Advert
Advert
Advert

MİLAS’TAN GİDİP BUZULLARI İNCELEDİLER…

MİLAS’TAN GİDİP BUZULLARI İNCELEDİLER…
Bu içerik 4346 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

Bir çevre derneği tarafından hazırlanan ve Ulusal Ajans tarafından desteklenen “Küresel Isınma” projesinin ortakları arasında yer alan Milas Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nden öğretmen ve öğrenciler Norveç’e giderek, dünyadaki küresel ısınmaya dikkat çekmeye çalıştılar…  Buzullarda inceleme yaptılar…

İngiltere’de yer alan bir çevre derneği tarafından dünyadaki küresel ısınmaya dikkat çekmek amacıyla hazırlanan “Küresel Isınma” adlı proje Ulusal Ajans tarafından kabul edildi. Projenin kabul edilmesinin ardından proje ortağı olan İngiltere, Norveç ve Türkiye’den öğretmen ve öğrencilerden oluşan 30 kişilik ekip çevre derneği yetkilileriyle birlikte 21 – 30 Eylül tarihleri arasında Norveç’e bağlı olan ve Kuzey Kutbu sınırları içerisinde yer alan Swalbard Adası’na gitti.

Her geçen gün artan küresel ısınmalar nedeniyle eriyen buzulları yerel halkın da katılımıyla yakından görme fırsatı bulan öğretmen ve öğrencilere yönelik, internet aracılığı ile küresel ısınma alanında uzman olan İngiltere’nin Cambridge Üniversitesi’nden profesörler tarafından sunumlar ve bilgilendirmeler yapıldı.

Proje kapsamında projede yer alanlar tarafından küresel ısınmanın nedenleri ve sonuçlarıyla ilgili çalışmalar yaparak bu çalışmaları kısa bir film eşliğinde Ulusal Ajansa gönderdi. Sonuç bildirgesinde küresel ısınmanın nedenlerinin giderek artan daha çok para kazanma hırsının beraberinde getirdiği sanayileşme ve savaş ortamlarından kaynaklandığına dikkat çekildi. Sorunun çözümünün ise dünyayı yöneten siyasi liderlerde olduğu, insanların çevreye karşı daha duyarlı olması gerektiği şeklinde ifade edildi.

Proje kapsamında Norveç’e bağlı Swalbard Adası’na giden ekip arasında Milas Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nden Okul Müdür Yardımcısı Veysel Öz ve öğrenci Nadide Culfa yer aldı.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500