Advert
Advert
Advert

GÖREVDEN ALINMALARA TEPKİ…

GÖREVDEN ALINMALARA TEPKİ…
Bu içerik 6215 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

MEB’de devam eden FETÖ soruşturmaları kapsamında geçtiğimiz hafta içerisinde görevden alınan 2 bin 400 öğretmen arasında yer alan ilçemizdeki iki öğretmen için Milas Eğitim İş Temsilciliği’nce basın açıklaması yapıldı… Milas Eğitim İş Temsilcisi Şahin Bilgi tarafından okunan açıklamada, “FETÖ'yü temizleme bahanesiyle girişilen uygulamalar, muhalifleri yok etme girişimlerine dönüşmüştür” denilirken, görevden alınan Tarih Öğretmeni Nurcan Karaman ve Sınıf Öğretmeni Çiğdem Şahin “Bizlerin bahse konu olan örgütle hiçbir bağlantımız yok. Ne dershanelerine gittik, ne toplantılarına katıldık, ne de bankalarıyla bağlantımız var. Neden görevden alındık bilmiyoruz. Bizlere görevden alınmamızın nedeniyle ilgili net bir açıklama da yapılamıyor. Bizler Milas’ta çoğu kişinin tanıdığı insanlarız. İnşallah kısa sürede adalet yerini bulur” dediler…

Geçtiğimiz hafta içerisinde gerçekleştirilen MEB’deki son FETÖ soruşturması kapsamında ülkemiz genelinde 2 bin 400 öğretmen daha görevden uzaklaştırılmıştı. Görevden alınan öğretmenler arasında ise ilçemizden 5 öğretmen yer almıştı.

İlçemizde görev yapan ve son operasyonda görevden uzaklaştırılan Eğitim İş üyesi Tarih Öğretmeni Nurcan Karaman ve Sınıf Öğretmeni Çiğdem Şahin için basın açıklaması gerçekleştirildi.

CKD Milas Şubesi, ADD Milas Şubesi, Vatan Partisi temsilcilerinin katılımıyla gerçekleşen, Milas Eğitim İş Temsilcisi Şahin Bilgi tarafından okunan açıklamada şu ifadelere yer verildi.

“Eğitim - İş olarak, darbe girişiminden sonra, devletin içine sızan cemaat ve tarikatlar dahil tüm paralel yapıların, kökünün kazınmasının zorunlu olduğunu vurgulamıştık. Ancak siyasi iktidar, yürütülen soruşturmalarda beklenen hassasiyeti göstermemiş, hukukun evrensel ilkelerine riayet etmemiş, terör örgütüyle hiçbir bağlantısı olmadığı halde masum kamu görevlileri de görevlerinden alınmıştır.

İlçemizde vatansever, Atatürkçü ve Cumhuriyet Devrimlerini benimsemiş sendika üyemiz Tarih Öğretmeni Nurcan Karaman ve sınıf öğretmeni Çiğdem Şahin öğretmenlerimiz, Fethullahçı Terör Örgütü/ Paralel Devlet Yapılanması üyeliği iddiasıyla görevden uzaklaştırılmıştır. Eğitim - İş Genel Merkezimizce öğretmenlerimiz için yapılması gerekenler yapılmıştır. FETÖ'yü temizleme bahanesiyle girişilen uygulamalar, muhalifleri yok etme girişimlerine dönüşmüştür.

18 milyon öğrenci, 1 milyona yakın öğretmen, ihraçlar ve açığa almalar nedeniyle büyük bir belirsizlik ve kaos ortamında eğitim öğretim yılına başlamıştır. Eldeki verilere göre en az 1 milyon 511 bin 200 öğrenci öğretmensiz kalmıştır. Siyasi iktidarın antidemokratik tutumu sadece eğitim emekçilerini değil, öğrenciler ve velileri de dahil olmak üzere toplumun geniş kesimlerini olumsuz yönde etkilemiş, kaygıları artırmıştır.

15 Temmuz darbe girişimi sonrasında ilk olarak 15 bin 200 öğretmen açığa alınmış, özel okul çalışanı 21 bin öğretmenin de lisansı iptal edilmiştir. Sonraki süreçte 28 bin 163 öğretmen 672 sayılı KHK ile FETÖ soruşturması kapsamında görevinden ihraç edilmiştir. Sonraki süreçte terör örgütünü destekleyici faaliyetlerde bulunduğu gerekçesiyle 11 bin 301 öğretmen görevden uzaklaştırılmış, son olarak da 2 bin 400 öğretmen açığa alınmıştır.

Milli Eğitim Bakanlığı, lisansı iptal edilen özel okul çalışanı 21 bin öğretmeni de göz önüne aldığımızda, yaklaşık 70 bin öğretmeni meslekten çıkarmış ya da açığa almıştır.

15 Temmuz darbe girişiminin, AKP tarafından polis devleti uygulamalarına, ideolojik tasfiye aracına ve kamu çalışanlarının iş güvencesini ortadan kaldırmaya yönelik bir fırsata çevrilmesinin sonuna kadar karşısındayız.

Savunma hakkı tanınmaksızın kamu görevinden çıkarılanların itirazları dikkate alınarak durumları yeniden değerlendirilmeli, hakkında kesin, somut ve objektif deliller bulunmayan masum kamu görevlileri görevlerine iade edilmelidir.

Eğitim - İş olarak, siyasal iktidarın, vatandaşlarının memuriyet güvencesini, hukuki güvenlik hakkını, adil yargılanma hakkını ihlal edecek, muhalif tüm unsurları susturacak, eğitim emekçilerinin örgütlü mücadelesini hedef alacak uygulamalarına karşı durmayı sürdüreceğiz. Kökü TÖS ve TÖBDER'e dayanan, ‘Cumhuriyetin Eğitim Felsefesini’ benimsemiş sendikamızın Bağımsızlıkçı, Aydınlanmacı ve Halkçı zeminindeki mücadelesi güçlenerek devam edecektir.”

Biran önce sonuçlansın…

Bilgi’nin yaptığı açıklamanın ardından söz alan Tarih Öğretmeni Nurcan Karaman “Son görevden alınan 2 bin 400 öğretmenin bylock programı yüzünden alındıkları söyleniyor. Ne okullarında, ne yurtlarında kaldık. Ne de bankalarında paramız var. Söz edilen programı kullanmayı bırakın, varlığından bile haberimiz yoktu. Bize görevden alınmamızla ilgili net bir şey söylenmiyor. İlçe Milli Eğitim ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileriyle görüşmelerimiz oldu. Onlar da bizlere ‘yaşanan sıkıntının farkındayız’ dediler ve çözmeye çalıştıklarını söylediler. Bizler güçlünün değil her zaman haklının yanında olan bireyler olarak yaşanan bu sorunun biran önce çözülmesini istiyoruz. Bizler çoğunuzun tanıdığı insanlarız. Konuyla ilgili sadece üyesi bulunduğumuz sendika değil, diğer sendikaları da ziyaret edip, yaşanan sıkıntıları dile getirdik. Diğer sendika temsilcileri de konunun üzerinde duruyor” derken, Sınıf Öğretmeni Çiğdem Şahin ise, “söz edilen yapılanma ile uzaktan yakından hiçbir ilgimiz yok. Yetkililere sorduğumuz da onlarda görevden alınmamızla ilgili net bir şey söyleyemiyorlar. Böyle iğrenç bir şeyle suçlanmak zorumuza gidiyor. İnşallah kısa süre içerisinde hak yerini bulur. Soruşturmanın biran önce sonuçlanmasını bekliyoruz” dedi.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500