Advert
Advert
Advert

10 YIL ARADAN SONRA YENİDEN BAŞLANDI…

10 YIL ARADAN SONRA YENİDEN BAŞLANDI…
Bu içerik 7416 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

İlçemizde 10 yıl önce bir apartman inşaatı çalışması sırasında tarihi kalıntılara rastlanılması üzerine başlatılan ve daha sonra yarım bırakılan kurtarma kazıları, yeniden başlatıldı…

Hayıtlı Mahallesi Nur Sokak’ta yer alan bir arazide 10 yıl önce başlatılan inşaat temel kazı çalışmaları sırasında bölgede tarihi kalıntılara rastlanılması üzerine çalışmalar durdurulmuş, alanda Milas Müze Müdürlüğü ekipleri tarafından kurtarma kazı çalışmalarına başlanılmıştı.

Bir süre devam eden ve daha sonra durdurulan çalışmalar arazi sahibinin başvurusu üzerine Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın izni, Muğla Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Müdürlüğü’nün kararıyla yeniden başlatıldı.

Roma dönemine ait seramik fırını…

Yeniden başlatılan kurtarma çalışmalar sırasında bölgede topraktan yapılmış çeşitli kaplar bulundu. Bölgede Roma dönemine ait seramik fırını kalıntılarına da rastlanıldı.

4 mezar kalıntısı…

Daha önce yapılan çalışmalar sırasında dört mezar kalıntısı da ortaya çıkarılmıştı. Kazı alanında farklı dönemlere ait yapı taşları da bulundu. Daha önceki yıllarda bölgedeki yapılaşmalar sırasında ortaya çıkan tarihi taşların bu bölgeye atılmış olabileceği düşünülüyor.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
adanalı     2016-10-31 10 yıl klasik türkiye gerçekleri