Advert
Advert
Advert

ÇİFTÇİLERE YEM BİTKİSİ TOHUMU DAĞITILDI…

ÇİFTÇİLERE YEM BİTKİSİ TOHUMU DAĞITILDI…
Bu içerik 1833 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

Muğla Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı kırsal kalkınma faaliyetleri kapsamında “Ot, yem tarladan, et, süt Muğla'dan” sloganıyla başlatılan çalışmalar kapsamında ilçemizde bulunan çiftçilere çeşitli yem bitkisi tohumu dağıttı…

Muğla Büyükşehir Belediyesi, hayvan yetiştirme ve besleme programı dahilinde Ziraat Odaları aracılığıyla “Ot, yem tarladan, et süt Muğla’dan” sloganı ile başlatılan çalışmalar devam ediyor. Milas Ziraat Odası’nın organizasyonu ve desteğiyle ilçemizde başlatılan çalışmalar sonucunda Selimiye - Milas Karayolu üzerinde bulunan Milas Ziraat Odası’na ait binada ilçemizdeki üreticilere çeşitli tohumlar teslim edildi.

Derdimiz küçük çiftçilere destek olmak…

Tohumların teslimi öncesinde yapılan çalışma hakkında açıklamalarda bulunan Milas Ziraat Odası Başkanı İsmail Atıcı, “Odamızın organizasyonuyla yeni binamızın olduğu yerde tohumlarımızı üreticilerimize teslim edeceğiz. Derdimiz küçük çiftçilere destek olmak, sertifikalı tohumları geliştirmek ve kullanımını sağlamak. Bugün tohum alamayan üreticilerimize önümüzdeki günlerde teslim edilebilecek. Bu anlamda sizin adınıza ben Büyükşehir Belediye Başkanımıza, Daire Başkanımıza teşekkür ediyorum. Gelecek yıllarda bu tür desteklemelerin devam etmesini temenni ediyorum” dedi.

Tahliller yapılıyor…

Atıcı’nın ardından söz alan Tarımsal Hizmetler Daire Başkanı Salih Tufan ise “Ortak akıl ile İlçe ve İl Tarım Müdürlüklerimiz ile Ziraat Odalarımız ve üniversitemizle birlikte Muğla tarımına nasıl kattı da bulunabiliriz diye düşünerek yola çıktık. Odalarımız ve üniversitelerimizle öncelikle ortak bir toprak, su analiz laboratuvarı oluşturduk. Ziraat odalarımıza gelen numuneler buradan alınarak, üniversitemizdeki laboratuvarda tahlilleri yapılıyor. Ama maalesef uygulama çok az. Lütfen bizlere inanın hem gübreden hem de verimizin artması konusunda çok güzel çalışmalar olacak. Bunları takip edelim” dedi.

Hastalık çok ilerlemiş…

Konuşması sırasında bölgemizin önemli tarım ürünü olan zeytine de değinen Tufan, “Zeytin bölgesiyiz zeytinde halkalı leke hastalığından dolayı son zamanlarda özelikle ova kısımlarında verimin çok düşük olduğunu söylediler. Bizler tüm ekip olarak hastalığın tespitini yaptıktan sonra olmazsa olmazın ilaçlama olduğu kanaatine vardık. İki ilaçlamanın bu hastalığın yenilebileceği belirtiliyor. Ama hastalık o kadar çok ilerlemiş ki biz üç ilaçlama kararı aldık ve Milas’ta belirlenen 17 çiftçiye ait zeytinlik arazilerde örnek ilaçlama çalışmalarına başlanıldı” dedi.

Biz turizmin yanı sıra bir tarım kentiyiz…

“Biz turizmin yanı sıra bir tarım kentiyiz. Tarım kenti olduğumuzdan dolayı nüfusumuzun yüzde 60’ı köylerde, yüzde 40’ı şehirde ikamet ediyor” diyerek konuşmasını sürdüren Tufan, “Bizim köylümüzün önce bir üretim yapması lazım. Ve ürettiği ürünü de satması. Bununla ilgili bizim nasıl bir desteğimiz olabileceğini düşündük. Geçen yıl il genelinde patateste bir desteğimiz oldu. Gayet de güzel verimler aldık. Bu yıl yine ortaklaşa aldığımız karar doğrultusunda küçük ve orta ölçekli çiftçilerimize hayvancılığı destekleme konusunda yem bitkileri konusunda destek olalım dedik. Bizim tabi her ilçedeki köyleri tek tek dolaşarak bu tespitleri yapmamız söz konusu değildi. Ziraat odalarımıza bu görevi verdik. Ziraat odalarına kayıt yaptıran yaklaşık bin çiftçiye ücretsiz olarak değişik yem bitkilerini aldık sırasıyla da bunları dağıtılıyoruz. Bundan sonra yine siz üretici kardeşlerimize meralarla ilgili çalışmamız olacak. Tarımla turizmi birleştirerek daha iyi gelirler elde etmeye çalışacağız” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından tohumlar üreticilere teslim edildi.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500