Advert
Advert
Advert

“NEDEN BİR İNSAN FİKİRLERİ YÜZÜNDEN CANINDAN OLUR!”

“NEDEN BİR İNSAN FİKİRLERİ YÜZÜNDEN CANINDAN OLUR!”
Bu içerik 3226 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

Cumhuriyet Halk Partisi Milas İlçe Kadın Kolları Başkanı Berrin Naz, adresine gönderilen bombalı paketle 6 Ekim 1990 tarihinde katledilen Bilim İnsanı Doçent Dr. Bahriye Üçok’un 26’ıncı ölüm yıldönümü dolayısıyla bir açıklama yaptı… Açıklamasında Üçok’un hayatıyla ilgili kısa bilgileri de paylaşan Naz, “Neden bir insan fikirleri yüzünden canından olur” dedi…

CHP Milas İlçe Kadın Kolları Başkanı Berrin Naz tarafından, Bahriye Üçok’un ölüm yıldönümü nedeniyle yayınlanan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Demokrasi şehidimiz Bahriye Üçok‘u, katledilişinin 26’ıncı yılında özlem ve saygıyla anıyoruz.   Atatürk ilke ve devrimlerinin koruyuculuğu inancı ve bağlılığı bizim rehberimiz olmaya devam edecektir.

Yakın tarihin kara lekelerinden biri olan Bahriye Üçok’un katledilişinin 26’ıncı yılı. O’nu unuttuk ya da hiç tanımıyoruz. Belki yaşadığımız, belki üzerinden geçtiğimiz sokağa verilen isimden onu tanıyoruz, ama kimdir nedir, pek bildiğimiz yok.

Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi İslam Tarihi Bölümünde Doçentlik yapan Bahriye Üçok, örtünmenin günümüz şartlarında bir zorunluluk olmadığını dile getiren aydın insanlardan biriydi. Eleştiri ve sorgulama kabul etmeyen İslamı, çağdaş bir düşünceyle yorumlamayı canı ile ödedi.

Bahriye Üçok, İslam’dan Dönenler, Yalancı Peygamberler, İslam Devletinde Kadın Hükümdar adlı üç kitap yayımlamıştır. İrtica tehlikesi ve kadın hakları üzerinde duran ve kendi yaşamını ‘Benim hayatım tamamıyla mücadeledir’ diye ifade eden Üçok, laikliğin savunucusu bir ilahiyatçı olarak tanınmıştır. Bu yüzden düşünceleriyle gerici, yobaz ve irticacı kesimi rahatsız etmiştir. Türban konusunun tartışıldığı TRT’deki açık oturumda düşüncelerini dile getirmiş ve hemen ardından tehdit telefonları almıştır. Tedbirlerin alınmış olmasına rağmen karanlık zihniyet ona ulaşmanın bir yolunu bulmuştur. Kitap içine yerleştirilen bir bomba ile hayata veda etmiştir. Ne yazık ki kargo paketini kızı annesine elleriyle vermiş ve bomba geldi diye espri yapmıştır. Şaka gerçek olmuştur. Ağır yaralı olarak kaldırıldığı hastanede hayata veda etmiştir. Neden bir insan fikirleri yüzünden canından olur!

Bahriye Üçok, 1983’te Halkçı Parti’nin kurucu üyesi, aynı yıl Ordu Milletvekili seçildi. Öldürüldüğünde SHP’nin hazırladığı laiklik raporunun çalışmalarını yürütüyordu. Bahriye Üçok niçin öldürüldü sorusuna Cumhuriyet Gazetesi’nin Ekim 1990 tarihli sayısında Uğur Mumcu şunları yazmıştır:

‘Bahriye Üçok niçin öldürüldü? Bu sorunun yanıtı bellidir. Atatürk ilkelerini savunduğu için, evet bunun için. Üniversite ve yüksekokullarda kız öğrencilerinin başörtü takmalarının İslam diniyle ilgisinin bulunmadığını, türban ve başörtüsünün bir takım tarikatların bayrağı gibi kullanıldığını kanıtladığı için öldürülmüştür.’

Bahriye Üçok ve onun gibi düşüncelerinden ötürü can veren devrim şehitlerimizi özlem ve rahmetle anıyoruz.”

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500