Advert
Advert
Advert

DEFİNE AVCILARINDAN ÖNCE DAVRANDILAR…

DEFİNE AVCILARINDAN ÖNCE DAVRANDILAR…
Bu içerik 11639 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

İlçemizde bir inşaatın temel kazısı sırasında rastlanılan oda mezardaki kurtarma kazıları sona erdi… 2 bin 400 yıllık olduğu tahmin edilen mezarın daha önce açılmadığı öğrenildi…

Hacıapti mahallesinde Fabrika ve Dutlu sokakların kesiştiği parselde geçtiğimiz hafta içerisinde başlatılan temel kazısı sırasında iş makinesinin kepçesine denk gelen lahitin ardından bölgede Milas Müze Müdürlüğü ekiplerince kurtarma kazısı başlatılmış, kazılar sırasında aynı alan içerisinde bir oda mezar da ortaya çıkarılmıştı.

Bölgede alınan geniş güvenlik önlemi eşliğinde oda mezarda başlatılan kurtarma kazısı sona erdi.

Helenistik dönemde yaşamış varlıklı veya önde gelen bir aileye ait olduğu, gerek kendi döneminde gerekse günümüzde hiç açılmadığı tespit edilen oda mezarda Helenistik ve roma dönemlerine ait olduğu tahmin edilen 103 eser ile 4 iskelet bulundu.

Bölgede daha önce bir lahit ve çocuk mezarı bulunmuş, bu mezarlar içerisinden de yine kemikler ve küçük eserler çıkmıştı.

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Ahmet     0000-00-00 Milasta gercekten birsuru tarihi eser var fakat binalarin temelleri sirasinda ortaya cikip cope atiliyor endustri meslegin yanindaki yeni binanin temeli atilirken de birçok esyalar cikmisti. Bunlara neden hiç deger verilmiyor halen anlamış değilim. Daha bircok yerde çıkabileceği de ortada olan birseyi gormemezlikten gelmek nekadar ayip.