Advert
Advert
Advert

İMAM HATİP DAYATMASINA SON VERİLMELİDİR!...

İMAM HATİP DAYATMASINA SON VERİLMELİDİR!...
Bu içerik 6053 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

15 Temmuz darbe girişimi sonrası el konulan Ümit Koleji binasının, İmam Hatip Erkek Lisesi olarak tahsis edilmesine karşı, Milaslı veliler büyük bir tepki içinde…

Konuyla ilgili olarak, Eğitim Sen Milas İlçe Temsilciliği ve çeşitli okulların velileri, bu konuya ilişkin tepkilerini, çeşitli vesilelerle dile getirirken, bu büyük yanlıştan dönülerek, Milas’taki eğitimin kalitesini artıracak bir şekilde düzenleme yapılması ve bu çerçevede, el konulan okulun İmam Hatip Lisesi dayatmasından vazgeçilmesi amacıyla, ilçemizdeki siyasi parti, sendika ve meslek kuruluşları, ortak bir basın açıklaması yayınladılar.

“Milas’ta Okulların ve eğitimin durumu ortadayken, İmam Hatip Dayatmasına son verilmelidir” başlıklı açıklama şöyle:

“Son günlerde bir dizi yanlış kararla karşı karşıyayız. Bilindiği gibi 15 Temmuz darbe girişimi sonrası el konulan cemaat okullarından Ümit Koleji’nin Beçin-Kıyılama mevkiindeki 54 derslikli, 2000-2500 öğrenci kapasiteli Ümit Koleji binaları, Bakanlık bürokratlarınca, İmam Hatip Lisesi yapılmıştır. Üstelik burası erkek İmam Hatip, eski binası da Kız İmam Hatip Lisesi olarak ayrılmıştır.

İlçemizdeki İmam Hatipli öğrenci sayısı ise toplam 250!..

Yani, eski İmam Hatip Lisesi yeterli durumda. Üstelik arkasındaki yurt binası da başka amaçla kullanılamaz.

Oysa ilçemiz merkezinde özellikle ilkokullarda sınıflar 35-40 kişi civarında ve yeni sınıf açmak için yerleri yok.

Öte yandan Atatürk Kız Meslek Binası’nın binası yetersiz. Yaklaşık 10 senedir, eski Tekel binası güçlendirme yapılarak, bu okula tahsis edilemedi. Yakın zamanda da biteceği yok. Bu okulda öğrenciler okul bahçesine konan konteynırlarda eğitim görüyor. Okulda bahçe kalmadı.

Burada bu çağdışı eğitim çabası sürerken, el konan koca bina nasıl öğrencisi olmayan İmam Hatip Lisesi yapılabilir?

Bu çağdışı olduğu gibi akıl dışı uygulamaya derhal son verilmelidir. İktidarın, bu gerçekler ortadayken “illa da İmam Hatip” dayatması kadar saçma bir uygulama olabilir mi? Sağduyulu, bilinçli, yurtsever tüm insanlarımızı, bu konuda göreve ve harekete geçmeye davet ediyoruz.

El konan Ümit Koleji binaları, derhal Anadolu Meslek Lisesi’ne tahsis edilmeli, buranın boşalan binaları,  bitişiğindeki Sakarya İlköğretim Okulu binalarıyla birleştirilerek, ilkokul düzeyindeki açığımız kapatılmalı ve ilk ve ortaokul binaları ayrılarak, sınıfların 25 kişilik eğitim-öğretim verilecek düzeye getirilmesi sağlanmalıdır.

Çağdışı olduğu kadar, Milas özelinde akıldışı da olan bu uygulamanın sona erdirilmesi için bütün velileri, Milli Eğitim, Kaymakamlık, Valilik ve Bakanlık nezdinde birleşerek ve ayrı ayrı girişimde bulunmaya davet ediyoruz.

Milas’ta İmam Hatip Dayatmasına Hayır!

Yaşasın Bilimsel, Çağdaş, Lâik Eğitim!”

CHP MİLAS İLÇE BAŞKANLIĞI

ADD MİLAS ŞUBESİ

BİRLEŞİK HAZİRAN HAREKETİ MİLAS MECLİSİ

CUMHURİYETÇİ KADINLAR DERNEĞİ MİLAS ŞUBESİ

TES-İŞ SENDİKASI YATAĞAN ŞUBESİ

MADEN-İŞ SENDİKASI YATAĞAN VE HAVALİSİ ŞUBESİ

EĞİTİM SEN MİLAS İLÇE TEMSİLCİLİĞİ

TÜMBEL SEN MUĞLA ŞUBESİ

TABİP ODASI MİLAS İLÇE TEMSİLCİLİĞİ

SAĞLIK EMEKÇİLERİ SENDİKASI MİLAS İLÇE TEMSİLCİLİĞİ

PİR SULTAN ABDAL KÜLTÜR DERNEĞİ MİLAS ŞUBESİ

DİSK GENEL-İŞ MUĞLA ŞUBESİ

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500