Cumhuriyeti; önünde uzanan aydınlık yolda emin adımlarla ilerlemeye devam edecek, benimsediği evrensel ilkeleri muhafaza ederek, uygar dünyanın onurlu bir üyesi olmak için verdiği kararlı mücadeleyi sürdürecektir.

Sevgili gençler;

Sizler geleceğimiz, ümidimizsiniz. Ülkemizin, uygar milletler arasında hak ettiği yeri almasında hayati görev size düşmektedir. Size emanet edilen değerleri muhafaza etmek, daha ileriye taşımak sorumluluğu sizin omuzlarınızdadır. Büyük önderimiz Mustafa Kemal Atatürk ‘Bu eseri ona bırakacağım ve gözüm arkada kalmayacak’ sözleri ile işaret ettiği ve Cumhuriyeti emanet ettiği, ‘fikri hür vicdani hür nesiller’ siz sevgili gençlersiniz.

Kalkınmış, huzurlu, istikrara kavuşmuş, bir ülke olmak; bizden sonraki nesillerin vatandaşlığından gurur ve onur duyacakları bir Cumhuriyet bırakmak demokrasimizden ve diğer kazanımlarımızdan hiç bir taviz vermeden daha ileriye ulaşmak temel hedefimiz olmalıdır.

Bu duygu ve düşüncelerle, bu anlamlı günde, başta Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere İstiklal Savaşımızın bütün kahramanlarını, milletimizin gönlünde ölümsüzleşen şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmetle, şükranla anıyor, Ulu Önder Atatürk’ün bizlere emanet ettiği Cumhuriyeti ve değerlerini koruyacağımıza ve daha ileriye götürme kararlılığında olduğumuzu bir kez daha ifade ederek bayramınızı kutluyor sevgi ve saygılarımı sunuyorum.”

Kompozisyon, şiir ve resim yarışması ödülleri…

Kaymakam Gürel’in yaptığı konuşmanın ardından Dr. Mete Ersoy Anadolu Lisesi öğrencileri tarafından şiirler okunup koro ve solo parçalar seslendirildi. Daha sonra ise “Cumhuriyet ve Demokrasi” konulu yarışmada dereceye giren kompozisyon ve şiirler okunarak, Cumhuriyetin 93. Yılı nedeniyle “Cumhuriyet ve Demokrasi” konulu resim, şiir ve kompozisyon dallarında düzenlenen yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi.

Liseler arasında düzenlenen kompozisyon yarışmasında “Andım var benim” adlı eseriyle birinci olan Dr. Mete Ersoy Anadolu Lisesi öğrencisi Ceyda Yaman’a, “Cumhuriyet mucizesi” adlı eseriyle ikinci olan Sebahattin Akyüz Fen Lisesi öğrencisi Fatma Ece Acar’a, “Cumhuriyet ve demokrasi” eseriyle üçüncü olan Sebahattin Akyüz Anadolu Lisesi öğrencisi Şeyda Bozdağ’a;

Ortaokullar arasında düzenlenen şiir yarışmasında birinci olan Milas Özel Özge Ortaokulu öğrencisi Semiha Gül’e, ikinci olan Ağaçlıhöyük Ertuğrul Menteşe Ortaokulu öğrencisi Pembe Naz Çoban’a, üçüncü olan Beçin Ortaokulu öğrencisi Feyza Çelik’e;

İlkokullar arasında düzenlenen resim yarışmasında birinci olan Merkez İlkokulu öğrencisi Azra Giren’e, ikinci olan Özel Özge İlkokulu öğrencisi Fatma Turgut’a ve üçüncü olan Gümüşlük İlkokulu öğrencisi Nehir Naz Çardak’a ödülleri Milas Kaymakamı Fuat Gürel, Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat ve Milas Garnizon Komutanı Albay Cenk Erataç tarafından verildi.

Jimnastik, okçuluk, halk oyunları…

Ödül törenin ardından kutlama programı, jimnastik hareketleri, okçuluk ve halk oyunları gösterileri ile sürüp, Atatürk’ün Gençliğe Hitabesinin okunmasıyla devam etti.

Etkinlik, ilçemizdeki okulların tören geçişi ile sona erdi.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500