Advert
Advert
Advert

DAMACANALARLA İLGİLİ YENİ KARAR…

DAMACANALARLA İLGİLİ YENİ KARAR…
Bu içerik 4768 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

Damacanalar, 3 yıl değil 5 yıl kullanılacak… İçme kullanma sularında asgari klor seviyesi 0.2 mg/L olacak… Belediyeler, klor seviyesini ayarlamak için otomatik klorlama cihazları takmak zorunda olacaklar…

Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu, İnsani Tüketim Amaçlı Sular Hakkında yönetmelikte değişiklik yaptı. Damacanaları kullanma süresi uzatılarak 3 yıldan 5 yıla çıkarıldı.

Yönetmelikte yapılan değişikliklere göre, içme-kullanma sularının dezenfeksiyonunda klorun yanı sıra klorlu bileşikler de kullanılabilecek.

Su deposunda suyun debisine ve basıncına göre ayarlanabilen otomatik klorlama cihazları ile dezenfeksiyon işlemi yapılacak.

Uç noktada yapılacak ölçümlerde serbest klor düzeyi 0.2 mg/L’nin altında olamayacak. Klorun üst sınırı ise yine 0.5 mg/L olarak aynı kaldı.

Otomatik klorlama cihazı 8 ayda takılacak…

Yönetmelikte ayrıca Belediyeler, suyun debisi ve basıncına göre ayarlanabilen otomatik klorlama cihazlarını 8 ay içinde taktırmakla yükümlü kılındı.

Damacanalar 5 yıl kullanılabilecek…

2013 yılında yapılan yönetmelik değişikliğiyle damacanaların üretim tarihinden itibaren en fazla üç yıl veya 75 kez kullanılabileceği hükmü getirilmişti. Ancak Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren yönetmelikle 3 yıl sınırı ‘5 yıl’ olarak değiştirildi.

‘En fazla 75 kez kullanılma’ hükmünde ise değişiklik yapılmadı.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500