Advert
Advert
Advert

BARO BAŞKANI UZUN GÜVEN TAZELEDİ…

BARO BAŞKANI UZUN GÜVEN TAZELEDİ…
Bu içerik 1262 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

Muğla Barosu’nun 15-16 Ekim tarihlerinde yapılan genel kurulunda Baro Başkanı Av. Cumhur Uzun, tek aday olarak katıldığı seçimde yeniden Başkan seçilerek güven tazeledi…

Açılışı kısa bir süre önce yapılan Muğla Barosu’nun kendi hizmet binasında gerçekleştirilen ilk genel kurul, 15 Ekim Cumartesi günü saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşımızın okunmasının ardından divanın oluşturulmasıyla sürdü.

Daha sonra, genel kurulun açılış konuşmasını yapmak üzere kürsüye gelen Muğla Baro Başkanı Av. Cumhur Uzun, hukukun üstünlüğü vurgusu yaparak, “Peki öyleyse hukukun üstünlüğü nasıl korunacaktır. Hukukun üstünlüğü, öncelikle hukukun evrensel ilkelerine uygun hukuk normlarının yaratılması ve yürürlüğe giren bu normların istisnasız herkese eşit uygulanması ile sağlanacaktır. Hukuk düzenleri, çıkarılan kanunlarla oluşturulduğuna, kanunlar parlamentolar tarafından yapıldığına ve parlamenterler siyasetçiler olduğuna göre, barolar nasıl olacak da hukukun üstünlüğünü koruyacaklardır. Meselenin barolar ile siyasetçileri karşı karşıya getirdiği temel nokta işte tam da burasıdır. Siyasiler, parlamentoda bir kanun taslağı hazırlamaya başladıklarında, barolar, bu kanunun daha yasalaşmadan hukukun evrensel ilkelerine uygun hazırlanması ve o haliyle yasalaşmasını, hukukun üstünlüğünü korumak görevlerinin bir gereği olarak talep etmeye başladıklarında, bu kez siyasiler, baroları, işlerine karışmak ve siyaset yapmakla suçlamaktadırlar.

“Elbette barolar bu siyasete karışacaklardır”

Oysa yapılan, siyaset değil, kanuni ödevin yerine getirilmesidir. Baroları siyaset yapmakla suçlamak doğru ve haklı bir yaklaşım değildir. Nerede hukuk, nerede hak kavramı varsa, barolar orada vardır ve olmak da zorundadır. Şu günlerde, CMK’da yapılmak istenen bir değişiklikle, soruşturmada polise, şüphelinin ikinci kez aynı konuyla ilgili ifadesini alma yetkisi yeniden tanınmak istenmektedir. Eskiden ceza soruşturmalarında varolan bu yetki, ceza soruşturmalarında gözaltı sürelerinin sınırlandırılması evrensel hukuk anlayışının bir gereği olarak, yıllar önce kaldırılmış, aynı konu ile ilgili yeniden ifade almak gerektiğinde, Cumhuriyet Savcısının bunu yapabileceği, polisin ikinci kez ifade alamayacağı benimsenmişti. Ülkemizin geçmiş uygulamalarında, polis, ifadeye çağırdığı kişiyi 24 saat karakolda tuttuktan sonra, serbest bırakmak zorunda kaldığında, şüpheli daha yolun diğer tarafına geçmeden, yeniden ifadeye çağırmakta ve böylelikle yeni bir 24 saati başlatarak, adeta kanuna karşı hile yapmaktaydı. İşte bu durumun önüne geçilmesi amacıyla getirilen, aynı konuyla ilgili ikinci bir ifade alma zorunluluğunun doğduğu hallerde, bunu ancak ve bizzat Cumhuriyet Savcısının yapma mecburiyeti, bir başka deyişle polisin ikinci kez ifade alma yasağı, evrensel hukuk normlarına işlerlik kazandırmak için konulmuştu. Şimdi ülkemizde, herhangi bir baro, çıkıp siyasilerin yapmak istediği bu kanunun, kişi hak ve özgürlüklerine aykırı olduğu, evrensel hukuk normlarına uymadığını söylerse, siyaset mi yapmış olacaktır. Eğer bunun adı siyasetse, eğer bunun adı siyasete karışmaksa, barolar elbette bu siyasete karışmalıdır, elbette barolar bu siyasete karışacaklardır. Bunun aksini kimse aklından bile geçirmesin” dedi.

Geçmiş dönem başkanlarına teşekkür plaketi…

Genel kurulda, Baro’ya hizmet vermiş geçmiş dönem başkanlarına da teşekkür plaketleri verildi.

Seçimler…

Kongrenin ikinci gününde gerçekleştirilen seçimlerde avukatlar, Baro Başkanı, Yönetim Kurulu, Disiplin ve Denetleme Kurulları ile Türkiye Barolar Birliği (TBB) Delegelerinden oluşan asil ve yedek isimleri belirlemek için sandık başına gitti.

Oy kullanma işlemi sabah 09.00'da başlayıp saat 17.00'de sona erdi. Yapılan sayım sonucunda, Muğla Barosu Başkanı Av. Cumhur Uzun, seçimlerde kullanan 666 oydan geçerli 625 oyun 618’ini alarak yeniden Baro Başkanlığına; Memiş Hüner Yağcıoğlu, Bekir Karaarslan, Mehmet Karaarslan, Sezayi Gökmen, Levent Sönmez, Figen Burcu Tekkaya, Hasan Cafer Alagün, Mustafa Ceylan Öztürk, Burcu Atakan ve Demet Can Tanış ise Yönetim Kurulu Üyeliklerine seçildiler.

“Hedefimiz, Muğla Barosunu daha ileriye taşımak”

Sonuçların açıklanmasının ardından yaptığı konuşmada, genel kurula katılan meslektaşlarına teşekkür eden Baro Başkanı Av. Cumhur Uzun, özetle şunları söyledi:

“Muğla Barosu 85 yıllık tarihinde ilk kez kendi binasında gerçekleştirmekte olduğu genel kurulunu bugün yapılan yönetici belirleme seçimleriyle birlikte sonlandırmış bulunuyor.

Dün ve bugün yoğun olarak meslektaşlarımız, genel kurulumuza ve seçimlere ilgi gösterdi. Ben öncelikle genel kurulumuza ve seçimlere ilgi gösteren, ilimizin uzak ilçelerinden kalkıp Baro’ya ve mesleğine bugününü, zamanını ayıran bütün meslektaşlarıma ayrı ayrı teşekkür etmek istiyorum. Dün yaptığımız genel kurul çalışmasından sonra, bu gün 666 arkadaşımızın katılımıyla seçimlerimizi gerçekleştirdik.

Tek aday ve tek listeyle girdiğimiz seçimin sonuçlarına göre, meslektaşlarımızın, bizim önümüzdeki 2016-2018 dönemi içinde Baro yönetiminde olmamızı arzuladıklarını gördük.

Biz de onların bu arzularına uygun olarak çalışmalarımızı sürdürüp Muğla Barosu’nu mevcut gelmiş olduğu noktadan daha ileri seviyelere taşımak üzere yine aynı ilk günkü azim ve şevkimizle çalışmaya devam edeceğiz.

Muğla Barosu’na geçen dönemde, halen içinde bulunduğumuz güzel bir tesis kazandırdık. Detaylarıyla yakından ilgilenip meslektaşlarımızın ihtiyaçlarına cevap verebilecek donanıma kavuşturduk. Yeni dönemde, sahip olduğumuz bu mekân içinde, meslektaşlarımıza daha faydalı, mesleğe yeni katılacak stajyerlerimize daha faydalı, Muğla’ya, hukuka ve adalete katkı sağlayıcı çalışmalarda bulunmayı hedefliyoruz. Bunu için inancımız ve artık fiziki imkânlarımızda var. Ben, önümüzdeki dönemde Muğla Barosu’nun birçok alanda sesini daha gür duyuracağını ve meslektaşlarına daha faydalı olacağını bugünden müjdelemek istiyorum. Emek veren, katkı veren bütün meslektaşlarıma, Muğla’mıza çok teşekkür ediyorum. Muğla Barosu’nun bu seçimlerinin, Muğla’mıza, hukukumuza, adalete ve meslektaşlarımıza hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum.”

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500