Advert
Advert
Advert

ŞAMPİYON DEVELERE AKÜ’DE CHECK-UP…

ŞAMPİYON DEVELERE AKÜ’DE CHECK-UP…
Bu içerik 3199 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

Milas’ın ve Aydın - Atça’nın şampiyon develeri Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Veteriner Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürlüğü’nde sağlık kontrolünden geçti. Filmleri çekilerek muayeneleri yapılan develere, veteriner hekim adayı öğrenciler ilgi gösterdi…

AKÜ Veteriner Fakültesi Veteriner Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkez Müdürlüğü’ne getirilen iki güreş devesi sağlık kontrolünden geçirildi. Muayene için biri Milas, diğeri Aydın - Atça’dan getirilen develerin filmi çekildi. Kan örnekleri de alınan develerin, film sonuçlarına göre kemik ve eklemlerine bakıldı. Develerden biri muayene olurken, bekletilen diğer deve ise veteriner fakültesi öğrencilerinden ilgi gördü. Deve zaman zaman yanına gelen öğrencilere dönerek baktı.

Değeri 30 binden 400 bin liraya kadar ulaşıyor…

Deve sahibi İsmail Kurt, develeri güreş için yetiştirdiklerini anlattı. 20 Kasım’da yeni bir güreş müsabakası yapılacağını söyleyen Kurt, öncesinde hayvanlara check-up yaptırmak istediklerini belirtti. Milas’tan gelen devenin adının ‘Tsunami Hermiyas’, diğerinin ise ‘Bay Bora’ olduğunu aktaran Kurt, güreş develerinin fiyatlarının güçlerine ve yeteneklerine göre değiştiğini vurguladı. Bir güreş devesinin fiyatının 30 bin TL’den başlayıp 400 bin TL’ye kadar ulaştığını kaydeden Kurt, Tsunami Hermiyas ve Bay Bora'nın yaklaşık değerinin her biri için 200- 250 bin TL olduğunu, kazandığı güreşlerin de fiyatın artmasında etkili olduğunu vurguladı.

6 ayda bir genel sağlık kontrolü şart…

Develeri sağlık kontrolünden geçiren AKÜ Veteriner Fakültesi Cerrahi Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. İbrahim Demirkan, şöyle dedi:

“Kliniğimize iki pehlivan deve getirildi. Genel kontrolleri yapılıyor. Sürekli güreşen, Türkiye genelinde derece yapmış develere check-up yaparak sağlığı yönünde rapor vereceğiz. Güreş develerinde genellikle kemikle ilgili sorunlar görülüyor. Ayrıca eklem, kas ve hareket sistemiyle ilgili sorunlar da ortaya çıkmaktadır. Bunların düzenli kontrollerinin yapılması hayvanın hem sağlığını hem refahını olumlu yönde etkileyecektir. Deve güreşi yaptıran vatandaşlarımıza develerini en az 6 ayda bir genel sağlık kontrolünden geçirmelerini ve yem düzenlemesi yaptırmalarını şiddetle tavsiye ediyoruz.”

AKÜ Veteriner Fakültesi’ne ilk kez deve hastalar geldiğini vurgulayan Prof. Dr. İbrahim Demirkan, bunun veteriner hekim adayı öğrencilerin eğitimi açısından da oldukça yararlı olduğunu belirtti.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500